Obniżki i podwyżki
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń zna:
pojęcie procentu
Umiejętności Uczeń umie:
wskazać przykłady zastosowań procentów w życiu codziennym
zwiększać lub zmniejszać liczby o dany procent,
obliczać kwoty odsetek przy danym oprocentowaniu oszczędności,
rozwiązywać zadania tekstowe związane z podwyżkami i obniżkami.
Metoda pracy pogadanka, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca w parach.
Środki dydaktyczne wycinki z gazet, reklamówki, foldery i ulotki dotyczące promocji, podwyżek i obniżek cenowych,
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej.
Faza realizacyjna
Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
co to jest promocja?
gdzie spotkali się ostatnio z promocjami?
czy udało im się coś kupić po promocyjnej cenie?
co to znaczy, że cena towaru została obniżona o 10%?,
co to znaczy, że produkt podrożał o 25%?
w jaki sposób obliczamy nowe ceny – ceny po obniżce lub podwyżce?
Podanie tematu lekcji: Podwyżki i obniżki.
Nauczyciel rozdaje uczniom wycinki z reklamówek sklepowych, katalogów kosmetycznych, opakowań po produktach spożywczych, czy chemicznych, na których występują promocyjne obniżki procentowe (dwa wycinki na ławkę). Zadaniem uczniów jest:
– sprawdzenie, czy ta obniżka z wycinka, który otrzymali została dobrze policzona,
– obliczenie ceny po obniżce tam gdzie nie została obliczona.Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na to, że nie wystarczy obliczyć kwoty obniżki, ale należy ją odjąć od ceny początkowej.
Rozwiązywanie zadań:
Zadanie 1.
Dla każdej z liczb: 50, 80, 120, 550, 1280 znajdź liczbę:
– o 10% mniejszą,
– o 25% większą,
– o 50% mniejszą,
– o 75% większą.
Postaraj się liczyć w pamięci.Zadanie 2.
W sklepie AD trwa wielka wyprzedaż wiosenna. Wszystkie ceny towarów zostały obniżone o 20%. Aparat fotograficzny przed obniżką kosztował 560 zł, a odkurzacz 315 zł. Ile kosztują po obniżce aparat i odkurzacz?Zadanie 3.
Pani Zofia wypatrzyła w sklepie śliczny kostium dla siebie. Jesienią cenę kostiumu obniżono o 50%. Pani Zofia jednak chce poczekać do końca zimy, by cenę znowu obniżono o 50%. Myśli, że dwie obniżki o 50% to razem 100% i kostium otrzyma za darmo. Czy pani Zofia dobrze myśli?
Zadanie 4.
Rower kosztował zimą 800 zł. Wiosną jego cena wzrosła o 20%, a jesienią obniżono jego cenę także o 20%. Ile kosztował rower jesienią?
Faza podsumowująca Powtórzenie wiadomości poznanych na lekcji:
- aby ustalić jaka jest nowa cena po obniżce (podwyżce) należy najpierw obliczyć kwotę obniżki (podwyżki), czyli obliczyć procent danej liczby, a następnie odjąć (dodać) do dotychczasowej ceny,
- zwrócenie uwagi, że każda kolejna obniżka (podwyżka) ceny tego samego towaru jest już liczona z innej kwoty,
Bibliografia
M. Dobrowolska, M. Karpiński, P. Zarzycki „Matematyka 5. Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2003
Załączniki Zadanie domowe
Zadanie 1.
Znajdź w gazecie jedną informację o promocji, obniżce lub ulotkę, wklej ją do zeszytu i sprawdź prawdziwość informacji tam zawartych.Zadanie2.
Sweter kosztuje 80 zł. Co jest korzystniejsze dla kupującego: obniżka ceny o 30% czy obniżka o 25 zł?Zadanie 3.
Pan Szczęściarz zarabiał 1800 zł, a pan Pechowiec o 550 zł mniej. Pan Pechowiec nie był aż tak pechowy i otrzymał 25% podwyżki, a od pana Szczęściarza odwróciło się szczęście, gdyż odebrano mu 15% pensji. Który z panów zarabia teraz więcej?Czas trwania lekcji 45 minut
Uwagi do scenariusza