Mieszkamy w Europie
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja polonistyczna
Temat: Mieszkamy w Europie
Treści kształcenia:
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
f) korzysta z pakietów edukacyjnych pod kierunkiem nauczyciela.
Dodatkowo:
Edukacja polonistyczna
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
b) zna wszystkie litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty,
c) pisze proste, krótkie zdania: przepisuje, pisze z pamięci; dba o estetykę i poprawność graficzną pisma (przestrzega zasad kaligrafii),
d) posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie.
Edukacja społeczna
8) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a Polska znajduje się w Europie, zna symbole narodowe (flaga, godło, hymn narodowy), rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Słucha uważnie i ze zrozumieniem tekstów czytanych przez nauczyciela,
Wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat,
Stosuje wielką literę na początku zdania i w pisowni nazw geograficznych,
Potrafi wyszukać nazwy polskich miast w wykreślance,
Układa wyrazy i zdania z rozsypanki literowej,
Poprawnie przepisuje wyrazy i zdania,
Zna symbole narodowe i symbole Unii Europejskiej,
Wskazuje na mapie Polskę i inne kraje UE,
Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.
Nabywane umiejętności:
Uważnego słuchania tekstów czytanych przez nauczyciela,
Wypowiadania się pełnymi zdaniami na określony temat,
Pisania, w tym pisowni wielką literą,
Posługiwania się mapą,
Współpracy w grupie.
Kompetencje kluczowe:
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
Umiejętność uczenia się,
Kompetencje społeczne i obywatelskie.
Środki dydaktyczne:
Zasoby multimedialne: film „Skąd ta legenda?”,
Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna, odtwarzacz dźwięku,
Wiersz „Moja mała Ojczyzna”Indeks górny 11,
Wyrazy do pracy w grupach: „dom”, „podwórko”, „ulica”, „miasto”, „województwo”, „państwo – Polska”, „kontynent – Europa”,
Wykreślanka z hasłem „Unia Europejska” (narysowana na tablicy przed zajęciami; nauczyciel powinien też przygotować ją na kartkach i rozdać uczniom),
Pytania do zabawy‑quizu: „Co wiesz na temat Unii Europejskiej?”,
Litery na kartonikach do zdania: „Mieszkamy w Europie” (wielkość do prezentacji na tablicy),
Nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”Indeks górny 22 i „Ody do radości”Indeks górny 33,
Zeszyty, przybory do pisania.
Metody nauczania:
Podające: wyjaśnienie, rozmowa,
Aktywizująca: gra,
Eksponujące: film, prezentacja,
Praktyczna: ćwiczenia.
Formy pracy:
Zbiorowa,
Indywidualna jednolita,
Praca w grupie.
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Przed zajęciami prowadzący rysuje na tablicy wykreślankę.
W | A | R | S | Z | A | W | A | P | K |
G | D | A | Ń | S | K | U | N | O | R |
I | A | L | U | B | L | I | N | Z | A |
E | U | K | A | L | I | S | Z | N | K |
R | O | P | E | J | S | K | A | A | Ó |
Z | A | K | O | P | A | N | E | Ń | W |
Etap wstępny
Nauczyciel wita dzieci. Zapoznaje je z tematem zajęć i na początek proponuje wysłuchanie w kręgu wiersza pt. „Moja mała Ojczyzna” (czyta nauczyciel):
Mój dom przy głównej stoi ulicy,
to trzypiętrowa jest kamienica.
Przy niej podwórko odwiedzam co dzień,
na nim plac zabaw, chętnie tam chodzę.
W pobliżu domu jest park ze stawem,
młode kaczuszki będą niebawem.
Wrocław – to moje miasto rodzinne,
nie zamieniłbym na żadne inne!
Pięć rzek przez Wrocław wesoło płynie,
z ponad stu mostów w ojczyźnie słynie.
Są tu zabytki architektury
i nowoczesne drapacze chmury.
Muzea, Rynek, Zoo, Iglica,
wszystko turystów licznych zachwyca.
Tutaj się czują wręcz doskonale
mali mieszkańcy – nasze krasnale.
Wrocław – stolica Dolnego Śląska,
dumna jest z niego ojczyzna – Polska.
I w Europie Wrocław jest słynny,
bo dla turystów zawsze gościnny.
Po odczytaniu wierszyka nauczyciel pyta dzieci, kto jest narratorem w wierszu, o jakim mieście opowiada chłopiec, jak je charakteryzuje; co to znaczy „moja mała ojczyzna”. Prosi, by uczniowie spróbowali w podobny sposób opisać miejsce, w którym mieszkają.
Etap realizacji
Prowadzący zaprasza klasę do obejrzenia animacji z zasobu multimedialnego. W trakcie projekcji zatrzymuje odtwarzanie i prosi dzieci o odgadnięcie, z jakich miast pochodzą opisywane legendy. Po emisji materiału pyta je, czy znają inne legendy dotyczące różnych miast, np. tych, w których mieszkają uczniowie, ich dziadkowie, rodzina itp.
W kolejnej części zajęć nauczyciel dzieli klasę na grupy i proponuje ćwiczenie: czytanie i układanie wyrazów w porządku – od tego, co najbliższe, do tego, co najdalsze.
Wyrazy: „dom”, „podwórko”, „ulica”, „miasto”, „województwo”, „państwo – Polska”, „kontynent – Europa” (właściwa kolejność). Następnie przedstawiciele grup zgłaszają się i odczytują swoje propozycje. W razie potrzeby nauczyciel wprowadza konieczne korekty.
