Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy III liceum

Temat: Nauczanie zbicia piłki i doskonalenie bloku w siatkówce

  1. Cele lekcji:

Umiejętności:

Uczeń:

  • doskonali technikę zbicia piłki przy własnym podaniu

  • doskonali technikę bloku pojedynczego

- kształtuje prawidłową postawę na boisku

Wiadomości:

Uczeń:

- zna zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń

2. Metody pracy: zabawowo- naśladowcza, ruchowa, praca indywidualna, praca grupowa.

3. Środki dydaktyczne: 7 piłek do siatkówki

4. Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

  1. zorganizowanie grupy,

  2. ustawienie uczniów w dwuszeregu na linii boiska na sali gimnastycznej,

  3. sprawdzenie listy obecności oraz gotowości uczniów do zajęć,

  4. podanie zadań lekcji i motywacji do ćwiczeń,

Na dzisiejszych zajęciach nauczymy się ataku po własnym podaniu piłki. Będą to ćwiczenia przygotowujące do zbicia piłki podczas prawdziwej gry, po wystawieniu piłki przez kolegę z drużyny. Przy okazji nauczania ataku przez siatkę, kształtujemy zdolność motoryczną - jaką? Odp.: skoczność. Skoczność jest bardzo potrzebna w innych dyscyplinach sportu np. w skoku w dal, koszykówce.

  1. Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące:

Ustawienie na obwodzie koła:

Ćwiczenia w biegu:

  • bieg po obwodzie koła

  • naprzemianstronne wyskoki połączone z pracą ramion

  • na sygnał nauczyciela: przysiad i wyskok w górę, ręce uniesione wysoko.

  • na sygnał nauczyciela: przysiad, wyskok i obrót o 180Indeks górny 0

  • na sygnał: leżenie na brzuchu i bieg dalej

  • krok odstawno – dostawny

twarzą do środka koła i na zewnątrz

  • bieg, zmiana kierunku ruchu na sygnał nauczyciela

  • skłony w marszu

Ustawienie na całej powierzchni sali:

Ćwiczenia w miejscu:

  • skłony boczne z pogłębieniem 10x

  • opad tułowia w przód i skręty 10x

  • skip A w miejscu od wolnego do szybkiego 1x20

  • skip C w miejscu od wolnego do szybkiego 1x 20

  • wyrzuty nóg w tył z przysiadu podpartego 10x

  • skłony w przód z siadu prostego

Faza realizacyjna:

1. Doskonalenie zastawienia pojedynczego

Uczniowie dobierają się w pary i wykonują polecenia prowadzącego.

Ustawienie:

Ćwiczenie 1

Ćwiczący ustawiają się w rzędzie, jeden za drugim.

Na sygnał nauczyciela rusza pierwszy uczeń; po dwóch krokach odstawno – dostawnych wykonuje wyskok i blok.

Ćwiczenie 2

Ćwiczący są ustawieni w parach po dwóch stronach siatki. Na sygnał nauczyciela wykonują wyskok i klepią się w ręce.

Ćwiczenie 3

Ćwiczący ustawiają się w dwóch rzędach naprzeciw siebie po dwóch stronach siatki. Poruszają się krokiem odstawno – dostawnym, wykonują wyskok i klepią w dłonie partnera.

2. Nauczanie zbicia przy własnym podaniu piłki Ustawienie do ćwiczeń 1 i 2

Ćwiczenie 1

Uczniowie podrzucają piłkę, wykonują wyskok i przebijają ją do swojego partnera.

Ćwiczenie 2

Uczniowie podrzucają piłkę z nabiegu, wykonują wyskok i przebijają piłkę przez siatkę.

Ustawienie do ćwiczeń 3.

Ćwiczenie 3

Podrzut piłki z przebiciem na drugą stronę. Partner stara się zablokować zbicie, stosując element, który ćwiczony był wcześniej tj. blok pojedynczy.

3. Gra szkolna

Gra w siatkówkę. Uczniowie sami dobierają się w pary.

Po zdobyciu punktu z ataku agresywnego przez siatkę lub po bloku punkty liczą się podwójnie.

Ustawienie:

Faza podsumowująca:

1. Ćwiczenia uspokajające i rozluźniające

- Zabawa uspokajająca „Dzwon”.

2. Ustawienie w dwuszeregu.

3. Podsumowanie lekcji

4.Wyróżnienie uczniów, którzy prawidłowo wykonywali ćwiczenia.

5. Pożegnanie- okrzyk.

6. Odmaszerowanie uczniów do szatni

5. Bibliografia:

- R. Trześniowski, Gry i zabawy ruchowe, Sport i Turystyka, Warszawa 1989.

6. Czas trwania lekcji: 45 minut

RVkjneeXmCGIn

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 191.50 KB w języku polskim