Nauka przejścia równoważnego po ławeczce
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie dlaczego trzeba dbać o prawidłową postawę swojego ciała
zna podstawowe wady postawy
umie określić jak ma wyglądać prawidłowa postawa
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
wie jak należy dostosować strój sportowy do ćwiczeń fizycznych
nazywa poszczególne cechy motoryczne
Umiejętności Uczeń:
dba w czasie wolnym o swoje ciało
potrafi przygotować swój organizm do wysiłku fizycznego
potrafi utrzymać prawidłową postawę swojego ciała
umie zadbać o higienę ciała i stroju
panuje nad swoim ciałem
potrafi korygować postawę swojego ciała
prawidłowo postępuje w wypadku skaleczenia otarcia
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
Metody pracy metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne ławeczka gimnastyczna, piłki z gąbki, znaczniki, szarfy
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe
zbiórka i powitanie
sprawdzenie gotowości do zajęć
podanie tematu, motywowanie do wykonywania ćwiczeń ruchowych
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
zabawa bieżna – wybierane cztery osoby oznaczamy szarfami lub znacznikami, otrzymują piłki z gąbki i starają się „zbić” uciekające dzieci, uciekający mogą ratować się łapiąc piłkę, gdy złapią odrzucają w dowolne miejsce, uczniowie trafieni piłką wykonują w wyznaczonym miejscu pięć przysiadów i wracają do gry
zabawa bieżna „Bociany i żabki” – wybieramy trzech uczniów - bociany, skaczą na jednej nodze, drugą trzymają dłonią za kostkę, w trakcie zabawy zmieniają nogę na której skaczą, pozostali uczniowie to żabki które poruszają się skacząc „skokami zajęczymi” lub podobnie, dotknięte żabki stają się bocianami i tak do wyłapania wszystkich żabek
zabawa bieżna „wąż”, wybrany uczeń stara się dogonić i dotknąć uciekających uczniów, każdy dotknięty ćwiczący chwyta za dłoń ucznia z prawej strony wybranego do gonienia tworząc wąż, osoby w wężu pomagają wyłapywać uciekających, nie można przebiegać pomiędzy ćwiczącymi tworzącymi węża
Faza realizacyjna
Uczniowie ustawieni w rozsypce, nauczyciel dba o odpowiednie odstępy pomiędzy ćwiczącymi i wykorzystanie miejsca do ćwiczeń, każdy uczeń z piłką gąbczastą, ćwiczący wykonują polecenia wydawane przez nauczyciela:
podrzucamy piłkę jak najwyżej i staramy się jak najwięcej razy klasnąć w dłonie
wyrzut piłki do góry, przysiad dotykamy dłońmi parkietu i łapiemy opadającą piłkę
wyrzut piłki do góry, obrót dookoła własnej osi i chwyt piłki
stajemy w rozkroku toczymy po parkiecie piłkę między nogami wykonujemy tzw. „ósemkę”
postawa ramiona w górze piłka w dłoniach, skłon tułowia kładziemy piłkę na parkiecie i wyprost tułowia, następnie skłon chwytamy piłkę i wyprost (10 razy)
piłka pod brodą – przejście do wyznaczonego miejsca na czworakach przodem i powrót tyłem na czworakach (6 razy)
w staniu piłka w wyciągniętych rękach w przód, obieramy dowolny punkt przed sobą i staramy się przejść po linii prostej do tego punktu (6 razy)
ćwiczenie jak wyżej lecz piłka trzymana w wyciągniętych ramionach w górę
przejście po ławeczce gimnastycznej z piłką trzymaną w ramionach nad głową (warto wykorzystać do tego celu salę z lustrami, jeśli taka jest w szkole, do samooceny postawy własnego ciała i ewentualnej korekcji zauważonych mankamentów)
Faza podsumowująca
Zabawa orientacyjno porządkowa „Drzewa – krzewy”
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Sportowe pożegnanie
Bibliografia
Denisiuk L., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
Kaczyński A., Atlas gimnastycznych ćwiczeń siłowych, Wydawnictwo AWF, Wrocław 1992.
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.
Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji 45 minut