Prowadzący rozdaje teraz uczniom wykreślanki i zachęca do ich rozwiązania; jednocześnie odsłania tablicę z narysowanym diagramem (chętna osoba rozwiązuje zadanie przy tablicy, wymazując kolejne litery nazw miast – pozostałe utworzą rozwiązanie).
Polecenie brzmi:
Wykreśl w poziomych i pionowych rzędach nazwy siedmiu polskich miast i odczytaj hasło. Uzupełnij zdanie. Pamiętaj o poprawnej formie wyrazów w zdaniu.
Nazwy miast: WARSZAWA, GDAŃSK, LUBLIN, ZAKOPANE, POZNAŃ, KRAKÓW, KALISZ.
W | A | R | S | Z | A | W | A | P | K |
G | D | A | Ń | S | K | U | N | O | R |
I | A | L | U | B | L | I | N | Z | A |
E | U | K | A | L | I | S | Z | N | K |
R | O | P | E | J | S | K | A | A | Ó |
Z | A | K | O | P | A | N | E | Ń | W |
Hasło: „Unia Europejska”.
Mieszkamy w ………………………………………………………………… .
Każde dziecko dostaje wykreślankę – nauczyciel decyduje, czy podać im nazwy szukanych miast. Uczniowie w grupie mogą sobie pomagać.
Uwaga: Kiedy dzieci wykreślą nazwy miast i odczytają hasło, nauczyciel prosi, aby najpierw zdanie głośno przeczytał chętny uczeń. Prowadzący kieruje uwagę klasy na pisownię wielką literą nazwy Unii Europejskiej oraz podwójne „i „ w końcówce.
Kolejny etap zajęć to zabawa‑quiz pt.: „Co wiesz na temat Unii Europejskiej?”.
Nauczyciel zadaje pytania; grupy zastanawiają się i odpowiadają – za poprawną odpowiedź otrzymują literę. Do zdobycia jest 16 liter, z których na zakończenie zajęć uczniowie wspólnie będą układali zdanie (litery są w trzech kolorach – każdy wyraz w innym kolorze; zdanie: „Mieszkam w Europie”).
1 | Jak wygląda flaga Unii Europejskiej? | Dwanaście pięcioramiennych gwiazdek tworzących okrąg na niebieskim tle |
2 | Która pieśń jest hymnem Unii Europejskiej? | „Oda do radości” – nauczyciel odtwarza najpierw „Mazurek Dąbrowskiego”, potem „Odę do radości” – hymn Unii; dzieci wybierają |
3 | Jaka jest wspólna waluta (pieniądze) Unii? | Euro |
4 | Z jakiego to kraju, chłopcy i dziewczynki, pochodzi dziś zwyczaj zdobienia choinki? | Niemcy |
5 | Kraj ten w Europie z tego dobrze znany, że się w nim hoduje piękne tulipany. | Holandia |
6 | Dawno już temu w kraju tym właśnie | Dania |
7 | W stolicy tego odległego kraju | Francja |
8 | Jaki to kraj słynie z walk torreadorów | Hiszpania |
9 | Kraina to górzysta i bardzo bajkowa, | Szwajcaria |
10 | Kraj ten produkuje od dawna zegarki, | Szwajcaria |
11 | W tym kraju na Olimpie mieszkali bogowie, o nich ci niejeden piękny mit opowie. | Grecja |
12 | Stąd pochodzi bajka, w której mały krecik ma przygody oglądane przez małe dzieci. | Czechy |
13 | Kraj ten swoim kształtem but przypomina, słynie z makaronów, pizzy oraz wina. | Włochy |
14 | Tam Big Ben na wieży godziny wybija, a o piątej każdy herbatkę wypija. | Anglia (Wielka Brytania) |
15 | W tym kraju stolica Unii się znajduje, a parlament Europy co dzień obraduje. | Belgia |
16 | Czy wiesz, jaką nazwę ma maskotka Unii Europejskiej? | Syriusz – jej nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy nieba |
Uwaga: Ostatnia zagadka może być trudna, więc nauczyciel może skorzystać z internetu i pokazać dzieciom Syriusza. Podczas zabawy chętne dzieci odszukują na mapie Europy wymienione państwa.
Nauczyciel zaprasza teraz uczniów do ułożenia zdania z rozsypanki literowej.
Zdanie: „Mieszkamy w Europie”. Prowadzący zwraca uwagę na pisownię wielkiej litery na początku zdania i nazwy geograficznej. Najpierw pisze na tablicy ułożone przez dzieci zdanie, dopiero potem dzieci przepisują. Po analizie ortograficznej chętni uczniowie mogą napisać to zdanie z pamięci.
Etap końcowy
Nauczyciel zaprasza dzieci do rozważenia tematu Unii Europejskiej: „Jak myślisz, po co powstała Unia Europejska?”, „W jakim celu państwa się jednoczą?”.
Zadaje uczniom pytanie: „Jak mógłbyś dokończyć po dzisiejszych zajęciach zdanie:
Jestem mieszkańcem………………….. (np. Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski, Europy…)?”.
Dodatkowo:
Nauczyciel może przygotować dla dzieci kolorowanki z Syriuszem – maskotką Europy – jako zadanie domowe.
Może także zaproponować uczniom gry i quizy o UE na stronie internetowej: europa.eu – Kącik dla dzieci.
Autora scenariusza zajęć.↩
http://europa.eu/about‑eu/basic‑information/symbols/anthem/index_pl.htm↩