Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Narzędzia kominiarskie

BUD.05. Wykonywanie robót kominiarskich - KOMINIARZ 713303

s
bg‑green

Narzędzia kominiarskie

GALERIA ZDJĘĆ

Spis treści

1/7 Zadania zawodowe, cechy i kompetencje kominiarza1/7 Zadania zawodowe, cechy i kompetencje kominiarza

2/7 Narzędzia kominiarskie (żeliwna kula kominiarska, gumowa kula kominiarska, szczotka kominiarska okrągła typu gwiazda, szczotka kominiarska prostokątna)2/7 Narzędzia kominiarskie (żeliwna kula kominiarska, gumowa kula kominiarska, szczotka kominiarska okrągła typu gwiazda, szczotka kominiarska prostokątna)

3/7 Narzędzia kominiarskie (lina kominiarska, aparat zaciskowy, zestaw - szczotka, lanca, wkrętarka/wiertarka)3/7 Narzędzia kominiarskie (lina kominiarska, aparat zaciskowy, zestaw - szczotka, lanca, wkrętarka/wiertarka)

4/7 Narzędzia kominiarskie (aparat zaciskowy do szczotek kominiarskich, przepychacz kominowy, kominiarz)4/7 Narzędzia kominiarskie (aparat zaciskowy do szczotek kominiarskich, przepychacz kominowy, kominiarz)

5/7 Narzędzia kominiarskie (szczotka kominiarska okrągła plastikowa, kołowrotek do czyszczenia kominów od dołu, zestaw do czyszczenia mechanicznego (lanca), łyżka do sadzy)5/7 Narzędzia kominiarskie (szczotka kominiarska okrągła plastikowa, kołowrotek do czyszczenia kominów od dołu, zestaw do czyszczenia mechanicznego (lanca), łyżka do sadzy)

6/7 Narzędzia kominiarskie (graca, lusterko kominiarskie, zapałki dymne)6/7 Narzędzia kominiarskie (graca, lusterko kominiarskie, zapałki dymne)

7/7 Narzędzia kominiarskie (wkrętarka/wiertarka, łańcuchy do czyszczenia mechanicznego, klucze kominiarskie)7/7 Narzędzia kominiarskie (wkrętarka/wiertarka, łańcuchy do czyszczenia mechanicznego, klucze kominiarskie)

Powiązane ćwiczeniaPowiązane ćwiczenia

1/7 Zadania zawodowe, cechy i kompetencje kominiarza

1

Nagranie jest tożsame z tekstem.

Rh2ErpGtQrFF0
Nagranie

Kominiarz zajmuje się udrażnianiem, konserwowaniem i czyszczeniem kominów. Wykonuje również – na zlecenie administracji budynków mieszkalnych – systematyczne kontrole stanu przewodów wentylacyjnych oraz kominowych, które mogą zapobiegać awariom, pożarom czy wyciekom gazu. Kominiarz nie może mieć lęku wysokości, musi być natomiast sprawny fizycznie. Ponadto powinna cechować go skrupulatność i rzetelność oraz chęć zdobywania wiedzy, pozwalająca przeprowadzać kontrole nowoczesnych przewodów wentylacyjnych oraz kominowych. Osoba chcąca pracować w tym zawodzie powinna ukończyć szkołę zawodową bądź technikum o profilu budowlanym. Konieczne jest również odbycie praktyk u wykwalifikowanego kominiarza, tzw. mistrza kominiarstwa. Trzy lata praktyk zwieńczone są egzaminem czeladniczym. Ostatnim etapem edukacji jest egzamin mistrzowski, składający się z części teoretycznej i praktycznej. Otrzymany „Dyplom Mistrzowski” jest formalnym potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych i umożliwia podjęcie pracy w zawodzie kominiarza.

