Narzędzia
Opiekunka środowiskowa w swojej pracy użytkuje, obsługuje i wykorzystuje różnorodne wyposażenie.
Galeria przedstawia narzędzia wykorzystywane w pracy opiekunki środowiskowej.
Zdjęcie pierwsze, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w czynnościach dnia codziennego (deska do krojenia dla osoby z drżeniem rąk, talerz chroniący przed rozlaniem, stolik z tacą do łóżka dla osoby podopiecznej leżącej). Zdjęcie przedstawia deskę do krojenia, na której leży natka pietruszki.
Zdjęcie drugie, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w utrzymaniu higieny osobistej, poprawie samopoczucia i estetycznego wyglądu (środki czystości, mydło, środki do pielęgnacji ciała i włosów, przybory do pielęgnacji paznokci, przybory do pielęgnacji jamy ustnej, przybory do golenia, materiały higieniczne, środki opatrunkowe, środki ochrony osobistej, środki pomocnicze, pielucho‑majtki, wkładki urologiczne, podkłady zabezpieczające pościel i łóżko). Zdjęcie przedstawia tubkę w jednolitym białym kolorze obok drewnianej szczoteczki do zębów. Po prawej stronie widać dwie kostki mydła.
Zdjęcie trzecie, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w usprawnianiu ruchowym i aktywizacji w najbliższym otoczeniu (sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne, laski, kule, balkonik, wózek inwalidzki, kołnierze ortopedyczne, piłeczki sensomotoryczne, jeżyki, wałeczki, półwałeczki sensomotoryczne, trójnóg do wsparcia podczas chodzenia). Zdjęcie przedstawia znajdujące się na białym tle: dłoń trzymającą żółtą piłeczkę sensomotoryczną, wózek inwalidzki oraz trójnóg do wsparcia podczas chodzenia.
Zdjęcie czwarte, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej leżącej w zapewnieniu spokojnego snu, wypoczynku oraz zapobieganiu powstawania odleżyn i oparzeń (łóżko rehabilitacyjne, materac przeciwodleżynowy, wałki pod kolana, podpórki, środki do ochrony skóry narażonej na oparzenia). Zdjęcie przedstawia łóżko rehabilitacyjne, na którym znajduje się materac przeciwodleżynowy.
Zdjęcie piąte, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w zakresie potrzeb fizjologicznych (baseny sanitarne, kaczki, nakładki sedesowe z poręczami, bidety, worek stomijny). Zdjęcie przedstawia elegancką łazienkę specjalnie dostosowaną do wspierania osób podopiecznych. Łazienka jest wyposażona w biały bidet, sedes.
Zdjęcie szóste, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w obserwacji parametrów życiowych (aparat do mierzenia ciśnienia, termometr, glukometr, waga lekarska). Zdjęcie przedstawia narzędzia służące do obserwacji parametrów życiowych osoby podopiecznej: elektroniczny termometr, aparat do mierzenia ciśnienia, glukometr przyłożony do palca. W lewym dolnym rogu zdjęcia widać niebieskie i białe tabletki.
Zdjęcie siódme, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w organizowaniu czasu wolnego i rozwijaniu zainteresowań (materiały i przybory malarskie, masy plastyczne: modelina, plastelina, masa solna, kukurydziana, papierowa, puzzle, łamigłówki, krzyżówki, gry stolikowe, słuchanie muzyki, książki, telewizor, laptop, odtwarzacz DVD, zestawy płyt CD, DVD). Zdjęcie przedstawia: po lewej stronie okrągły stolik, na którym znajduje się laptop, podstawkę z niebieskimi plastelinowymi kulkami. W prawej stronie zdjęcia znajduje się zdjęcie telewizora oraz zdjęcie radia.
Zdjęcie ósme, podpisane: do wspierania osoby podopiecznej w integracji z najbliższym otoczeniem (kijki do nordik łoking). Zdjęcie przedstawia starszą kobietę ubraną w czarną ciepłą kurtkę i różowe spodnie dresowe. Kobieta trzyma w dwóch rękach kije do nordik łokingu.
Zdjęcie dziewiąte, podpisane: do wykonywania zaleceń lekarskich (kasetka na leki z podziałem na dni tygodnia, kompres żelowy). Zdjęcie przedstawia jasnoniebieski kompres żelowy oraz białą kasetkę na leki z podziałem na dni tygodnia.