Obróbka cyfrowa zdjęć w warstwach
Projektując albumy, filmyP17TGPDq7filmy lub kolażePe8cnNVshkolaże należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zdjęć, z których one powstaną. Zapewne potrafisz wykonać prosty retusz zdjęcia, zmodyfikować jego kontrast, jasnośćPmGjCqgKoretusz zdjęcia, zmodyfikować jego kontrast, jasność oraz nasycenie kolorówPxqKJkXxdnasycenie kolorów.
W tym materiale poznasz bardziej profesjonalną metodę edytowania i przetwarzania obrazu rastrowego. Wyobraź sobie wiele przezroczystych folii. Na każdej z nich namaluj farbami obrazek. Następnie wszystkie folie złóż razem. Co zobaczysz, patrząc na nie, najlepiej pod światło? Jeden obrazek, złożony z wielu.
Czy wiesz, że tę metodę wykorzystano produkując wiele filmów animowanych, na przykład Przygody Bolka i Lolka
.
Producenci programów graficznych również wykorzystali właściwości tej metody i umożliwili ich użytkownikom modyfikować grafikę rastrową w tzw. warstwach.
Istotę wykorzystania warstw poznasz, wykonując kilka przykładów.
Zmieniając kolejność warstw strzałkami znajdującymi się po prawej stronie fotografii sprawiasz, że konkretne krzewy przesłaniają się wzajemnie. W ten sam sposób działają na siebie różne warstwy fotografii.

Zasób interaktywny dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/b/P18JrJQKt
Istota warstw jest bardzo prosta. Mając obraz, rozbijasz go na kilka niezależnych od siebie części, a potem ponownie składasz i nakładasz na siebie. Wystaw przed siebie ręce zwrócone ich wewnętrzną częścią w stronę twarzy. W takiej pozycji, połóż po skosie lewą dłoń na prawej. Dłoń znajdująca się z tyłu jest przesłonięta przez dłoń będącą bliżej ciebie. Można powiedzieć, że twoje ręce to teraz dwie niezależne od siebie warstwy, które po złożeniu dają jedną całość. Dokładnie tak samo zadziała to w programach graficznych. W dowolnej chwili możesz przestawić, edytować lub usunąć jedną z warstw wpływając na całościowy wygląd obrazka, ale bez naruszania struktury i wyglądu pozostałych warstw.
W dalszej części materiału zaprezentowana zostanie praca na warstwach w programie wieloplatformowym o nazwie GIMP. Jest to darmowy edytor grafiki rastrowej udostępniony na licencji GPLP1B9Ya2Rwlicencji GPL. Jeśli nie posiadasz go w swoim systemie, możesz go pobrać z oficjalnej strony https://www.gimp.org. Do wykonania poniższych ćwiczeń możesz również wykorzystać inne znane ci oprogramowanie do edycji grafiki rastrowej, jednak podpowiedzi i odpowiedzi zawarte w tym materiale skupią się jedynie na wyżej wymienionym programie.
Wykonanie opisu do rysunku
Wyobraź sobie, że fotografię chcesz wzbogacić o opisy prezentowanych na niej owoców. Łatwo byłoby umieścić na niej tekst bez struktury warstwowej, który zaraz po wstawieniu wtopiłby się w obraz. Jednak wykonanie tego ćwiczenia w jednej warstwie nie dawałoby dużych możliwości dalszego jego modyfikowania. Załóżmy, że opisywane zdjęcie stanowi pierwszą warstwę. Na nią zostanie nałożona kolejna przezroczysta warstwa, na której będzie można wprowadzić kształty dwóch prostokątów. Kolejna lub kolejne przezroczyste warstwy będą służyć do wprowadzenia tekstów. Tak skonstruowany rysunek umożliwi przesuwanie względem siebie poszczególnych jego elementów umieszczonych na warstwach, aż do uzyskania efektu zgodnego z twoimi oczekiwaniami. Jest to moment, w którym może nastąpić scalenie obrazka w jedną warstwę.
