Model 3D
Technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny

Zasób interaktywny dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/DCNDKtgyV
Model 3 D przedstawia kombajn chodnikowy.
Na wizualizacji widać model kombajnu chodnikowego. Pojazd posiada czarne podwozie gąsienicowe. Z tyłu podwozia znajdują się dwie stopy stabilizacyjne. Z przodu, nad podwoziem pojazdu znajduje się stół załadowczy wyposażony w dwie symetrycznie umiejscowione głowice ładujące i podawarkę zgrzebłową. Wszystkie wymienione elementy są czarne. Elementy składające się na nadwozie pojazdu są kolory szarego i pomarańczowego. Są to: podawarka i przenośnik mostowy (umiejscowione z tyłu pojazdu); agregat hydrauliczny (w środku szarej kabiny); obrotnica, ramię, organ urabiający wraz z ramieniem kombajnu, noże styczno‑obrotowe i organ urabiający (umiejscowione na przodzie pojazdu).
Na modelu znajduje się szesnaście punktów interaktywnych. Po kliknięciu punktu wyświetla się ramka z podpisem oraz nagraniem dźwiękowym z nim tożsamym. Do wszystkich punktów do tekstu dołączony jest również opis, który także zawarty jest w nagraniu dźwiękowym. Treść oraz umiejscowienie punktów podane są poniżej.
Kombajn chodnikowy. Punkt umieszczony jest w centrum modelu, odnosi się do jego całości.
Treść opisu: W górnictwie podziemnym jest zespołową maszyną roboczą, wykonującą równocześnie kilka różnych prac. W wyrobiskach korytarzowych kombajny chodnikowe wykonują równocześnie trzy czynności: urabianie, ładowanie, odstawę urobionego materiału poza kombajn na dalsze środki transportu. Czynnością niezależną, wykonywaną przy zatrzymanym kombajnie, jest możliwość instalacji obudowy wyrobiska. Urabianie węgla kombajnem chodnikowym polega na skrawaniu (frezowaniu) calizny punktowym, stożkowym organem urabiającym. Kombajny chodnikowe urabiające punktowo znajdują szerokie zastosowanie do drążenia wyrobisk korytarzowych, gdyż ze względu na selektywny sposób urabiania przodka mogą wykonywać wyrobiska o dowolnych kształtach przekroju poprzecznego i w szerokim zakresie wartości pola powierzchni.Przenośnik mostowy. Punkt umieszczony jest na końcu modelu.
Treść opisu: Przenośnik zgrzebłowy połączony przegubowo z kombajnem chodnikowym. Jego zadaniem jest odstawa urobku na kolejne zespoły przenośników.Stół załadowczy. Punkt umieszczony jest na przedniej części modelu, nad podwoziem.
Treść opisu: Po urobieniu calizny urobek jest ładowany na stół załadowczy, wyposażony w głowicę ładującą, która przekazuje węgiel na przenośnik zgrzebłowy.Podwozie gąsienicowe. Punkt umieszczony jest na dole modelu, pośrodku.
Treść opisu: Zespół kombajnu urabiającego punktowo, na którym posadowione są pozostałe podzespoły maszyny. Podwozie jest zespołem nośnym kombajnu, umożliwiającym jego poruszanie się w przodku, manewrowanie i wywieranie na organ urabiający odpowiedniego nacisku wymaganego w cyklu pracy maszyny. Kombajny chodnikowe buduje się na podwoziu gąsienicowym ze względu na swoje zalety: mały nacisk na spąg, duża zwrotność, dobra przyczepność do spągu.Stopa stabilizacyjna. Punkt umieszczony jest na dole modelu, za podwoziem gąsienicowym, po prawej stronie podwozia.
Treść opisu: Element stabilizujący posadowienie kombajnu chodnikowego.Stopa stabilizacyjna. Punkt umieszczony jest na dole modelu, za podwoziem gąsienicowym, po lewej stronie nadwozia.
Treść opisu: Element stabilizujący posadowienie kombajnu chodnikowego.Agregat hydrauliczny. Punkt umieszczony jest pośrodku modelu, wewnątrz szarej kabiny.
Treść opisu: Zapewnia ruch organu urabiającego, głowicy ładującej i stopy stabilizacyjnej. Składa się ze zbiornika z pompą, cylindrów organu urabiającego, cylindrów głowicy ładującej, cylindra stopy stabilizacyjnej oraz zespołu chłodzenia kombajnu.Obrotnica. Punkt umieszczony jest na górze modelu, na początku ramienia kombajnu.
Treść opisu: Podzespół kombajnu chodnikowego umożliwiający ruch poziomy organu urabiającego.Głowa ładująca. Punkt umieszczony jest z przodu modelu, nad podwoziem pojazdu, po prawej stronie.
Treść opisu: Głowica ładująca z elementami ładującymi w kształcie gwiazd, której zadaniem jest ładowanie urobionego węgla na przenośnik zgrzebłowy.Głowa ładująca. Punkt umieszczony jest z przodu modelu, nad podwoziem pojazdu, po lewej stronie.
Treść opisu: Głowica ładująca z elementami ładującymi w kształcie gwiazd, której zadaniem jest ładowanie urobionego węgla na przenośnik zgrzebłowy.Podwarka. Punkt umieszczony jest na na końcu modelu.
Treść opisu: Krótki przenośnik zgrzebłowy, którego zadaniem jest odebranie z głowicy ładującej urobku i jego transport wzdłuż całego kombajnu, a następnie przekazanie go na połączony przegubowo z kombajnem przenośnik mostowy.Organ urabiający wraz z ramieniem kombajnu. Punkt umieszczony jest z przodu modelu, bliżej jego końca.
Treść opisu: Organ urabiający wraz z ramieniem kombajnu składa się z następujących zespołów: elementu przegubowego mocowania organu i cylindrów podnoszenia do obrotnicy, silnika elektrycznego, przekładni oraz głowic urabiających z nożami styczno‑obrotowymi.Ramię. Punkt umieszczony jest pośrodku ramienia kombajnu, nad stołem załadowczym.
Treść opisu: Na jego końcu osadzone są głowice skrawające.Organ urabiający. Punkt umieszczony jest na samym przodzie modelu, na końcu ramienia.
Treść opisu: Organ urabiający składa się z dwóch stożków umieszczonych poziomo (poprzecznie) w stosunku do osi wysięgnika. Posiada dwa zestawy noży styczno‑obrotowych, w których zamontowane są dysze zraszające. Instalacja wodna ma na celu zwalczanie zagrożenia pyłowego, jakie powstaje podczas urabiania i chłodzenia silników elektrycznych oraz oleju w układzie hydraulicznym zespołu napędowego.Podawarka zgrzebłowa. Punkt umieszczony jest na przedniej części modelu, nad podwoziem, przy stole załadowczym.
Treść opisu: Zespół roboczy, umożliwiający odstawę urobionej skały poza kombajn.Noże styczno‑obrotowe. Punkt umieszczony jest na samym przodzie modelu, na końcu ramienia.
Treść opisu: Urabianie przodka wyrobiska korytarzowego następuje poprzez jego frezowanie organem urabiającym uzbrojonym najczęściej w noże styczno‑obrotowe, zabudowanym na ramieniu. Narzędzia urabiające odspajają urobek od calizny, który spada na stół załadowczy znajdujący się w przedniej części kombajnu.