Zbicie dynamiczne oraz zastawienie pojedyncze i podwójne
Nauka zbicia dynamicznego piłki oraz zastawienia pojedynczego i podwójnego
Doskonalenie zbicia dynamicznego piłki oraz zastawienia pojedynczego i podwójnego
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:
3.2 ustawia się prawidłowo na boisku w ataku i obronie
Adresat: Uczniowie klasy II
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna przepisy gry w piłkę siatkową
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
zbija i blokuje piłkę
właściwie porusza się po boisku w ataku i obronie
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
czerpie przyjemność z doskonalenia swoich umiejętności
Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy: Piłki siatkowe dla każdego ucznia, wśród nich trzy różniące się kolorem, rzutnik, komputer.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Atak i obrona w piłce siatkowej”.
zestaw ilustracji: „Zbicie dynamiczne oraz zastawienie pojedyncze i podwójne”.
Opis przebiegu zajęć
Tok
Opis przebiegu zajęć
Uwagi organizacyjno – metodyczne
Część wstępna 5 – 10 minut
Czynności organizacyjno‑porządkowe
Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Zbijak siatkarski”
Uczniowie mogą się przemieszczać tylko, krokiem podwójnym lub krokiem zwykłym, w obrębie linii boiska do siatkówki. Nauczyciel wybiera trzech zbijaków, którzy otrzymują piłki. Piłki powinny się różnić kolorem. Zbijaki biegają po boisku próbując trafić jak największą liczbę współćwiczących (rzuty kierowane są w tułów). Każda osoba trafiona piłką wykonuje określone ćwiczenie 10 razy za liniami boiska. Kto zostanie trafiony pierwszym kolorem wykonuje przysiady, trafienie drugim oznacza siady z leżenia („brzuszki”), a trzecim – uginanie i prostowanie ramion w podporze przodem („pompki”). Co 30 sekund zbijaki się zmieniają.
Ćwiczenia indywidualne:
W truchcie, piłka trzymana jest w prawej ręce uniesionej bokiem pod kątem 90 stopni, a lewa – wykonuje krążenia w przód i w tył (po 5x). Zamiana rąk.
w truchcie, podskoki obunóż z piłką pomiędzy kostkami i obustronne krążenia rąk w przód i w tył (po 10x),
w truchcie, wysoki podrzut piłki oburącz do góry i chwyt w wyskoku (6x),
skip „A”: dotykanie kolanami piłki trzymanej przed sobą (10 sek.),
skip „C”: dotykanie piętami piłki trzymanej za sobą na wysokości bioder (10 sek.),
podczas marszu, wykroki i przekładanie piłki pod kolanem (10x),
podczas marszu, odbijanie piłki sposobem oburącz górnym (10x),
w ćwiczeniu jak wyżej po odbiciu klaśniecie w dłonie (po 10x).
Ćwiczenia w parach:
Odbijanie piłki oburącz sposobem górnym (łącznie 20x),
odbijanie piłki oburącz sposobem górnym i dolnym; jeden ćwiczący odbija tylko górą, a drugi tylko dołem (każdy po 10x sposobem dolnym),
odbicia piłki kombinowane: przyjęcie sposobem dolnym i odegranie sposobem górnym (łącznie 12x).
Ustawienie w szeregu. Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.
Ustawienie w rozsypce.
Ustawienie na obwodzie koła.
Uczniowie dobrani w pary.