RjMPF83TfE65E
Zadania zawodowe, cechy i kompetencje kominiarza
Źródło: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/kominiarka-czyszczenie-komina-gm1271237596-373895869, iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

2/7 Narzędzia kominiarskie (żeliwna kula kominiarska, gumowa kula kominiarska, szczotka kominiarska okrągła typu gwiazda, szczotka kominiarska prostokątna)

2
R1QmvmwRmm8eu1
Galeria składa się z siedmiu grafik, na których ukazano po kilka narzędzi kominiarskich. Druga przedstawia cztery narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie kominiarskie to żeliwna kula kominiarska. Jest to kula z szerokim solidnym uchwytem w górnej części. Służy do obciążenia zestawu linowego, dzięki czemu może być on wpuszczony do komina murowanego. Montuje się ją za pomocą karabińczyka na dole zestawu kominiarskiego. Drugie narzędzie to gumowa kula kominiarska. Jest to kula, do której w górnej części przymocowany jest metalowy uchwyt. Kula służy do obciążenia zestawu linowego, dzięki czemu może być on wpuszczony do komina stalowego, nie rysując go. Montuje się ją za pomocą karabińczyka na dole zestawu kominiarskiego. Trzecie narzędzie to szczotka kominiarska okrągła typu gwiazda. Jest to zestaw prętów, które wychodzą ze wspólnego środka, są skierowane w każdym kierunku i każdej płaszczyźnie. Służy do bezpośredniego zdrapywania sadzy z wewnętrznych ścianek komina. Zamontowana jest do zestawu linowego za pomocą aparatu. Czwarte narzędzie to szczotka kominiarska prostokątna. Jest to zestaw prętów, które rozchodzą się od środka w płaszczyźnie poziomej, a ich długość i ułożenie w widoku od góry dają prostokątny kształt. Służy do bezpośredniego zdrapywania sadzy z wewnętrznych ścianek komina (w przypadku kominów prostokątnych). Zamontowana jest do zestawu linowego za pomocą aparatu.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

3/7 Narzędzia kominiarskie (lina kominiarska, aparat zaciskowy, zestaw - szczotka, lanca, wkrętarka/wiertarka)

3
RREHb3zBPfn771
Galeria składa się z siedmiu grafik, na których ukazano narzędzia kominiarskie. Trzecia przedstawia trzy narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie to lina kominiarska. Jest to zawinięta na szpuli lina, na której jednym końcu znajduje się szczotka z obciążeniem. Zwinięcie na szpuli sprawia, że transport liny jest wygodniejszy. Lina kominiarska wraz ze szczotką, zaciskiem i kulą kominiarską służy do czyszczenia kanałów kominowych. Drugie narzędzie to aparat zaciskowy. Ma on formę śruby i nakrętki. Jest to integralna część zestawu kominiarskiego dedykowanego udrażnianiu przewodów kominowych od góry. Zestaw ten składa się najczęściej z: liny, szczotki i aparatu zaciskowego. Trzecie zdjęcie przedstawia zestaw składający się ze szczotki, lancy, wkrętarki lub wiertarki. Na końcówkę wiertarki osoba nakłada dłońmi w rękawiczkach lancę, na której końcu znajduje się szczotka. Zestaw służy do mechanicznego czyszczenia bardzo zanieczyszczonych kanałów; czyszczenie odbywa się przez ruch obrotowy dzięki wiertarce.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

4/7 Narzędzia kominiarskie (aparat zaciskowy do szczotek kominiarskich, przepychacz kominowy, zadania zawodowe)

4
RLzv9cXEm8yHK1
Galeria składa się z siedmiu grafik, na których przedstawiono narzędzia kominiarskie. Czwarta przedstawia dwa narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie to aparat zaciskowy do szczotek kominiarskich. Ma postać śruby i nakrętki z umieszczoną w nim okrągłą, płaską szczotką. Służy do montażu szczotki na zestawie linowym (dzięki gwintowi zaciska się na szczotce). Drugie urządzenie to przepychacz kominowy. Na zdjęciu jest on zwinięty i ma kształt koła. Składa się ze sztywnych drążków zakończonych szczotką. Służy do udrażniania całkowicie zatkanych kominów oraz do czyszczenia kotłów. Kominy udrażnia się najczęściej od dołu przez drzwiczki rewizyjne.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

5/7 Narzędzia kominiarskie (szczotka kominiarska okrągła plastikowa, kołowrotek do czyszczenia kominów od dołu, zestaw do czyszczenia mechanicznego (lanca), łyżka do sadzy)