Efekt twojej pracy może być następujący:

Edytuj fotografię owoców dostępną do pobrania poniżej. Dodaj dwie nowe warstwy, pierwsza z nich zawierać będzie dwa prostokąty, druga tekst z nazwami owoców. Uzyskany efekt powinien być podobny do fotografii umieszczonej nad ćwiczeniem.
Jeżeli będziesz mieć problem z wykonaniem zadania, skorzystaj z podpowiedzi lub odpowiedzi.
Aby wykonać powyższe ćwiczenie:
Otwórz pobrany plik w edytorze grafiki umożliwiającym pracę w warstwach.
Utwórz nową przezroczystą warstwę.
Narysuj dwa prostokąty. W zależności od rodzaju wybranego programu, uważaj, gdyż może zaistnieć sytuacja, że każdy nowo wprowadzany kształt spowoduje edycję nowej warstwy.
Utwórz nową warstwę.
Wpisz na niej tekst.
Rozmieść wszystkie elementy według własnego uznania, przesuwając je na kolejnych warstwach.
Zapisz plik pod nazwą opisane owoce.
Poniżej znajdziesz instrukcje wraz z rzutami ekranu krok po kroku wyjaśniającymi w jaki sposób wykonać powyższe ćwiczenie w programie GIMP (wersja GIMP 2.10.28).
Uruchom program GIMP i otwórz w nim pobraną fotografię. Do warstwy ze wstawioną fotografią owoców dodaj kanał alfa klikając prawym przyciskiem myszy na dostępną warstwę, tak jak zostało to przedstawione na poniższym zrzucie ekranu. Wszystkie operacje dostępne na warstwach domyślnie znajdują się w prawym dolnym rogu programu.
RDQsPnvPDjohL Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Po prawej stronie okna w sekcji Warstw, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na jedyną dostępną warstwę pojawia się menu z opcjami: Modyfikuj atrybuty warstw, Przestrzeń gradientu, Przestrzeń złożenia, Tryb złożenia, Etykieta koloru, Nowa warstwa, Nowa z widoku, Nowa grupa warstw, Powiel warstwę, Połącz w dół, Usuń warstwę, Wymiary granicy warstwy, Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, Skaluj warstwę, Dodaj maskę warstwy, Zastosuj maskę warstwy, Usuń maskę warstwy, Wyświetl maski warstwy, Modyfikowanie maski warstwy, Wyłączanie maski warstwy, Maska na zaznaczenie, Dodaj kanał alfa, Usuń kanał alfa, Kanał alfa na zaznaczenie, Połącz widoczne warstwy, Spłaszcz obraz. Wybrana jest opcja Dodaj kanał alfa - Dodaje informację o przeźroczystości do warstwy, naciśniecie klawisza F1 wyświetli pomoc. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia wypełnia cały kadr edycji.Zrzut okna programu GIMP z otworzonym pobranym zdjęciem i wybraną opcją tworzenia kanału alfa.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Użyj
Zaznaczenia Prostokątnego
z dostępnych narzędzi po lewej stronie programu. Zaznacz obszar który chcesz zachować.R11AkoS0Z36kS Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie. Pozostałe narzędzia zasłania okienko wybranego narzędzia - Zaznaczanie prostokątne, zaznacza obszar prostokątny, także w grupie: Zaznaczanie eliptyczne. Rozwinięte menu Zaznaczania prostokątnego po lewej stronie programu pozwala zmienić takie opcje jak: Wygładzanie, Zmiękczanie krawędzi, Zaokrąglanie rogów, Powiększenie od środka, Proporcje, Położenie, Rozmiar, Podświetlenie, Prowadnice, Automatyczne zmniejszanie, Wszystkie warstwy. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia wypełnia cały kadr edycji. Środkowa część fotografii wstawiona jest w prostokątne zaznaczenie pozostawiając wąski pasek przestrzeni u góry i szerszy pasek u dołu fotografii. W sekcji warstw znajduje się jedna widoczna warstwa.Zrzut okna programu GIMP z aktywnym narzędziem zaznaczania prostokątnego.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Kliknij prawym przyciskiem myszy na zaznaczony obszar, następnie wybierz
Zaznaczenie
iOdwróć
. Następnie usuń warstwę wciskając klawiszDelete
lub wytnij w opcjachEdycji