Część główna 25 – 30 minut
Doskonalenie zbicia dynamicznego
Uczniowie ustawiają się w dwójkach naprzeciw siebie, po czym wykonują na zmianę prawą oraz lewą ręką podania piłki kozłem o ziemię (1 min),
uczniowie w ustawieniu jak wyżej rzucają piłkę oburącz zza głowy (1 min),
uczniowie ustawiają się twarzą do siebie po obu stronach siatki w odległości 3 – 4 m. Następnie starają się uderzyć piłkę, na zmianę prawą i lewą ręką o ziemię, tak aby po odbiciu przeleciała nad siatką do partnera (2 min),
uczniowie stojąc 0,5 m od siatki wykonują zbicie z podrzutu. Partner ustawiony w odległości 5 metrów przyjmuje piłkę sposobem oburącz dolnym (2 min),
uczniowie ustawieni w dwójkach pozostają na linii ataku, każdy po swojej stronie siatki. Jeden z nich wykonuje podrzut i zbicie piłki w kierunku partnera, który łapie piłkę i sam powtarza ćwiczenie (2 min),
jeden ćwiczący stoi pod siatką i podrzuca wysoko piłkę dając czas partnerowi ustawionemu na linii ataku na wykonanie kroku, doskoku i wyskoku podczas, którego w najwyższym punkcie chwyta piłkę oburącz (2 min),
ćwiczenie jak poprzednio, tylko teraz zamiast chwytu następuje zbicie piłki w ostatniej fazie wyskoku (2 min),
uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach na pozycji prawego ataku. Ćwiczący ustawiony w rzędzie rzuca piłkę do wytypowanej, ustawionej pod siatką osoby, która wystawia piłkę do zbicia. Kolejni uczniowie wykonują zbicie (całość 3 min),
zmiana strony (skrzydła) ataku.
Doskonalenie zastawienia pojedynczego i podwójnego
Uczniowie ustawiają się w dwóch szeregach twarzą do siatki. Znajdując się w odległości 0,5 m od siatki, wykonują zastawienie – „blok” (30 sek.),
ćwiczenie jak poprzednio tylko teraz w ostatniej fazie skoku, w najwyższym punkcie wybicia, uczniowie próbują dotknąć swoich dłoni nad siatką (30 sek.),
uczniowie ustawieni w dwóch rzędach po obu stronach siatki, na prawej linii ataku. Ćwiczenie polega na podbiegnięciu do siatki i wykonaniu zasłonięcia na prawym skrzydle, środku i lewym skrzydle, a następnie powrocie na koniec swojego rzędu. Ćwiczący mogą się przemieszczać pod siatką tylko krokiem dostawnym (2 min),
uczniowie ustawiają się z obu stron siatki w dwóch rzędach na prawym i lewym skrzydle. Ćwiczenie polega na tym, aby równocześnie ruszyli do zastawienia indywidualnego na swoim skrzydle, a następnie wspólnie spotkali się na środku siatki i dokonali zastawienia podwójnego, po czym wracają na koniec swoich rzędów. Pod siatką mogą się poruszać również tylko krokiem dostawnym.
Gra właściwa
Uczniowie grają jednego seta. Nauczyciel zachęca do stosowania w grze poznanych elementów podczas zajęć:
zbicia dynamicznego z miejsca i rozbiegu,
sugeruje zastawienie podwójne dla opanowania lepszej synchronizacji oraz lepszej skuteczności w obronie.
W części głównej nauczyciel wykorzystuje ilustracje.
Ustawienie w parach. Siatka jest zawieszona na wysokości głów ćwiczących.
Nauczyciel podnosi siatkę na normalną wysokość.
Nauczyciel wyznacza dwóch wystawiających, którzy ustawiają się pod siatką na środku.
Nauczyciel demonstruje zbicie z miejsca i po rozbiegu.
Nauczyciel demonstruje technikę wykonania zastawienia.
Podział na dwa zespoły.
Część końcowa 5– 10 minut
Ćwiczenia relaksacyjno‑kompensacyjne
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
W siadzie prostym podpartym, na wdech wypchniecie miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech z powolnym opustem bioder,
w leżeniu przodem naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi,
w leżeniu tyłem, przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej i wykonanie tzw. „kołyski”.
Czynności organizacyjne
Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pożegnanie.
Ustawienie w rozsypce.
Ustawienie w szeregu. W podsumowaniu nauczyciel podkreśla pozytywny wpływ doskonalenia na samoocenę i dobre samopoczucie.