Minikoszykówka – kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku ruchu
Minikoszykówka – kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku ruchu
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
3. Sporty całego życia i wypoczynek
3.2 Uczeń stosuje w grze: kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, podanie piłki oburącz i jednorącz, rzut piłki do kosza, rzut i strzał piłki do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym
Adresat: Uczniowie klasy VI
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna poprawną terminologię poznanych ćwiczeń
zna reguły zabaw i gier sportowych, poznanych podczas lekcji
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
stosuje w grze poznane elementy minikoszykówki
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość możliwości wykorzystania poznanych elementów gry podczas organizowania czasu wolnego
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Przybory i przyrządy
Piłka do minikoszykówki – 1x liczba uczniów, słupek wysoki – 4 sztuki, znacznik (szarfa) – dwa kolory po ½x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, rzutnik, laptop, odtwarzacz muzyki.
Zasoby multimedialne
zestaw ilustracja: „Organizacje koszykarskie”.
prezentacja multimedialna: „Minikoszykówka – podstawowe zasady”.
Opis przebiegu lekcji
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 10 minut |
Zabawa – „Traf w piętę” Berek w parach. Uczniowie stają przodem do siebie. Próbują partnera dotknąć w piętę. Sami jednocześnie pilnują, aby przeciwnik nie dotknął ich. Jeżeli uczeń dotknie drugą osobę w piętę, otrzymuje punkt. Jednak, kiedy przeciwnik dotknie jego pięty, odejmuje jeden punkt. Wygrywa uczeń, który zdobył większą liczbę punktów. | Ustawienie Zasoby multimedialne Nauczyciel monitoruje bezpieczne wykonanie ćwiczenia (uwaga na głowę). |
Część główna 25 minut | Zabawa – „Zapamiętaj kolejność” Wszyscy mają piłki do minikoszykówki. Dzieci ustawiają się w szeregu i kolejno odliczają. Zapamiętują kolejność ustawienia. Po włączeniu przez nauczyciela muzyki, dzieci biegają po małym wyznaczonym boisku np. połowie boiska do piłki siatkowej, kozłując piłkę prawą ręką. Po wyłączeniu muzyki, dzieci zatrzymują się, a następnie kolejno zamieniają się miejscami: pierwszy biegnie na miejsce drugiego kozłując piłkę prawą ręką, drugi na miejsce trzeciego itd. ostatnie osoba biegnie do nauczyciela. Zabawa – „Zachowaj stałą odległość” Uczniowie stają jeden za drugim w odległości Ćwiczenie – Kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku Każdy ma piłkę do minikoszykówki. Uczniowie poruszają się w różnych kierunkach, kozłując piłkę prawą ręką. Na sygnał uczeń zmienia kierunek biegu, przyspiesza 3‑4 kroki, a następnie wraca do poprzedniego tempa biegu. Zmiana ręki kozłującej. Gra – „Kto szybciej” Uczniowie ustawieni na obwodzie koła. Każdy ma piłkę do minikoszykówki. Nauczyciel wyznacza dwóch uczniów, stojących po przeciwnych stronach koła. Na sygnał nauczyciela uczniowie, kozłując piłkę, poruszają się w wyznaczonym kierunku slalomem pomiędzy pozostałymi uczniami. Wygrywa uczeń, który pierwszy wróci na swoje miejsce. Zadanie wykonują kolejno wszyscy uczniowie. Powtórzenie gry następuje w przeciwnym kierunku. Gra uproszczona w minikoszykówkę Uczniowie grają w minikoszykówkę bez kozłowania, wykonując same podania. Punkty za rzuty do kosza | Zabawę powtarzamy ze zmianą ręki kozłującej. Odtwarzacz muzyki. Uczniowie dobierają się w pary. Uczniowie w rozsypce. Uczniowie w dużych odstępach. Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. Każdy zespół oznaczony innym kolorem. Czas gry 2x5 min. |
Część końcowa 10 minut |
W parach, stanie w rozkroku tyłem do siebie. Odległość pomiędzy ćwiczącym ok. 50‑80 cm. Jedno z dzieci podaje piłkę do minikoszykówki górą, drugie odbiera piłkę górą, a następnie podaje dołem. Zmiana kierunku podawania piłki. Zabawa – „Wędrujący prąd”. Nauczyciel wyznacza jedno dziecko, które staje w środku koła. Dzieci siadają w kole w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej twarzą do środka koła, podają sobie dłonie. Na sygnał nauczyciela, wyznaczona osoba „przesyła prąd”, ściskając dłoń współćwiczącego, który przesyła go dalej. Zadaniem osoby znajdującej się w środku, jest odgadnięcie, gdzie aktualnie znajduje się impuls prądu. Po odgadnięciu następuje zmiana osób w środku koła.
| W podsumowaniu nauczyciel ponownie omawia technikę kozłowania i zachęca do stosowania poznanych ćwiczeń w czasie wolnym. Namawia uczniów do organizowania gry w koszykówkę |