Narząd wzroku człowieka - działanie, wady, sposoby korekcji
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Narząd wzroku człowieka - działanie, wady, sposoby korekcji.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 7.8: wyjaśnia pojęcia krótkowzroczności i dalekowzroczności oraz opisuje rolę soczewek w ich korygowaniu;
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
Cele zoperacjonalizowane:
Cel ogólny: Zrozumienie zasady działania oka – narządu wzroku człowieka oraz sposobów korekcji wad wzroku.
Zna pojęcia krótkowzroczności i dalekowzroczności,
Zna budowę optyczną oka ludzkiego,
Zna bieg promieni świetlnych w oku ludzkim,
Potrafi zdefiniować pojęcie wady wzroku,
Zna rodzaje wad wzroku,
Zna cechy obrazu powstającego na siatkówce ludzkiego oka,
Zna pojęcie akomodacji,
Zna sposoby korekcji wad wzroku,
Estetycznie wykonuje rysunki i schematy.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
Potrafi wrysować w schemat oka zdrowego bieg promieni świetlnych,
Potrafi wrysować w schemat oka krótkowidza bieg promieni świetlnych,
Potrafi wrysować w schemat oka dalekowidza bieg promieni świetlnych,
Potrafi opisać proces powstawania obrazu w zdrowym oku ludzkim,
Potrafi opisać proces powstawania obrazu rozmytego w oku krótko- lub dalekowidza,
Nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
Potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - co już wiecie na temat budowy i działania oka ludzkiego? - co już wiecie na temat leczenia wad wzroku? | problemowa: aktywizująca dyskusja | zbiorowa, jednolita | |
Etap realizacji | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: - prostoliniowego rozchodzenia się światła - zjawiska załamania światła na granicy dwóch ośrodków. Nauczyciel przedstawia uczniom: - zasadę działania oka ludzkiego, - opis wad wzroku, - sposoby korekcji wad wzroku, - roli soczewek w korygowaniu wad wzroku | notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela | podająca: wykład informacyjny | zbiorowa, jednolita |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Nauczyciel dokonuje podsumowania wiadomości o budowie i działaniu oka ludzkiego wraz ze sposobami korygowania wad wzroku. | ćwiczenie (zasób nr 1) | praktyczna: ćwiczenia | grupowa, zróżnicowana | |
Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; | Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną. W trakcie prezentacji nauczyciel zachowuje aktywną postawę, tłumaczy, wyjaśnia istotne szczegóły, odpowiada na pytania uczniów. Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału. | prezentacja multimedialna (zasób nr 2) | eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | zbiorowa, jednolita | |
Etap podsumowujący | Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel pyta uczniów co zapamiętali z przeprowadzonej lekcji oraz podsumowuje wiadomości na temat zasady działania oka ludzkiego oraz roli soczewek w korygowaniu wad wzroku. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów. | podająca: pogadanka | zbiorowa, jednolita |