Maria Skłodowska–Curie: życie i dokonania
rozpoznawać, jak w przeszłości przeprowadzano eksperymenty naukowe,
rozpoznawać, jak w przeszłości przeprowadzano eksperymenty naukowe,
wyjaśniać znaczenie odkryć Marii Skłodowskiej-Curie dla dobra ludzkości**.**
„Małe Curie” czy „lewitujące jajko” - to ledwie wycinki z obszernej biografii wybitnej polskiej noblistki. Nikt przed nią, ani nikt po niej nie zasłużył się w tak znaczącym stopniu dla dziejów nauki polskiej, europejskiej i światowej. Poznaj życie Marii Skłodowskiej - Curie.
Dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej
Maria Skłodowska przyszła na świat w Warszawie w 1867 roku. Po ukończeniu szkoły średniej pracowała przez osiem lat jako nauczycielka. Następnie w latach 1891‑1895 studiowała na Wydziale Matematyczno- Przyrodniczym w Sorbonie w Paryżu i otrzymała licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. Potem wzięła ślub z Piotrem Curie i przyjęła obywatelstwo francuskie. Wspólnie dokonali przełomowych odkryć w dziedzinie promieniotwórczości, za co otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku. Dzięki żmudnym pracom badawczym Maria Skłodowska- Curie wydzieliła z rudy uranowej nowe pierwiastki promieniotwórcze: polon i rad. W związku z tym otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla z chemii w 1911 roku. Stała się tym samym prekursorem nowej gałęzi nauki‑radiochemii. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która Nagrodę Nobla otrzymała dwukrotnie, a także jest jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych, czyli w fizyce i chemii. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Celowi temu służył powołany przez uczoną Instytut Radowy w Paryżu i jego odpowiednik w Warszawie.
W 1914 roku po wybuchu I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie zorganizowała wojskowe lecznictwo radiologiczne, które ratowało życie żołnierzom m.in. zagrożonym amputacją kończyn. Wystawianie się na szkodliwe działanie promieni rentgenowskich oraz brak zabezpieczenia przed chorobą popromienną spowodował przedwczesny zgon uczonej w 1934 roku.
Poniżej znajduje się prezentacja, zawierająca opowieść o młodości polskiej noblistki. Przełączaj slajdy przy pomocy przycisków poniżej ilustracji, aby poznać szczegóły.
Napisz, dlaczego polska młodzież wykazywała pęd do nauki i kształcenia uniwersyteckiego w II połowy XIX wieku.
Wyjaśnij, dlaczego kobiety musiały wyjeżdżać na studia za granicę.
Zastanów się nad stosunkiem Marii Skłodowskiej do Polski.
Zastanów się i napisz, czemu służą eksperymenty przeprowadzane w szkole.
Wyjaśnij, dlaczego jajko zanurzone w słonej wodzie nie tonie.
W pracowni noblistów
Poniżej znajduje się ilustracja interaktywna. Najedź kursorem na legendę obok ilustracji i przełączaj zawartość haseł, aby poznać szczegóły. Aby przełączać opisy, należy zmienić punkt legendy za pomocą strzałek, położonych w górnym lewym rogu każdej z plansz.
Jesteśmy w domowym laboratorium państwa Curie. Młodzi naukowcy zajmują się zjawiskiem promieniotwórczości i badają radioaktywność rudy uranowej. Po czterech latach badań żmudnych doświadczeń są bliscy wielkich odkryć.
Poniżej znajduje się ilustracja interaktywna. Najedź kursorem na legendę obok ilustracji i przełączaj zawartość haseł, aby poznać szczegóły. Aby przełączać opisy, należy zmienić punkt legendy za pomocą strzałek, położonych w górnym lewym rogu każdej z plansz.
W laboratorium państwa Curie pusto. Przeszukajcie dokładnie to miejsce, zapoznając się z legendą poniżej.
Zastanów się i napisz, w jakich warunkach dokonywali wielkich odkryć państwo Curie.
Przeanalizuj osobisty wkład uczonych w poznanie właściwości odkrytych pierwiastków.
