Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Modyfikowanie fragmentów rysunku

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania;

  • omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

  • omówić zastosowanie edytora grafiki do przetwarzania rysunku – polecenia z menu Obraz;

  • podać przykłady zastosowań poznanych przekształceń.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • zaznaczać fragmenty rysunku;

  • kopiować, przenosić i usuwać fragmenty rysunku;

  • stosować Schowek do kopiowania;

  • zmieniać rozmiary fragmentów rysunku;

  • przekształcać rysunek poprzez przerzucanie i obracanie;

  • przewidzieć efekt działania wybranych narzędzi.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • pliki graficzne dołączone do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

- wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie pojęcia edytora grafiki

  • przypomnienie narzędzi i działań wykonywanych w edytorze grafiki

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– przenoszenie fragmentów obrazu (10 min)

  • otworzenie pliku Puzzle z płyty CD‑ROM dołączonej do podręcznika

  • omówienie narzędzi edytora służących do zaznaczania fragmentu obrazu (Zaznacz oraz Zaznacz dowolny kształt)

  • wybranie przycisku ZaznaczPrzybornika

  • wybranie stylu przezroczystego w polu wyboru cech

  • zaznaczenie pojedynczego elementu układanki

  • przesunięcie elementu układanki

  • ułożenie puzzli za pomocą przenoszenia fragmentów obrazu

  • zapisanie rysunku na dysku pod nazwą wskazaną przez nauczyciela

– kopiowanie fragmentów obrazu za pomocą Schowka i przeciągania (20 min)

  • otworzenie nowego rysunku w programie Paint

  • wybranie największej grubości linii

  • narysowanie okręgu z wciśniętym klawiszem Shift

  • zaznaczenie okręgu za pomocą narzędzia Zaznacz

  • skopiowanie okręgu przez przeciąganie go z wciśniętym klawiszem Ctrl

  • wykonanie kolejnych trzech kopii okręgu

  • pomalowanie okręgów przez dobieranie właściwych kolorów

  • przesunięcie figury i stworzenie kompozycji przypominającej flagę olimpijską

  • otworzenie nowego rysunku

  • przygotowanie trzech linii o różnej grubości i tej samej długości

  • utworzenie kodu paskowego z wykorzystaniem gotowych linii (przez powielanie i przenoszenie ich)

  • zapisanie rysunku na dysku pod nazwą Kod paskowy

Uwaga! Okręgi nie mogą się stykać ze sobą.

– przekształcanie fragmentów rysunku (15 min)

  • otworzenie nowego rysunku w programie Paint

  • wprowadzenie tekstu do rysunku (np. nazwa miejscowości)

  • skopiowanie napisu

  • zaznaczenie kopii napisu i wykonanie polecenia Przerzuć w poziomie

  • wykonanie trzech kopii napisu oraz obrócenie kolejno o 90, 180, 270 stopni

  • porównanie uzyskanych efektów

  • ponowne wklejenie napisu

  • wyczyszczenie rysunku

  • wstawienie napisu Ambulans

  • przerzucenie napisu w poziomie

  • pogadanka o tym, gdzie można zetknąć się z takim napisem i dlaczego (w karetkach pogotowia, by kierowcy w lusterku mogli poprawnie odczytać napis)

– odwracanie kolorów i zmiana rozmiaru rysunków (15 min)

  • otworzenie nowego rysunku w programie Paint

  • utworzenie napisu w kolorze czerwonym

  • zaznaczenie napisu za pomocą narzędzia Zaznacz

  • odwrócenie barw rysunku

  • zmiana rozmiaru zaznaczonego rysunku za pomocą przeciągania myszką

– tworzenie rysunków z wykorzystaniem przekształcania fragmentów obrazu (10 min)

  • otworzenie pliku Planety z płyty CD‑ROM

  • ułożenie planet we właściwej kolejności (jeżeli uczniowie nie pamiętają kolejności planet w Układzie Słonecznym mogą to sprawdzić w internecie)

  • zapisanie rysunku na dysku

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(10 min)

  • przypomnienie poznanych operacji pozwalających na modyfikowanie rysunków

  • podanie przykładów zastosowań poznanych operacji

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R1QDFGRMP4oOP

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 80.22 KB w języku polskim
RcSFNDFIw4Qjq

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 89.50 KB w języku polskim