w menu kontekstowym dostępnym pod prawym przyciskiem myszy.R1CcAjabrjn6c Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie. Rozwinięte menu Zaznaczania prostokątnego po lewej stronie programu pozwala zmienić takie opcje jak: Wygładzanie, Zmiękczanie krawędzi, Zaokrąglanie rogów, Powiększenie od środka, Proporcje, Położenie, Rozmiar, Podświetlenie, Prowadnice, Automatyczne zmniejszanie, Wszystkie warstwy. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia wypełnia cały kadr edycji. Środkowa część fotografii wstawiona jest w prostokątne zaznaczenie pozostawiając wąski pasek przestrzeni u góry i szerszy pasek u dołu fotografii. Na fotografię kliknięto prawym przyciskiem myszy co wyświetliło menu kontekstowe z opcjami: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. Wybrana jest opcja Zaznaczenie wyświetlająca dodatkowe menu kontekstowe z opcjami: Całość, Brak, Odwróć, Oderwij, Według koloru, Ze ścieżki, Edytor zaznaczenia, Zmiękcz, Wyostrz, Zmniejsz, Powiększ, Obramuj, Usuń luki, Zaokrąglenie, Zniekształcenie, Szybka maska, Zapisz do kanału, Przekształć na ścieżkę. Podświetlona została opcja Odwróć - Odwraca zaznaczenie, naciśnięcie klawisza F1 wyświetli pomoc.Zrzut okna programu GIMP z włączonym menu kontekstowym i wybraną opcją zaznaczania.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Przesuń warstwę tak, aby pozostawić u góry i dołu fotografii miejsce na kolorowe prostokąty i napisy. W tym celu użyj narzędzia
Przesunięcie
.R6Wfn9NI30NnQ Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie. Pozostałe narzędzia zasłania okienko wybranego narzędzia - Przesunięcie - przesuwa warstwy, zaznaczenia i inne obiekty, także w grupie: wyrównanie. Rozwinięte menu Przesunięcia pozwala przełączyć narzędzie między wyborem warstw lub prowadnic, a przemieszczeniem aktywnej warstwy. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia nie wypełnia już całego obszaru edycji. Widoczna została wyłącznie zaznaczona wcześniej środkowa część fotografii zawierająca trzy owoce i węższy kadr obrusu wraz z zagiętym rogiem. Po przesunięciu fotografii, u góry zdjęcia widoczny jest szerszy pas szachownicy kanału alfa, u dołu podobnie, węższy pas szachownicy kanału alfa. W sekcji warstw znajduje się jedna widoczna warstwa.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - przesunięcie.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Utwórz nową warstwę. Nadaj jej nazwę kształty. Narzędzie do dodawania warstw domyślnie znajduje się w prawym dolnym rogu programu jako pierwsza dostępna opcja. Po jej kliknięciu wyskoczy dodatkowe okienko z kreatorem warstw tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
R1H3BlB2CuAC7 Zrzut okna programu GIMP. Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie. Rozwinięte menu Zaznaczania prostokątnego po lewej stronie programu pozwala zmienić takie opcje jak: Wygładzanie, Zmiękczanie krawędzi, Zaokrąglanie rogów, Powiększenie od środka, Proporcje, Położenie, Rozmiar, Podświetlenie, Prowadnice, Automatyczne zmniejszanie, Wszystkie warstwy. Po prawej stronie widoczne jest menu warstw. Znajduje się tam jedna widoczna warstwa z fotografią trzech owoców. U dołu menu warstw dostępne są opcje Tworzenia nowej warstwy, Tworzenia nowej grupy warstw, Podwyższania i Obniżania warstw, Tworzenie kopii warstw, Łączenie warstw, Dodawanie maski i Usuwanie warstw. Wybrana została opcja pierwsza - Tworzy nową warstwę i dodaje ją do obrazu, Shift tworzy nową warstwę za pomocą ostatnio użytych wartości. Nowo otwarte okno Nowa warstwa znajduje się po lewej stronie zrzutu ekranu. Została nadana Nazwa warstwy: kształty. Inne opcje to: Etykieta koloru, Tryb - Suma, Przestrzeń gradientu - Automatyczna, Przestrzeń złożenia - Automatyczna, Tryb złożenia - Automatyczna, Krycie - 100%, Szerokość 2880 px, Wysokość 1916 px, Poziome przesunięcie 0 px, Pionowe przesunięcie 0 px, Wypełnienie: przeźroczystość. Przełączniki: zaznaczone Widoczne, niezaznaczone: Dowiązanie, Zablokowanie pikseli, Zablokowanie położenia i rozmiaru, Zablokowanie alfy.Zrzut okna programu GIMP z wybraną opcją tworzenia nowej warstwy.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Pamiętaj aby warstwy ułożone były w odpowiedniej kolejności, inaczej któryś z elementów może być niewidoczny. Nie będzie to znaczyło, że nie istnieje. Może być przesłonięty przez elementy warstwy znajdujące się u samej góry.
