Nauka skoku w dal techniką naturalną
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna podstawowe fazy skoku;
wymienia poszczególne fazy rozbiegu;
zna podstawowe techniki skoku w dal;
wie, jak odmierzyć rozbieg do skoku w dal;
wie, jakie wyniki w skoku w dal osiągają najlepsi zawodnicy;
wie, dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze wytrzymałościowym.
Umiejętności
Uczeń:wykonuje skok w dal techniką naturalną;
potrafi przeskoczyć ponad przeszkodą;
umie bezpiecznie upadać;
samodzielnie dobiera ćwiczenia doskonalące skoczność i wytrzymałość;
potrafi zastosować proste techniki relaksacji.
Metody pracy
Metoda analityczna i całościowa.Środki dydaktyczne
Materace, płotek, guma, kreda, balon, drabinki, piłki lekarskie; miejsce ćwiczeń – boisko szkolne, sala gimnastyczna lub korytarz szkolny.Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
zbiórka i powitanie;
sprawdzenie gotowości do zajęć;
podanie tematu;
zasady bezpieczeństwa na lekcji;
zabawa masowa „lawina”;
w truchcie dookoła miejsca ćwiczeń: krążenia ramion, krążenia nadgarstków, skłony tułowia do podłoża, bieg tyłem, cwał bokiem;
grupa ustawiona „w rozsypce”, twarzą do nauczyciela wykonuje: krążenia głowy, skłony boczne, krążenia tułowia, skłony w przód o nogach prostych w kolanach, wypady tułowia w przód do wykroku , skrętoskłony, przysiad na jednej nodze, druga w bok i przenoszenie ciężaru ciała;
grupa „w rozsypce” wykonuje skipy A, B, C, D;
z kilku kroków rozbiegu ćwiczący wykonują wieloskoki między piłkami lekarskimi (piłki ustawione co 3–4 m). Za każdą piłką uczeń ląduje na nodze wymachowej. Między piłkami jednakowy rytm. Ćwiczący ustawieni w rzędzie;
uczniowie ustawieni w szeregu, wyścig z różnych pozycji startowych: z leżenia, z siadu skrzyżnego, z siadu płaskiego.
Faza realizacyjna
Podział grupy ćwiczebnej na zastępy.
Przygotowanie stanowisk do ćwiczeń.
Pokaz, objaśnienia i demonstracja ćwiczeń na poszczególnych stacjach:
stacja 1 – rozbieg z 3–5 kroków, odbicie z wyrysowanej kredą linii, uniesienie nogi wymachowej (ugiętej w kolanie) i dotknięcie głową zawieszonego balonu;
stacja 2 – siad na ławeczce gimnastycznej z nogami na podłożu i rękoma cofniętymi w tył. Energiczny wymach rąk w przód i uniesienie bioder w górę. Następnie powrót do pozycji wyjściowej;
stacja 3 – rozbieg z trzech kroków, odbicie i skok przez płotek (z przewieszoną gumą) z nogą wymachową w wykroku. Następnie zeskok na materace w tej samej pozycji;
stacja 4 – rozbieg z 2–3 kroków, odbicie w odległości ok. 1 metra od drabinek. Dalej wymach nogi ugiętej w kolanie i dołączenie nogi odbijającej. W pozycji prostego tułowia i nogach ugiętych w kolanach, lądujemy na drabinkach, przytrzymując się rękoma i nogami;
stacja 5 – próby wykonania całościowego skoku w dal przez płotek (z przewieszoną gumą) na materace, z 3–5 kroków rozbiegu.
Faza podsumowująca
Ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu przy drabinkach.
Zwis na drabinkach
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wskazanie na elementy do poprawy, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
Sportowe pożegnanie.
Bibliografia
Dziak A.: Zagrożenie dla narządu ruchu u polskich dzieci Materiały z Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, IS, Warszawa 1995.
Gagne R., Briggs L., Wager W.: Zasady projektowania dydaktycznego, WSiP, Warszawa 1992.
Lohmann W.: Bieg, skok, rzut, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1972.
Pacinowski S.: Problemy oceny szkolnej, PZWS, Warszawa 1966.
Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
Tomaszewski T.: Psychologia, PWN, Warszawa 1978.
Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji
45 minut