Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji - Wychowanie komunikacyjne

1. Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń zna:

  • zasady poruszania się po drogach,

  • znaczenie znaków drogowych, sygnałów świetlnych i dźwiękowych,

  • wpływ rozwoju motoryzacji na środowisko naturalne człowieka.

Umiejętności

Uczeń po lekcji umie:

- rozpoznać znaki drogowe i dokonać ich podziału

- porównywać znaki drogowe i wskazywać między nimi różnice (kolor, kształt)

- wymienić obowiązkowe wyposażenie motoroweru

- odpowiednio zachować się na drodze i przestrzegać zasad świetlnej sygnalizacji drogowej

2. Metoda i forma pracy

pogadanka, dyskusja, pokaz, praca indywidualna

3. Środki dydaktyczne

- witryna internetowa: „Karta Motorowerowa”

- prezentacja „Znaki drogowe”

- testy podsumowujące wiadomości

- krzyżówka

- karta ćwiczeń

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

- nauczyciel sprawdza listę obecności i podaje temat lekcji,

- wprowadza w temat,

- rozpoczyna pogadankę na temat praw i przepisów, jakie będą obowiązywały uczniów, kiedy będą poruszali się motorowerem po drogach,

- pokazuje uczniom plansze motoroweru i omawia jego budowę i wyposażenie,

- poleca uruchomić komputer i otworzyć stronę www ,,Karta Motorowerowa”.

Faza realizacyjna

- nauczyciel poleca uruchomić prezentację multimedialną ,,Znaki drogowe” i powtarza wiadomości o znakach,

- nauczyciel omawia hierarchię ważności znaków drogowych oraz zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach na podstawie witryny internetowej,

- uczniowie wypełniają karty pracy, sprawdzają wspólnie odpowiedzi (w przypadku błędów, poprawiają je) i wklejają karty do zeszytu,

- uczniowie wypełniają krzyżówkę,

- uczniowie prezentują swoje prace przed klasą. Podają hasło krzyżówki. Wklejają ją do zeszytu.

d) Faza podsumowująca

Podsumowanie zajęć wykonaniem Testu 1 lub Testu 2 ze strony www.mabro.scholaris.pl Dzieci samodzielnie wykonują polecenia zawarte w teście. Po wykonanym zadaniu grupa wspólnie sprawdza odpowiedzi i w przypadku błędów, poprawia je.

5. Bibliografia

1. Karta motorowerowa – bądź bezpieczny na drodze, Bogumiła Bogacka – Osińska,

Ewa Królicka, WSiP, 2000r.

2. Technika i wychowanie komunikacyjne w gimnazjum, Waldemar Czyżewski, Nowa Era, 1999r.

3. Jestem konstruktorem, Aniela Nowak, Wydawnictwa Szkolne PWN, 2003r.

4. Karta rowerowa i motorowerowa w szkole, Edmund Łącz, Wyd. ,,L&L”, 2001r.

5. Technika w gimnazjum, Czesław Stanecki, Bogusława Stanecka, Wyd. Stan‑Pol, 2000r.

6. Wychowanie komunikacyjne, Robert Rusoł, Wyd. Podedworny, 1995r.

7. Zeszyt ćwiczeń do techniki, Zbigniew Maciejewski, Zdzisław Dembek,

Wyd. Temat, 1996r.

8. Pieszo i na dwóch kółkach, Zdzisław Dembek, Wyd. Temat, 1995

9. Wychowanie komunikacyjne, Robert Rusoł, Wyd. Podedworny, 1996r.

10. www.motorower.com.pl

11. www.wychowaniekomunikacyjne.pl

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Uczniowie ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach.

Uzupełniają rysunek wymaganego wyposażenia motoroweru.

Rozwiązują krzyżówkę i wpisują hasło w kratki poniżej.

b) Zadanie domowe

Uczniowie utrwalają tematykę zajęć poprzez wykonanie testów na stronie internetowej: www.mabro.scholaris.pl

7. Czas pracy:

45 minut

8. Uwagi:

Scenariusz zakłada przygotowanie dzieci do sprawnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z środków transportu. Zajęcia mogą być rozbite na 2 jednostki lekcyjne ( w zależności od tempa pracy uczniów).

RCFvquZehAamj

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 43.50 KB w języku polskim