Jak synonimy i antonimy ożywiają nasze opowieści?

Plan lekcji

Scenariusz zajęć dla klas VI‑VIII
Czas trwania zajęć: 2 razy 45 minut

Opis zajęć

Celem lekcji jest rozwijanie słownictwa uczniów oraz ich umiejętności kreatywnego pisania. Na zajęciach uczniowie poznają funkcje synonimów i antonimów w tekście. W grupach porządkują wyrazy, tworzą własne przykłady oraz wykorzystują je w twórczym pisaniu. Następnie, z pomocą narzędzia AI Storybook Gemini, generują opowieść i piszą jej kontynuację lub prequel. Lekcja łączy naukę języka z kreatywnością i nowoczesną technologią.

Słowa kluczowe

  • synonimy i antonimy;

  • kreatywne pisanie;

  • AI w edukacji;

  • Storybook Gemini;

  • kompetencje językowe.

Cele ogólne

  • rozwijanie zasobu słownictwa uczniów (synonimy, antonimy);

  • doskonalenie umiejętności tworzenia tekstów narracyjnych;

  • kształcenie kreatywnego podejścia do języka;

  • wykorzystanie technologii (Chromebook, AI) w pracy twórczej.

Cele szczegółowe

  • uczeń rozróżnia synonimy i antonimy;

  • uczeń rozumie ich funkcję w tekście;

  • uczeń stosuje synonimy i antonimy we własnej wypowiedzi pisemnej;

  • uczeń tworzy krótkie opowiadanie z bogatym językiem;

  • uczeń pisze streszczenie opowiadania;

  • uczeń wykorzystuje narzędzie AI do stworzenia ilustracji inspirowanej swoim tekstem.

Metody i formy pracy

  • burza mózgów;

  • praca indywidualna;

  • praca w grupach;

  • kreatywne pisanie;

  • wykorzystanie narzędzi TIK i AI.

Środki dydaktyczne

  • Chromebooki z dostępem do internetu i Google Docs;

  • karty z wyrazami do ćwiczeń leksykalnych;

  • dostęp do narzędzia AI do generowania ilustracji (StorybookGoogle Gemini);

  • słowniki synonimów online.

R1RZJRMRM84RD

Przebieg zajęć

1. Burza mózgów (10 minut)

Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo FAJNY. Uczniowie podają jak najwięcej synonimów tego wyrazu.

2. Praca w grupach 3- lub 4‑osobowych (10 minut)

  • Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki z wyrazami (5 kompletów), na których znajdują się różne słowa oraz ich synonimy i antonimy. Uczniowie porządkują wyrazy.

  • Do każdego z wyrazów uczniowie dopisują własne synonimy i antonimy (w razie potrzeby mogą także korzystać ze słownika synonimów lub antonimów online).

  • W czasie pracy w grupie uczniowie powinni wyjaśniać, w jaki sposób poszczególne synonimy i antonimy różnią się od siebie znaczeniem.

Polecenie dla uczniów:
Znajdźcie 5 kompletów wyrazów (wyraz - synonim - antonim). Do każdego z wyrazów zaproponujcie własne synonimy i antonimy. Jeśli potrzebujecie inspiracji, skorzystajcie ze słownika online. Zastanówcie się, w jaki sposób poszczególne synonimy i antonimy różnią się od siebie znaczeniem.

3. Omówienie pracy w grupach (10 minut)

Każda grupa wybiera jeden wyraz. Przedstawia jego synonimy i antonimy, a następnie wyjaśnia, w jaki sposób poszczególne synonimy i antonimy różnią się od siebie znaczeniem.

4. Pisanie streszczeń (10 minut)

Każdy uczeń pisze krótkie (50‑70 słów) streszczenie opowiadania, które chciałby napisać na zajęciach.

5. Korzystanie z narzędzi AI (5 minut)

Uczniowie wykorzystują narzędzie Gemini Storybook do stworzenia krótkiej opowieści. Korzystają z promptu:
Stwórz storybook do opowiadania, którego streszczenie ci przesyłam. Historia powinna być przeznaczona dla odbiorców w wieku ...... lat.
Streszczenie: .......

