Moja przyszła praca. Scenariusz lekcji
Metadane scenariusza
ID | przyszła_praca_scenariusz_technika_gimnazjum |
Tytuł | Moja przyszła praca |
Przedmiot | Technika |
Autor (imię i nazwisko) | Beata Sanakiewicz |
Autor (ulica, nr domu) | |
Autor (kod, miejscowość) | |
Autor (login w Scholaris) | beasan2006 |
Abstrakt | Scenariusz lekcji, w trakcie której uczniowie poznają grupy zawodów związane z techniką. W tym celu przeprowadzają wywiady z przedstawicielami wybranej grupy zawodowej. |
Wydawca | |
Źródło | Z. K. Dembek, Technika wokól nas, Wydawnictwo Temat. Łysomice 2002 r. |
Odnośniki | Opisywany materiał jest wymagany przez materiał powiązany: Karta pracy |
Etap edukacyjny | gimnazjum |
Informacje o prawach | |
Słowa kluczowe | Praca zawodowa, technika, wywiad, zawód, wykształcenie, oferta pracy |
UDC | |
Czas trwania lekcji | 2 jednostki lekcyjne |
Uwagi |
Scenariusz lekcji – Moja przyszła praca
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
Zdobywa ogólną orientację na temat zawodów związanych z techniką.
Rozumie konieczność zdobywania wiedzy.
Poznaje siebie i swoje predyspozycje zawodowe, co umożliwi mu optymalny rozwój oraz poprowadzi do racjonalnego wyboru dalszego etapu kształcenia i przyszłej pracy zawodowej.
b) Umiejętności
Uczeń:
Umie analizować ogłoszenia z ofertami pracy.
Potrafi przeprowadzić wywiad z przedstawicielem dowolnego zawodu w swoim otoczeniu.
Ocenia własne możliwości w stosunku do wymagań wstępnie wybranego przez siebie zawodu.
Prezentuje wyniki badań.
c) Postawy
Ujawnia własne zainteresowania i umiejętności.
Prezentuje wyniki badań.
2. Metoda i forma pracy
Praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, wywiad, analiza, prezentacja, korzystanie z różnych źródeł
3. Środki dydaktyczne
Karta pracy
Foliogram (załącznik, str.1)
4. Przebieg lekcji
a) Etap przygotowawczy
Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji, z których głównym będzie zdobycie przez uczniów ogólnej orientacji na temat zawodów związanych z techniką.
Nauczyciel przy wykorzystaniu foliogramu (załącznik, str.1 karty pracy), prezentuje wybrane grupy zawodów oraz dokonuje krótkiej charakterystyki każdej z grup. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie do każdej grupy zawodu związanego z techniką.
Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej (wydrukowane z Internetu) oferty pracy. Powinno być ich odpowiednio dużo, aby każdy uczeń mógł wybrać interesujący go zawód.
Uczniowie analizują ofertę pod kontem stawianych w niej wymagań, takich jak: wykształcenie, umiejętności, stan zdrowia, i inne. Zapisują na estetycznych kartkach, które zachowują dla siebie.
Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik, str. 2) i przystępuje do wyjaśnienia zadania domowego. Zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu z przedstawicielem wybranego zawodu, związanego z techniką. Pytania do wywiadu zawiera karta pracy.
Posiadanie wykształcenie.
Na czym polega Pani/Pana praca?
Jakie cechy charakteru są pożądane na tym stanowisku?
Jakie umiejętności potrzebne są do świadczenia tej pracy?
Czy wykonywana praca Panią/Pana satysfakcjonuje?
W jakich godzinach Pani/Pan pracuje?
Czy praca wymaga specjalnych predyspozycji?
Czy w wykonywaniu tej pracy odgrywa rolę wiek i kondycja fizyczna?
Można również pozostawić uczniom większą swobodę w doborze pytań, zwracając jednak uwagę na konieczność uzyskania podstawowych informacji (zawartych w p. nr 4 ).
b) Etap realizacji
Lekcja realizująca to prezentacje zawodów, które były tematem wywiadów.
Uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe. Kryterium doboru do grupy są zbliżone profile zawodów.
Pracując w grupach, uczniowie analizują wywiady i ustalają wspólne wnioski dotyczące wymagań w danym zawodzie. Oceniają też własne możliwości sprostania wymaganiom wstępnie wybranego zawodu
Wnioski prezentowane są na forum klasy.
c) Etap podsumowujący
Nauczyciel, dokonując podsumowania lekcji, podkreśla, iż uczniowie już teraz powinni pracować nad swoim wykształceniem, umiejętnościami, aby w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy.
5. Bibliografia
Z. K. Dembek, Technika wokól nas, Wydawnictwo Temat, Łysomice 2002 r.
6. Załączniki
a) Karta pracy
Karta pracy zawiera materiał z grupami zawodów, który przeznaczony jest do wykonania foliogramu oraz kartę dla ucznia która ułatwia przeprowadzenie wywiadu.
b) Zadanie domowe
Przeprowadź wywiad z przedstawicielem zawodu związanego z techniką.