Przesłanie sygnału audio na dużą odległość sprawia duże trudności. Wiązać się może z utratą części informacji, np. poziomu sygnału. Równocześnie częstotliwości radiowe mają dobre własności propagacyjne związane z rozchodzeniem się fal na znaczne odległości i w różnych ośrodkach. Uzyskanie tych własności możliwe jest poprzez zastosowanie modulacji sygnałów.
R1NCyNNfbs5lk
Modulacja (rys. 10.2) jest związana z nałożeniem informacji zawartej w przebiegu modulującym (przebieg o małej częstotliwości) na falę nośną (przebieg wielkiej częstotliwości). Istnieją trzy podstawowe rodzaje modulacji:
modulacja amplitudy AM (z ang. Amplitude Modulation) – utrzymuje stałą częstotliwość i fazę oraz skaluje amplitudę; wykorzystana była m.in. w transmisji kodu Morse'a (CW), gdzie czas trwania lub zaniku sygnału odpowiadał poszczególnym znakom alfabetu oraz w przesyłaniu informacji radiowych (poza falami UKF);
modulacja częstotliwości FM (z ang. Frequency Modulation) – utrzymuje stałą amplitudę i zmienia częstotliwość fali w czasie; wykorzystywana jest m.in. w transmisjach radiowych na falach UKF;
modulacja fazy PM (z ang. Phase Modulation) – utrzymuje stałą amplitudę, ale przesuwa kształt fali o fazę; rzadko znajduje zastosowanie w systemach analogowych, jest natomiast szeroko stosowana do transmisji sygnału cyfrowego i nosi nazwę kluczowania fazy (PSK).