Zauważ, jakich zabezpieczeń należy użyć, przechowując radrad.
Praca w mobilnej stacji rentgenowskiej


Służba społeczna w czasie wojnyJuż w pierwszych miesiącach wojny […] postanowiła zająć się organizacją drużyn wyposażonych w aparaty rentgenowskie na samochodach. […] Zwalczając opory biurokracji wojskowej zorganizowała z pomocą pewnej liczby osób dobrej woli zespoły ruchome obsługujące szpitale frontowe. Szkoliła personel w badaniu radiologicznym złamań i lokalizacji pocisków, o czym większość lekarzy cywilnych i wojskowych nie miała wówczas pojęcia. […] Później, kiedy sprzętu była już dostateczna ilość, ale ciągle jeszcze dawał się odczuwać brak odpowiednio przygotowanego personelu, […] zorganizowała […] kursy dla pielęgniarek‑radiografek i wyszkoliła znaczną ich liczbę.
Źródło: Służba społeczna w czasie wojny, [w:] I. Joliot- Curie, Wspomnienie o Marii Skłodowskiej - Curie, „Postępy fizyki” 1955, nr 6, s. 49–51.
Schyłek życia i spuścizna
Poniżej znajduje się ilustracja multimedialna, opowiadająca o dziedzictwie polskiej noblistkinoblistki. Najedź kursorem na legendę i przełączaj opisy, aby poznać szczegóły.
Źródło: „Żołnierz Polski” 1934, nr 20, s. 402. Tablica B: Przywiązana zawsze gorąco do swej ojczyzny pragnęła Maria Curie, by naród polski po odzyskaniu niepodległości posiadał swój własny instytut radowy, poświęcony podobnie jak paryski nauce i lecznictwu. W roku 1924 powstał w Warszawie Komitet Daru Narodowego dla Marii Skłodowskiej–Curie. Uroczyste założenie kamienia węgielnego w obecności Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i Marii Skłodowskiej–Curie odbyło się w roku 1925. Budowę zaczęto w roku 1926. Przy ofiarnym poparciu rządu i społeczeństwa, kosztem prawie 2 milionów złotych, wzniesiono wspaniały gmach Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej. Dział medycyny Instytutu rozpoczął pracę w styczniu 1932 roku, a uroczyste poświęcenie Instytutu odbyło się 29 maja tegoż roku w obecności Pana Prezydenta Rzeczypospolitej,(…), protektorki Instytutu, Marii Skłodowskiej–Curie, (…) przedstawicieli uniwersytetów, instytucji społecznych i świata lekarskiego.
Źródło: „Tygodnik Ilustrowany” 1934, nr 28, s. 551. Tablica C: Valence nad Rodanem, 4 lipca 1934. Pani Maria Curie–Skłodowska, znakomita uczona polska, odkrywczyni radu, zmarła przeżywszy 67 lat.[…]. Śmierć nastąpiła z wycieńczenia, spowodowanego długotrwającą złośliwą anemią połączoną ze stanem gorączkowym. Pielęgnujący ją do ostatnich chwil lekarze oświadczają, że bezpośrednią przyczyną śmierci wielkiej uczonej były zmiany, które zaszły w organizmie z powodu działania promieni radu.
Źródło: „Ilustrowany Kurier Codzienny” 1934, nr 185, s. 1. Tablica D: Decyzję o przeniesieniu szczątków małżeństwa Curie z podparyskiego cmentarza w Sceaux do Panteonu na Wzgórzu Świętej Genowefy w sercu stolicy Francji podjął François Mitterrand. […] Na uroczystości był obecny prezydent Lech Wałęsa […]. Sławna […] Polka […] jest drugą kobietą pochowaną w Panteonie, ale pierwszą z racji własnych zasług. […] Po złożeniu prochów małżeństwa Curie w Panteonie spoczywa 71 Francuzek i Francuzów.