R1O9OznU1ONTh Zrzut ekranu menu warstw z okna programu GIMP. Znajdują się tam dwie widoczne warstwy - fotografia przedstawiająca trzy owoce oraz zaznaczona pusta warstwa o nazwie kształty. Krycie jest na 100%. U dołu menu warstw dostępne są opcje Tworzenia nowej warstwy, Tworzenia nowej grupy warstw, Podwyższania i Obniżania warstw, Tworzenie kopii warstw, Łączenie warstw, Dodawanie maski i Usuwanie warstw.Zrzut okna programu GIMP z pokazaną kolejnością układania warstw.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Mając wybraną nową utworzoną warstwę, znanym już narzędziem
Zaznaczenie prostokątne
stwórz prostokąt w przeźroczystej części fotografii. Następnie za pomocą narzędziaWypełnianie kubełkiem
pokoloruj zaznaczony obszar. Powtórz to samo dla dolnego prostokąta.R19r3ofnhH2ov Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Wypełnienie kubełkiem, wypełnia zaznaczony obszar kolorem lub deseniem, także w grupie - Gradient. Rozwinięte menu Wypełnienie kubełkiem pozwala zmienić Tryb, Krycie, Typ wypełnienia na wypełnienie koloru pierwszoplanowego, wypełnienie koloru tła, wypełnienie desenia, Uwzględnić obszar wypełnienia całego zaznaczenia, podobnych kolorów oraz Wyszukać - podobnych kolorów z obszarami przeźroczystymi, próbkowanie wszystkich warstwy, sąsiedzi po przekątnej, wygładzanie. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia nie wypełnia całego obszaru edycji. Widoczna została wyłącznie zaznaczona wcześniej środkowa część fotografii zawierająca trzy owoce i węższy kadr obrusu wraz z zagiętym rogiem. U góry zdjęcia widoczny jest szerszy pas wypełniony jednolitym kolorem, u dołu węższy pas szachownicy kanału alfa. W sekcji warstw znajdują się dwie widoczne warstwy - wykadrowana fotografia oraz warstwa kształty.Zrzut okna programu GIMP z aktywnym narzędziem zaznaczania prostokątnego oraz wypełniania kubełkiem.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Użyj narzędzia
Tekst
, aby dodać napisy. Po zaznaczeniu obszaru gdzie ma pojawić się tekst, wpisz go. Dostosuj czcionkę, kolor oraz rozmiar, tak aby napis był odpowiednio widoczny.RrzDNnCFoZAxe Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Tekst - tworzy i modyfikuje warstwy tekstowe. Rozwinięte menu Tekst pozwala edytować Czcionkę, Rozmiar, Wygładzanie, Hinting, Kolor, Justowanie, Wcięcia, Zawijanie tekstu, odległości liter od siebie, Pole, Język. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia nie wypełnia całego obszaru edycji. Widoczna została wyłącznie zaznaczona wcześniej środkowa część fotografii zawierająca trzy owoce i węższy kadr obrusu wraz z zagiętym rogiem. U góry zdjęcia widoczny jest szerszy pas wypełniony jednolitym kolorem, u dołu podobnie tylko węższy. W górnym prostokącie o jednolitym kolorze znajduje się wstawiony tekst OWOCE. Nad nim widoczne jest skrótowe menu opcji wstawiania tekstu z możliwością wyboru czcionki, rozmiaru oraz dekoracji tekstu. W sekcji warstw znajdują się trzy widoczne warstwy - wykadrowana fotografia, warstwa tekstowa OWOCE oraz warstwa kształty z jednolitymi kolorowymi prostokątami.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - tekst.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.W tej sam sposób dodaj podpisy owoców.
