Nasza klasa urządza przedstawienie
Nasza klasa urządza przedstawienie
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
zna treść legendy Wars i Sawa,
wyjaśnia pojęcia: teatr, aktor, reżyser, rekwizyty, scena, rola.
b) Umiejętności
Uczeń:
potrafi czytać tekst z podziałem na role,
umie wykonać proste rekwizyty,
potrafi wykorzystać umiejętności matematyczne w praktyce,
potrafi rozwiązać wybierankę.
c) Postawy
Uczeń:
współdziała w grupie,
podejmuje próby twórczej ekspresji słownej, muzycznej i ruchowej,
zapewnia wygodę i bezpieczeństwo na widowni.
2. Metoda i forma pracy
Metody: słowna (praca z tekstem, rozmowa), oglądowa (rekwizyty, stroje), problemowa (działanie praktyczne, inscenizacja).
Praca zróżnicowana w grupach, praca indywidualna i zbiorowa.
3. Środki dydaktyczne
Wybieranka, instrumenty muzyczne, tekst legendy Wars i Sawa (podręcznik, s. 28‑29), karton, tektura, klej, nożyczki.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Rozwiązywanie wybieranki przez uczniów (załącznik 1).
Rozmowa na temat przedstawień teatralnych:
gdzie możemy oglądać przedstawienia?
kto występuje w przedstawieniach?
za co odpowiedzialny jest reżyser, scenograf, scenarzysta?
jak należy zachować się w czasie przedstawienia teatralnego?
b) Faza realizacyjna
Ustalenie planu zajęć związanych z wystawieniem legendy Wars i Sawa:
przypomnienie treści legendy,
przygotowanie scenariusza,
przydzielenie ról,
próby czytania tekstu z podziałem na role.
Opracowanie scenografii:
prace nad oprawą muzyczno‑akustyczną: tworzenie melodii do słów wiersza Siedem fal (podręcznik, s. 31),
ilustrowanie zjawisk akustycznych za pomocą instrumentów muzycznych,
przygotowanie rekwizytów zaprojektowanych przez dzieci,
przygotowanie strojów i elementów dekoracyjnych.
Przygotowanie sceny i widowni:
ustawienie krzesełek i ławeczek,
zawieszenie dekoracji.
Przedstawienie legendy młodszym kolegom i koleżankom.
Podsumowanie pracy i ocena aktywności uczniów za wkład i wysiłek.
Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 20 – uczniowie wykonują działania na tablicy (załącznik 2).
c) Faza podsumowująca
Wykonanie ilustracji ulubionego fragmentu legendy.
5. Bibliografia
Kapica G., Rozrywki umysłowe w nauczaniu początkowym, WSiP, Warszawa 1986.
Konieczna A., Wasilewska K., Integralny plan pracy dydaktyczno‑wychowawczej dla klasy 2, semestr 1, WSiP, Warszawa 1999.
Kowaliszyn K., Lenkiewicz K., Krajobraz z uśmiechem. Podręcznik do języka polskiego. Klasa 2, WSiP, Warszawa 1992.
Postolska B., Skórka E., Śliwerska W., Matematyka inaczej, Impuls, Kraków 1993.
6. Załączniki
Karta pracy ucznia
Załącznik 1
Odszukaj litery w następujących polach wybieranki: 1C, 2F, 3A, 4C, 5A i odczytaj hasło.
A | B | C | D | E | F | G | H | |
1 | S | Z | T | U | K | A | ||
2 | R | E | Ż | Y | S | E | R | |
3 | A | F | I | S | Z | |||
4 | A | K | T | O | R | |||
5 | R | E | K | W | I | Z | Y | T |
Załącznik 2
Wpisz w odpowiednie pola sumy.
b) Wpisz w odpowiednie pola różnice.
7. Czas trwania lekcji
4 x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Scenariusz zajęć przeznaczony jest dla uczniów klasy drugiej szkoły podstawowej.
Przedstawienie można wystawić w sali lekcyjnej lub gimnastycznej.