Nauka krótkiego układu tanecznego
Nauka krótkiego układu tanecznego
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
6. Taniec. Uczeń:
6.2 wyjaśnia, jak należy zachować się na zabawie tanecznej, w dyskotece
Adresat: Uczniowie klas IV (z możliwością realizacji w klasach V i VI)
Czas trwania: 45 min
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna różne rodzaje tańca
wie, jak zachować się na zabawie tanecznej
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje krótki układ taneczny
tworzy prosty układ taneczny
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
Wykazuje gotowość do współpracy w zespole,
Akceptuje przyjęte formy zachowania
Metody nauczania
ruchowej ekspresji twórczej, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy
Odtwarzacz muzyki, płyty, tamburyno lub grzechotka (bądź inny instrument perkusyjny), tablica interaktywna.
Zasoby multimedialne
zestaw ilustracji: „Stroje charakteryzujące różne tańce”
zestaw ilustracji: „Różne tańce”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna: 15 minut |
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do ćwiczeń, podanie tematu lekcji.
Ćwiczenia i zabawa rytmiczna
Uczniowie maszerują w rytmie ćwierćnut. Na hasło „ręce” zatrzymują się i klaszczą 4 razy w rytmie ćwierćnut. Na hasło „nogi” zatrzymują się i wykonują 4 podskoki obunóż. Na hasło „słowo” zatrzymują się | Ustawienie w dwuszeregu. Ustawienie na obwodzie koła. Tamburyno lub grzechotka. Rytm podaje nauczyciel instrumentem perkusyjnym. Zabawę można uatrakcyjnić wprowadzając np. zmiany tempa, kierunku oraz łączenie haseł. |
Część główna: 20 – 25 minut |
5 – 8. Powtórzenie,
Uczniowie tworzą do muzyki o tym samym metrum | Uczniowie w rozsypce w pozycji siadu skrzyżnego. Ilustracje – różne rodzaje tańca. Ustawienie w rozsypce. Dowolna muzyka – metrum 4/4. Grupy 4‑5 osobowe. |
Część końcowa: 5- 10 minut |
W siadzie prostym podpartym na przedramionach, realizacja rytmu ¾ – naprzemianstronne uginanie
| Ustawienie w rozsypce. Muzyka do dowolnego poloneza – metrum ¾. Ustawienie w rozsypce w siadzie ugiętym podpartym, łopatki ściągnięte. Uczniowie dobrani w pary. W drzwiach sali partner przepuszcza partnerkę. |