R1UBGXrASr8B4 Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Tekst - tworzy i modyfikuje warstwy tekstowe. Rozwinięte menu Tekst pozwala edytować Czcionkę, Rozmiar, Wygładzanie, Hinting, Kolor, Justowanie, Wcięcia, Zawijanie tekstu, odległości liter od siebie, Pole, Język. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia nie wypełnia całego obszaru edycji. Widoczna została wyłącznie zaznaczona wcześniej środkowa część fotografii zawierająca trzy owoce i węższy kadr obrusu wraz z zagiętym rogiem. U góry zdjęcia widoczny jest szerszy pas wypełniony jednolitym kolorem, u dołu podobnie tylko węższy. W górnym prostokącie o jednolitym kolorze znajduje się wstawiony tekst OWOCE. Pod każdym z owoców znajduje się jego podpis w odpowiadającym mu kolorze - jabłko, śliwka, gruszka. W sekcji warstw znajduje się sześć widocznych warstw - warstwa tekstowa gruszka, śliwka oraz jabłko, wykadrowana fotografia, warstwa tekstowa OWOCE oraz warstwa kształty z jednolitymi kolorowymi prostokątami.Zrzut okna programu GIMP z zastosowanym narzędziem - tekst.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Aby usunąć ciemny róg w lewym górnym kącie fotografii, użyj narzędzia
Klonowanie
. Kliknij klawiszCtrl
w miejscu z którego chcesz pobrać próbkę (niech to będzie dobrze widoczna część obrusu pasująca wzorem do wybrakowanego kawałka), a następnie przeciągnij myszką do ciemnego rogu i zacznij retuszować braki.RkhxQqaWsPaMp Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Klonowanie. Rozwinięte menu Klonowanie pozwala zmienić Krycie, Pędzel, Rozmiar, Proporcje, Kąt, Odstępy, Twardość, Siłę, Dynamikę, Drganie, Płynne rysowanie, Zablokowanie pędzla do widoku, Twardą krawędź, Źródło i Wyrównanie. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie trzech owoców leżących na bladym obrusie. Pierwsze od lewej strony leży jabłko, druga śliwka, trzecia gruszka. W prawym górnym rogu fotografii obrus zagina się pokazując ciemną przestrzeń za nim. Fotografia nie wypełnia całego obszaru edycji. Widoczna została wyłącznie zaznaczona wcześniej środkowa część fotografii zawierająca trzy owoce i węższy kadr obrusu już bez ciemnego obszaru w prawym górnym rogu. U góry zdjęcia widoczny jest szerszy pas wypełniony jednolitym kolorem, u dołu podobnie tylko węższy. W górnym prostokącie o jednolitym kolorze znajduje się wstawiony tekst OWOCE. Pod każdym z owoców znajduje się jego podpis w odpowiadającym mu kolorze - jabłko, śliwka, gruszka. Zaznaczona jest warstwa fotografii z owocami. Dwa okręgi klonowania na fotografii wskazują na użycie danego narzędzia. Pierwszy okrąg znajduje się w dobrze widocznym miejscu fotografii gdzie znajduje się cały kawałek obrusu. Na tej samej wysokości znajduje się drugi okrąg w miejscu w którym obrus się zaginał. Teraz ciemne zagięcie zostało zaretuszowane. W sekcji warstw znajduje się sześć widocznych warstw - warstwa tekstowa gruszka, śliwka oraz jabłko, wykadrowana fotografia, warstwa tekstowa OWOCE oraz warstwa kształty z jednolitymi kolorowymi prostokątami.