5
R1AmtfH53xfV31
Galeria składa się z siedmiu grafik, na których ukazano narzędzia kominiarskie. Piąta przedstawia cztery narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie to szczotka kominiarska okrągła plastikowa. Na zdjęciu przedstawiona jest jej końcowa część. Narzędzie składa się z drążka, którego końcówka ma owalny kształt. Z końcówki dookoła wychodzą pręty w płaszczyźnie poziomej. Narzędzie to służy do bezpośredniego zdrapywania zanieczyszczeń z wewnętrznych ścianek kanału spalinowego w kotłach na gaz i olej. Zamontowana jest do zestawu linowego za pomocą aparatu. Drugie narzędzie to kołowrotek do czyszczenia kominów od dołu. Ma on podłużny kształt. Na jednym końcu znajdują się pręty odchodzące od środka narzędzia promieniście. Kołowrotek wykonany jest z giętkiego włókna szklanego; montuje się na nim szczotkę okrągłą. Służy do czyszczenia ręcznego kanałów kominowych murowanych lub stalowych od dołu przez drzwiczki rewizyjne. Trzecie narzędzie to zestaw do czyszczenia mechanicznego (lanca). Ma postać metalowej głowicy w kształcie walca, z której wychodzą elementy szczotki w sposób nieregularny. Służy do mechanicznego czyszczenia kanałów kominowych. Głowica – zaopatrzona w łańcuchy lub szczotkę i podłączona do wiertarki – obraca się z dużą prędkością, zdrapując sadzę z wewnętrznych ścianek komina. Czwarte narzędzie to łyżka do sadzy. Ma ono kształt łyżki, na której dolnym końcu znajduje się wywinięty uchwyt umożliwiający zawieszenie w dowolnym miejscu. Łyżka służy do ręcznego wybierania sadzy z kanału kominowego po jego wyczyszczeniu.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

6/7 Narzędzia kominiarskie (graca, lusterko kominiarskie, zapałki dymne)

6
R122fXl151Pf21
Galeria składa się z siedmiu grafik, na których ukazano narzędzia kominiarskie. Szósta przedstawia trzy narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie to graca. Jest to płaski pasek metalu zakrzywiony w kształt półkola, na którego jednym końcu znajduje się rączka. Służy do ręcznego wybierania sadzy z pieców oraz kanału kominowego po jego wyczyszczeniu. Drugie narzędzie to lusterko kominiarskie. Jest to okrągłe lusterko umieszczone na końcu długiej prostej rączki. Służy do sprawdzania drożności kanałów kominowych. Po włożeniu go przez drzwiczki rewizyjne można zobaczyć wylot komina; jest to możliwe jedynie przy światle słonecznym. Trzecie narzędzie to zapałki dymne. Zapałki te są dłuższe niż standardowe zapałki. Służą do wytwarzania dymu w kanale kominowym. Po zapaleniu zapałki gęsty dym wpada do kanału kominowego i wylatuje nim ponad dach budynku. Dzięki temu można sprawdzić, który wylot kanału na dachu wentyluje dane pomieszczenie w budynku.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

7/7 Narzędzia kominiarskie (wkrętarka/wiertarka, łańcuchy do czyszczenia mechanicznego, klucze kominiarskie)

7
RbJtJ5Hp3Pdll1
Galeria składa się z siedmiu grafik, na ukazano narzędzia kominiarskie. Siódma przedstawia trzy narzędzia. Przy każdym z nich znajduje się okrągły znacznik z cyfrą w środku. Można na niego kliknąć i wyświetli się opis w postaci nagrania i tekstu. Nagranie jest tożsame z tekstem. Pierwsze narzędzie to wkrętarka lub wiertarka. Składa się ona z płaskiej podstawki, na której można postawić urządzenie, uchwytu, za pomocą którego się je trzyma oraz części służącej do wkręcania lub wiercenia. Służy do mechanicznego czyszczenia kominów. Po podłączeniu do lancy wprowadza ją w ruch obrotowy. Drugie narzędzie to łańcuchy do czyszczenia mechanicznego. Na zdjęciu łańcuchy umieszczone są promieniście na owalnym bolcu, który znajduje się w ich środku. Łańcuchy służą do zdrapywania sadzy szklistej z  wewnętrznych ścianek komina. Pod wpływem ruchu obrotowego rozbijają sadzę szklistą. Trzecie narzędzie to klucze kominiarskie. Składają się one z pierścienia, od którego promieniście odchodzą klucze o różnych kształtach końcówek. Służą do otwierania między innymi drzwiczek przewodów kominowych.
Narzędzia kominiarskie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
RvhAXymBP3KCs1
(Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia

8