Obliczanie wielkości figur metodą zliczania kwadratów jednostkowych
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji matematyki
1. Autor scenariusza: Katarzyna Staszel | 2. Etap nauczania: klasa czwarta szkoły podstawowej |
3. Temat lekcji | |
Obliczanie wielkości figur metodą zliczania kwadratów jednostkowych. | |
4. Temat z Podstawy Programowej | |
Obliczanie obwodów i pól prostokątów. | |
5. Cel lekcji | |
Przybliżenie pojęcia pola, kształtowanie umiejętności obliczania obwodów figur, porównywanie wielkości. | |
6. Przygotowanie uczniów- wiedza i umiejętności | |
Rachowanie w pamięci, rozpoznawanie prostokątów, znajomość pojęcia obwodu figury | |
7. Osiągnięcia uczniów- wiedza i umiejętności | |
Pojęcie powierzchni pola. | |
8. Metody pracy | |
Wykład, praca w grupach, praca indywidualna. | |
9., Środki realizacji, pomoce dydaktyczne Materiały | |
Figury z kwadratów (ZP4_10_02_1), 12 kwadratów o boku 1cm, kartki w kratkę, kartka z poleceniami (ZP4_10_02_2). | |
10. Matematyczne treści lekcji, czynności ucznia | |
Pojęcie wielkości figury (jej obwód i powierzchnia), obliczanie obwodu i powierzchni, kwadraty jednostkowe, rysowanie wielokątów zbudowanych z kwadratów jednostkowych. | |
11. Przebieg lekcji | |
Uczniowie otrzymują kartki w kratkę, kwadraty jednostkowe i polecenia (ZP4_10_02_2) – 10 minut.
Kwadraty, którymi się posługiwaliśmy, to kwadraty o boku 1cm. Nazywamy je kwadratami jednostkowymi. Mogą to być kwadraty o boku 1cm, ale też 1dm, 1mm. Narysujmy je. Nazywamy je , , - 7 minut. Aby w inny sposób obliczyć pole powierzchni prostokąta, korzystamy ze wzoru: P = a ∙ b P – pole powierzchni prostokąta. a, b – długości sąsiednich boków prostokąta. Pole kwadratu obliczamy na podstawie wzoru: P = a ∙ a lub P = aIndeks górny 22 P – pole kwadratu. a – długość boku kwadratu. Pola figur możemy wyrażać w różnych jednostkach: 1 milimetr kwadratowy 1 mmIndeks górny 22 1 centymetr kwadratowy 1 cmIndeks górny 22 1 decymetr kwadratowy 1 dmIndeks górny 22 1 metr kwadratowy 1 mIndeks górny 22 1 kilometr kwadratowy 1 kmIndeks górny 22 1 mmIndeks górny 22 to kwadrat o boku długości 1 mm 1 cmIndeks górny 22 to kwadrat o boku długości 1 cm itd.
| |
12. Praca domowa | |
Zadanie: Narysuj kilka (przynajmniej 4) figur złożonych z kwadratów jednostkowych . Oceń, która ma najmniejszy, a która największy obwód, która jest najmniejsza, a która największa. | |
13. Możliwe rozszerzenia tematu | |
Możemy utworzyć fikcyjne figury jednostkowe, np. trójkąty równoboczne o boku 1cm i nimi wypełniać narysowane figury. | |
14. Uwagi metodyczne | |
Uczniowie mogą mieć kłopot z zauważeniem, że prostokąt 2 x 6 i 6 x 2 to ten sam. Można mieć przygotowane takie dwa prostokąty i pokazać przez nakładanie, że są identyczne. Przy porównywaniu wielkości prostokątów można wskazać analogię do porównywania odcinków (który większy, który dłuższy) uczniom szczególnie zdolnym można zadać problem z figurami z kwadratów, ale w innych jednostkach, np. (np. narysować na papierze milimetrowym). | |
15. Uwagi | |
Poprzednia praca domowa raczej nie będzie wprowadzeniem do tematu, dlatego można sprawdzić ją tylko ilościowo. |