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - klonowanie.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Nie zapomnij zapisać pliku. Jeśli chcesz otrzymać plik w formacie .png lub .jpg, z menu
Plik
wybierzWyeksportuj jako
i wyeksportuj go pod wybraną nazwą. Wybierając opcjęZapisz
lubZapisz jako
, plik zostanie zapisany w domyślnym formacie programu GIMP .xcf.RJwol7Mi7SfRB Zrzut części okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. Rozwinięte menu zakładki Plik daje dostęp do opcji: Nowy, Utwórz, Otwórz, Otwórz jako warstwy, Otwórz położenie, Ostatnio otwierane, Zapisz, Zapisz jako, Zapisz kopię, Przywróć, Zastąp, Wyeksportuj jako, Utwórz szablon, Ustawienia strony, Wydrukuj, Skopiuj położenie obrazu, Wyświetl w menadżerze plików, Zamknij widok, Zamknij wszystkie, Zakończ. Po wybraniu opcji Wyeksportuj jako - eksportuje obraz do różnych formatów plików takich jak PNG, JPEG, pojawi się okienko Eksport obrazu, widoczne po lewej stronie zrzutu ekranu. Plik o nazwie opisane‑owoce.png zapisany zostanie w katalogu Zrzutu ekranu w folderze Obrazy na dysku OneDrive po kliknięciu przycisku Wyeksportuj w prawym dolnym rogu okna.Zrzut okna programu GIMP z pokazanym oknem eksportowania pliku.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Pobierz zdjęcie warzyw. Zmodyfikuj je, dodając ich poszczególne nazwy. Nazwy połącz liniami z odpowiednimi warzywami. Rysunek wykonaj na warstwach.
Efekt swojej pracy zapisz w pliku pod nazwą opisy warzyw. Powinien on przypominać poniższy rysunek.

Jeżeli będziesz mieć problem z wykonaniem zadania, skorzystaj z podpowiedzi lub odpowiedzi.
Aby wykonać powyższe ćwiczenie:
Otwórz pobrany plik w edytorze grafiki umożliwiającym pracę w warstwach.
Utwórz nową przezroczystą warstwę.
Wpisz na niej tekst.
Utwórz kolejną warstwę.
Narysuj linie prowadzące na bok od każdego owocu. Pamiętaj o zostawieniu miejsca na nazwy warzyw. W zależności od rodzaju wybranego programu, uważaj, gdyż może zaistnieć sytuacja, że każdy nowo wprowadzany kształt spowoduje edycję nowej warstwy.
Rozmieść wszystkie elementy według własnego uznania, przesuwając je na kolejnych warstwach.
Scal wszystkie warstwy.
Zapisz plik pod nazwą opisane warzywa.
Poniżej znajdziesz instrukcje wraz z rzutami ekranu krok po kroku wyjaśniającymi w jaki sposób wykonać powyższe ćwiczenie w programie GIMP (wersja GIMP 2.10.28).
Uruchom program GIMP i otwórz w nim pobraną fotografię.
