Mechanik pojazdów samochodowych w swojej pracy wykorzystuje różnorodne narzędzia i przyrządy pomiarowe.

Galeria przedstawia opisane zdjęcia narzędzi używanych w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

Uniwersalny tester diagnostyczny. Zdjęcie przedstawia dłonie mechanika trzymające uniwersalny tester diagnostyczny. Jest to urządzenie z dotykowym ekranem i możliwością podłączenia kablem do samochodu.

Linia diagnostyczna. Zdjęcie przedstawia linię diagnostyczną wewnątrz stacji kontroli pojazdów. Na środku linii znajduje się zagłębienie w podłodze. Auto wjeżdża na linię, aby zagłębienie było na środku jego podwozia. W ten sposób można sprawdzić stan podwozia.

Tester grubości lakieru. Zdjęcie przedstawia małe urządzenie z ekranem i czujnikiem leżące na kartce, na której widać paski w odcieniach tęczy.

Podnośnik dwukolumnowy. Zdjęcie przedstawia samochód na podnośniku dwukolumnowym. Auto znajduje się na określonej wysokości. Pod nim widać mechanika w niebieskim stroju roboczym.

Wciągnik warsztatowy. Zdjęcie przedstawia wciągnik warsztatowy. Posiada on dwie podstawy i poprzeczną belkę łączącą podstawy. Na środku belki znajduje się hak z łańcuchem, do którego można przyczepiać ciężkie elementy samochodowe. Obok widać mechanika, który podnosi za pomocą wciągnika silnik.

Prasa hydrauliczna. Zdjęcie przedstawia prasę hydrauliczną. Jest to urządzenie wykorzystujące płyn hydrauliczny do generowania siły potrzebnej do formowania lub prasowania materiałów. Składa się z ramy, siłownika hydraulicznego i pompy hydraulicznej. Siłownik generuje siłę poprzez poruszanie tłoka w cylindrze za pomocą ciśnienia płynu hydraulicznego dostarczanego przez pompę.

Spawarka do metalu. Zdjęcie przedstawia spawarkę do metalu. Jest to prostokątne urządzenie, do którego przyłączane są kable. Na drugim planie widać osobę, która spawa, ma na sobie ubranie robocze, rękawice i maskę ochronną. W miejscu spawania widać iskry.

Sprężarka. Zdjęcie przedstawia kolorowe sprężarki. Sprężarka składa się z korpusu, w którym znajdują się wirnik lub tłok oraz elementy mechaniczne i elektryczne, takie jak silnik napędowy i system sterowania. Wirnik lub tłok sprężają i napędzają gaz poprzez zwiększanie ciśnienia, co pozwala na jego przechowywanie lub dalsze przetwarzanie.

Zestaw kluczy płaskich i nasadowych. Zdjęcie przedstawia klucz dynamometryczny. Składa się z uchwytu, którym trzyma się klucz, oraz części obrotowej.

Klucz udarowy. Zdjęcie przedstawia otwartą skrzynkę narzędziową. W środku widać różne przedziały, w których znajdują się różne klucze, na przykład płaskie czy nasadowe.

Suwmiarka. Zdjęcie przedstawia suwmiarkę. Składa się ona z głównego korpusu, na którym umieszczona jest głowica z podziałką, oraz ruchomego suwu przypominający szczypce.

Mikrometr. Zdjęcie przedstawia mikrometr. Składa się on z dwóch elementów. Jednego w kształcie litery C i drugiego prostego. Prosty element posiada podziałkę z wartościami.

Ciśnieniomierz. Zdjęcie przedstawia fragment ciśnieniomierza. Widoczny jest manometr, który zawiera wskazówkę, skalę pomiarową oraz złącze do podłączenia do badanego układu.