Źródło: „Gazeta Wyborcza” z 21 kwietnia 1995 Tablica E: […]majątek ruchomy słynnej Polki będzie radioaktywny przez kolejne 1500 lat. […] wszystkie pozostawione przez nią rzeczy osobiste, w tym notatki, książki, a także ubrania i meble, nadal są skażone. Zeszyty Skłodowskiej–Curie są przechowywane w ołowianych naczyniach w paryskiej Bibliotece Narodowej. Rękopisy laureatki Nobla mogą zobaczyć wszyscy odwiedzający, jednak każdy przed wejściem do pomieszczenia, w którym są przechowywane, musi pisemnie oświadczyć, że robi to na własną odpowiedzialność. Obowiązkowe jest również ubranie odzieży ochronnej.
Źródło: „Newsweek” z 27 sierpnia 2015.
Zastanów się i napisz, czy Maria Skłodowska-Curie spełniła swoje pragnienie służby Polsce.
Przeanalizuj i napisz, jaki jest wpływ promieniowania na zdrowie i życie ludzi.
Wyjaśnij, dlaczego przechowuje się pamiątki po uczonych mimo konieczności ich szczególnego zabezpieczenia.
Podsumowanie
Maria Skłodowska-Curie była polską uczoną, która żyła i pracowała we Francji.
Odkryła pierwiastki promieniotwórcze: polonpolon i rad.
Była pierwszą kobietą, która dwukrotnie została nagrodzona NoblemNoblem z fizyki i chemii.
Dzięki niej upowszechniło się wykorzystanie aparatury rentgenowskiej w szpitalach.
Przyczyniła się do rozwoju radiologii, która pomaga w leczeniu chorych na raka.
Poglądy państwa Curie odnośnie patentu za odkryciaMąż mój, a również i ja sama, zawsze byliśmy przeciwni czerpaniu jakichkolwiek zysków materialnych z naszego odkrycia. […] Nie wzięliśmy żadnego patentu i nie zastrzegaliśmy sobie żadnych korzyści od producentów. Nie ukryliśmy najdrobniejszego szczegółu i tylko dzięki ścisłości naszych publikacji przemysł radowy tak szybko się rozwinął. […] Ponadto dochód z produkcji radu mógł być dużo większy dzięki pewności zbytu dla potrzeb medycyny. A zatem wyrzekając się materialnych korzyści z odkrycia poświęciliśmy znaczny majątek, który mogły otrzymać dzieci. Ale takie było nasze przekonanie i nasza wola. Natomiast wielu przyjaciół nie bez słuszności zwracało nam uwagę, że gdybyśmy zastrzegli swoje prawa, mielibyśmy za co stworzyć doskonały Instytut bez tylu przeszkód, które były wielkim ciężarem dla nas obojga, a dotąd jeszcze są dla mnie. Mimo wszystko sądzę, że postąpiliśmy dobrze.
Źródło: Poglądy państwa Curie odnośnie patentu za odkrycia, [w:] M. Skłodowska - Curie, Autobiografia, Lublin 1990, s. 38.
Na podstawie powyższego tekstu źródłowego rozważ argumenty za postawą altruistyczną i za postawą egoistyczną u odkrywców.
Na podstawie cytatu przypisywanego Marii Skłodowskiej-Curie wyjaśnij, jak nauka może zmienić ludzkość.
Uzasadnij twierdzenie, że Maria Skłodowska-Curie była kobietą niezwykłą. Skorzystaj z zasobów materiału i napisz swoją odpowiedź.
Słownik pojęć
wyróżnienie ustanowione przez wynalazcę dynamitu, szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla i przyznawane corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości w postaci złotego medalu i dyplomu oraz pewnej sumy pieniędzy
radioaktywny pierwiastek o barwie szarej, będący źródłem lekkiego ciepła
pierwiastek promieniotwórczy w postaci czystej będący srebrzystym i miękkim metalem
Bibliografia
Cugota L., Vera L., (2008), Nazywam się… Maria Skłodowska- VC-Curie, Skórzewo k. Poznania: Media Rodzina.
Goldsmith N. B., (2013), Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie , Wroclaw: Wydawnictwo Dolnośląskie.
Lemire L., (2017), Maria Skłodowska - Curie (1867‑1934), Warszawa: Świat Książki.