RvAvHBWnH7UcN Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie warzyw: czosnku, brokułu, pomidora, ogórka, cebuli i papryki leżących na stole. W tle widać rozmazany trawnik. Fotografia wypełnia cały obszar edycji. W sekcji Warstw znajduje się tylko jedna widoczna warstwa.Zrzut okna programu GIMP z otworzonym pobranym zdjęciem.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Utwórz nową warstwę. Nadaj jej nazwę warzywa. Narzędzie do dodawania warstw domyślnie znajduje się w prawym dolnym rogu programu jako pierwsza dostępna opcja. Po jej kliknięciu wyskoczy dodatkowe okienko z kreatorem warstw tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
R1IdrATlKVoRg Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Po prawej stronie widoczny jest kawałek menu warstw. Znajduje się tam jedna widoczna warstwa z fotografią warzyw. U dołu menu warstw dostępne są opcje Tworzenia nowej warstwy, Tworzenia nowej grupy warstw, Podwyższania i Obniżania warstw, Tworzenie kopii warstw, Łączenie warstw, Dodawanie maski i Usuwanie warstw. Wybrana została opcja pierwsza - Tworzy nową warstwę i dodaje ją do obrazu, Shift tworzy nową warstwę za pomocą ostatnio użytych wartości. Nowo otwarte okno Nowa warstwa znajduje się po lewej stronie zrzutu ekranu. Została nadana Nazwa warstwy: warzywa. Inne opcje to: Etykieta koloru, Tryb - Suma, Przestrzeń gradientu - Automatyczna, Przestrzeń złożenia - Automatyczna, Tryb złożenia - Automatyczna, Krycie - 100%, Szerokość 2880 px, Wysokość 1916 px, Poziome przesunięcie 0 px, Pionowe przesunięcie 0 px, Wypełnienie: przeźroczystość. Przełączniki: zaznaczone Widoczne, niezaznaczone: Dowiązanie, Zablokowanie pikseli, Zablokowanie położenia i rozmiaru, Zablokowanie alfy.Zrzut okna programu GIMP z wybraną opcją tworzenia nowej warstwy - warzywa.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Użyj narzędzia
Tekst
, aby dodać napisy. Po zaznaczeniu obszaru gdzie ma pojawić się tekst, wpisz go. Dostosuj czcionkę, kolor oraz rozmiar, tak aby napis był odpowiednio widoczny.RseFhqMkcQQwQ Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Tekst - tworzy i modyfikuje warstwy tekstowe. Rozwinięte menu Tekst pozwala edytować Czcionkę, Rozmiar, Wygładzanie, Hinting, Kolor, Justowanie, Wcięcia, Zawijanie tekstu, odległości liter od siebie, Pole, Język. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie warzyw: czosnku, brokułu, pomidora, ogórka, cebuli i papryki leżących na stole. W tle widać rozmazany trawnik. Obok brokułu dodany został tekst brokuł. Nad nim widoczne jest skrótowe menu opcji wstawiania tekstu z możliwością wyboru czcionki, rozmiaru oraz dekoracji tekstu. W sekcji warstw znajdują się trzy widoczne warstwy - warstwa tekstowa brokuł, nowa warstwa warzywa oraz warstwa z fotografią warzyw.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - tekst.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Dodaj podpisy do każdego z warzyw w ten sam sposób.
RxWjajPGxj9zb Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Tekst - tworzy i modyfikuje warstwy tekstowe. Rozwinięte menu Tekst pozwala edytować Czcionkę, Rozmiar, Wygładzanie, Hinting, Kolor, Justowanie, Wcięcia, Zawijanie tekstu, odległości liter od siebie, Pole, Język. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie warzyw: czosnku, brokułu, pomidora, ogórka, cebuli i papryki leżących na stole. W tle widać rozmazany trawnik. Do fotografii zostały dodane tekstowe nazwy warzyw. Napis czosnek znajduje się nad brokułem, napis brokuł po prawej stronie od brokułu, napis pomidor pod pomidorem, napis ogórek pod ogórkiem, napis cebula znajduje się nad cebulą, a napis papryka po prawej stronie nad papryką. W sekcji warstw znajduje się osiem widocznych warstw - warstwa tekstowa papryka, warstwa tekstowa cebula, warstwa tekstowa czosnek, warstwa tekstowa ogórek, warstwa tekstowa pomidor, warstwa tekstowa brokuł, nowa warstwa warzywa oraz warstwa z fotografią warzyw.Zrzut okna programu GIMP z zastosowanym narzędziem - tekst.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Utwórz nową warstwę. Nadaj jej nazwę linie. Narzędzie do dodawania warstw domyślnie znajduje się w prawym dolnym rogu programu jako pierwsza dostępna opcja. Po jej kliknięciu wyskoczy dodatkowe okienko z kreatorem warstw tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