6. Pisanie opowiadań (40 minut)

Każdy uczeń pisze własne opowiadanie, które jest kontynuacją historii napisanej przez Gemini lub prequelem do niej. W opowiadaniu uczeń wykorzystuje minumum 10 różnych wyrazów z puli wyrazów, z którymi pracował w swojej grupie (mogą to być zarówno wyrazy z kartek, jak i ich synonimy/antonimy wypisane przez uczniów w czasie wspólnej pracy).

Polecenie dla ucznia:
Napisz kontynuację lub prequel opowiadania napisanego przez Gemini.

  • Nadaj swojemu opowiadaniu tytuł.

  • Opisz miejsce, w którym rozgrywa się akcja opowiadania.

  • Opisz głównego bohatera.

  • Akcja Twojego opowiadania powinna mieć wyraźny punkt kulminacyjny.

  • W swoim opowiadaniu wykorzystaj 10 różnych wyrazów z puli wyrazów, z którymi pracowałeś/aś w swojej grupie.

  • Napisz wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

  • Użyj akapitów.

  • Postaraj się zadbać o poprawność ortograficzną, interpunkcyjną i językową.

Uczniowie piszą swoje opowiadania na Chromebookach. Korzystają z Google Docs. W czasie, gdy uczniowie pracują nad tekstami, nauczyciel monitoruje postępy pracy - czyta teksty uczniów, wskazuje miejsca błędów, zadaje pytania pomocnicze uczniom, którzy tego potrzebują.

7. Podsumowanie (5 minut)

Pytania pomocnicze do podsumowania:

  • Czym się różnią synonimy od antonimów?

  • Dlaczego znalezienie niektórych synonimów/antonimów było trudne, a innych - łatwe?

  • Co najbardziej podobało ci się w pracy z aplikacją Storybook Gemini?

  • W jaki sposób wykorzystanie synonimów wpływa na język opowiadania?

  • Czy praca z AI pomogła ci lepiej zobaczyć swoją historię? A może w jakiś sposób utrudniła wyobrażenie sobie jej?

  • Co było największym wyzwaniem podczas pisania opowiadania?

  • Jakie emocje towarzyszyły ci, gdy zobaczyłeś/aś wygenerowaną przez AI ilustrację do twojego tekstu?

  • Czego nauczyłeś/aś się na tych zajęciach?

R1J1V6EQKFFL8

Załącznik 1.

Zestawy wyrazów do pracy w grupach.

wyraz

synonim

antonim

smutny

przygnębiony

wesoły

szybki

prędki

powolny

odważny

dzielny

tchórzliwy

cichy

milczący

hałaśliwy

jasny

świetlisty

ciemny

chłodny

zimny

gorący

spokojny

opanowany

nerwowy

trudny

skomplikowany

łatwy

wysoki

strzelisty

niski

silny

mocny

słaby

mądry

rozumny

głupi

piękny

urodziwy

brzydki

bliski

niedaleki

daleki

czysty

schludny

brudny

nowy

świeży

stary

bogaty

majętny

biedny

ciepły

przytulny

zimny

szeroki

rozległy

wąski

miękki

delikatny

twardy

wesoły

radosny

smutny

ciekawy

interesujący

nudny

ciężki

masywny

lekki

otwarty

szczery

zamknięty

miły

uprzejmy

opryskliwy

głośny

donośny

cichutki

dumny

wyniosły

pokorny

pracowity

pilny

leniwy

szybki

żwawy

ospały

szeroki

obszerny

ciasny

zły

gniewny

dobrotliwy

spokojny

łagodny

wzburzony

zimny

lodowaty

gorący

mały

drobrny

ogromny

stary

wiekowy

młody

błyszczący

lśniący

matowy

suchy

wyschnięty

mokry

ciemny

czarny

jasny

pusty

jałowy

pełny

ciekawski

dociekliwy

obojętny

silny

potężny

bezsilny

szybki

wartki

powolny

mroczny

ponury

jasny

uprzejmy

grzeczny

arogancki

lojalny

wierny

zdradliwy

mądry

bystry

nierozsądny

gładki

równy

szorski

twardy

solidny

nietrwały

cierpliwy

wyrozumiały

niecierpliwy

szczery

otwarty

fałszywy

gruby

tęgi

chudy

bogaty

zamożny

ubogi

spokojny

cichy

gwałtowny

niski

drobniutki

wysoki

czujny

uważny

nieostrożny

energiczny

żywiołowy

ospały

R1FO4NPFMSQGS