Obliczenia procentowe - powtórzenie (5)
Scenariusz lekcji – Obliczenia procentowe – powtórzenie (5)
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń utrwala pojęcia procentu i promila:
wie, co to jest procent,
wie, co to jest promil.
Umiejętności
Po lekcjach uczeń:
zamienia liczbę na procent,
zamienia procent na ułamek,
zamienia liczby na promile i odwrotnie,
oblicza procent danej liczby,
oblicza liczbę na podstawie danego jej procentu,
oblicza jakim procentem jednej liczby jest druga liczba,
rozwiązuje zadania praktyczne z zastosowaniem obliczeń procentowych.
Postawy
Uczeń w trakcie zajęć:
współpracuje w grupie i dzieli się umiejętnościami z innymi kolegami.
dokonuje samooceny i oceny pracy grupowej.
Metoda i forma pracy
Praca w małych grupach
Środki dydaktyczne:
zbiory zadań – Matematyka wokół nas – WsiP,
karty pracy A – D przygotowane przez nauczyciela,
domino procentowe.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Nauczyciel zadaje pytania, a uczniowie odpowiadają (na ocenę – 1 lekcja)
Co to jest diagram procentowy?
Rodzaje diagramów procentowych (wybierają i pokazują przykłady).
Co to jest procent i promil?
Na tablicy liczą 3 podstawowe zadania na procenty (zadania typu 3, 4 ,5 – praca w grupach).
Na drugiej lekcji uczniowie układają na czas domino procentowe – 4 osoby jeden zestaw. Trzy najlepsze zespoły otrzymają po: 3 pkt., 2 pkt. i 1 pkt do oceny aktywności (każde 10 pkt. to ocena bardzo dobra). Na wykonanie tego zadania uczniowie mają 5 – 7 minut. Przyklejają domino do kartki A3 lub A4.
Faza realizacyjna
I lekcja
Nauczyciel dzieli klasę na grupy (4‑osobowe).
Każda grupa będzie miała do wykonania 7 zadań – 5 podstawowych zadań na procenty i 3 zadania tekstowe ze zbioru zadań „Matematyka wokół nas”. Grupy są utworzone z uczniów o podobnym poziomie umiejętności matematycznych.
Każda grupa musi wykonać tyle zadań, ile zdąży w wyznaczonym czasie (35 minut).
Nauczyciel zbiera:
wszystkie kartki z danej grupy do oceny, na którą będą miały wpływ: ilość i jakość rozwiązanych zadań (forma zapisu w przypadku zadań tekstowych),
kartki samooceny grupy.
II lekcja
Wybrany losowo członek grupy rozwiązuje na tablicy i objaśnia wszystkim uczniom w klasie dwa wybrane przez nauczyciela zadania, w tym jedno tekstowe (samodzielnie).
Uczniowie zapisują rozwiązania zadań tekstowych w zeszycie przedmiotowym.
Faza podsumowująca
Po pierwszej lekcji każda osoba w grupie dokonuje oceny własnego zaangażowania i innych osób w grupie, poprzez wystawienie oceny 1 – 5 przy nazwisku danej osoby (robią to anonimowo). Omawiamy też pracę domową.
Na zakończenie drugiej lekcji:
dokonujemy podsumowania oceny pracy w grupie,
każda osoba, stawiając znak plus lub minus, podsumowuje, jakie umiejętności opanowała podczas lekcji (i na wcześniejszych lekcjach dotyczących tego tematu), oceniając tym samym stan przygotowania do sprawdzianu (karta zbiorczej oceny umiejętności).
Bibliografia:
Podręcznik i zbiór zadań - Matematyka wokół nas, WSiP.
Załączniki
Karty pracy ucznia (A – D)
Karty samooceny grupowej – procenty i diagramy
Zestawy (przykładowe) zadań do kart pracy:
Grupa A str. 18 zadanie 22., str. 19 zadanie 24., str. 19 zadanie 25.
Grupa B str. 19 zadanie 27., str. 19 zadanie 28., str. 19 zadanie 29.
Grupa C str. 21 zadanie 43., str. 22 zadanie 50., str. 22 zadanie 51.
Grupa D str. 23 zadanie 33., str. 23 zadanie 57., str. 23 zadanie 58.
Uczniowie wpisują podane przez nauczyciela numery zadań, nauczyciel może dostosować ich poziom do możliwości wykonania uczniów w danej grupie, niekoniecznie według ustalonych zestawów. Mogą to też być zadania z innego podręcznika lub zbioru zadań.
Zadanie domowe
Do pierwszej lekcji – nauczyciel dobiera zadanie ze zbioru zadań.
Zasady oceny pracy grupowej - Procenty
1. Ocena rozwiązywanych zadań:
24 pkt. celujący
19 – 23 pkt. bardzo dobry
14 – 18 pkt. dobry
10 – 13 pkt. dostateczny
6 – 9 pkt. dopuszczający
0 – 5 pkt. niedostateczny
2. Ocena aktywności pracy w grupie:
Średnia czterech ocen, które wystawili członkowie grupy, na zasadzie wzajemności (każdy ocenia każdego) w skali 1 – 5.
3. Ocena prezentacji rozwiązań zadań tekstowych: dwa zadania każda grupa, ocena 1 – 5. Ocenę tą wystawia nauczyciel i dwaj wybrani uczniowie.
4. Do dziennika wstawiamy ocenę, która wynika ze średniej ocen:
za rozwiązywanie zadań,
za zaangażowanie w pracy grupy,
za prezentację rozwiązań.
grupa | Ocena za zadania | Ocena aktywności | Ocena prezentacji | Średnia ocena |
1 | ||||
2 | ||||
3 | ||||
4 | ||||
5 | ||||
6 | ||||
7 |