R1Hb7yOkTcs91 Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Tekst - tworzy i modyfikuje warstwy tekstowe. Rozwinięte menu Tekst pozwala edytować Czcionkę, Rozmiar, Wygładzanie, Hinting, Kolor, Justowanie, Wcięcia, Zawijanie tekstu, odległości liter od siebie, Pole, Język. Po prawej stronie widoczne jest menu warstw. Znajduje się tam osiem widocznych warstw - warstwa tekstowa papryka, warstwa tekstowa cebula, warstwa tekstowa czosnek, warstwa tekstowa ogórek, warstwa tekstowa pomidor, warstwa tekstowa brokuł, nowa warstwa warzywa oraz warstwa z fotografią warzyw. U dołu menu warstw dostępne są opcje Tworzenia nowej warstwy, Tworzenia nowej grupy warstw, Podwyższania i Obniżania warstw, Tworzenie kopii warstw, Łączenie warstw, Dodawanie maski i Usuwanie warstw. Wybrana została opcja pierwsza - Tworzy nową warstwę i dodaje ją do obrazu, Shift tworzy nową warstwę za pomocą ostatnio użytych wartości. Nowo otwarte okno Nowa warstwa znajduje się po lewej stronie zrzutu ekranu. Została nadana Nazwa warstwy: linie. Inne opcje to: Etykieta koloru, Tryb - Suma, Przestrzeń gradientu - Automatyczna, Przestrzeń złożenia - Automatyczna, Tryb złożenia - Automatyczna, Krycie - 100%, Szerokość 2880 px, Wysokość 1916 px, Poziome przesunięcie 0 px, Pionowe przesunięcie 0 px, Wypełnienie: przeźroczystość. Przełączniki: zaznaczone Widoczne, niezaznaczone: Dowiązanie, Zablokowanie pikseli, Zablokowanie położenia i rozmiaru, Zablokowanie alfy.Zrzut okna programu GIMP z wybraną opcją tworzenia nowej warstwy - linie.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Pamiętaj, aby znajdować się w nowo utworzonej warstwie. Linie możesz dodać za pomocą narzędzia
Ołówek
. Zadbaj o odpowiedni kolor, rozmiar oraz twardość tworzonych linii. Aby utworzyć idealnie proste linie przytrzymaj klawiszShift
przy j jej rysowaniu. Połącz każde warzywo z jego nazwą.RJPs2C7vHlg2h Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Ołówek - umożliwia malowanie pędzlem o twardej krawędzi, także w grupie: pędzel, aerograf, stalówka, pędzel programu MyPaint. Rozwinięte menu Ołówek pozwala edytować Tryb, Krycie, Rozmiar, Proporcje, Kąt, Odstępy, Twardość, Siłę, Dynamikę, Drganie, Płynne rysowanie, Zablokowanie pędzla do widoku, Przyrostowe. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie warzyw: czosnku, brokułu, pomidora, ogórka, cebuli i papryki leżących na stole. W tle widać rozmazany trawnik. Do fotografii zostały dodane tekstowe nazwy warzyw. Napis czosnek znajduje się nad brokułem, napis brokuł po prawej stronie od brokułu, napis pomidor pod pomidorem, napis ogórek pod ogórkiem, napis cebula znajduje się nad cebulą, a napis papryka po prawej stronie nad papryką. Przykładowa jednokolorowa prosta linia została narysowana ołówkiem między napisem czosnek, a brokułem. W sekcji warstw znajduje się dziewięć widocznych warstw - nowa warstwa linie, warstwa tekstowa papryka, warstwa tekstowa cebula, warstwa tekstowa czosnek, warstwa tekstowa ogórek, warstwa tekstowa pomidor, warstwa tekstowa brokuł, warstwa warzywa oraz warstwa z fotografią warzyw. Wybrana jest najnowsza warstwa o nazwie linie.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - ołówek.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Na koniec scal wszystkie warstwy. Aby to zrobić, najedź na dowolną warstwę w prawym dolnym rogu programu, kliknij prawy przycisk myszy i wybierz
Połącz widoczne warstwy
. Pamiętaj, aby przypadkiem nie ukryć żadnej z nich. To czy warstwa jest ukryta czy nie, wskazuje ikonka oka przy każdej warstwie.R1M4LIQRqw8No Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Ołówek - umożliwia malowanie pędzlem o twardej krawędzi, także w grupie: pędzel, aerograf, stalówka, pędzel programu MyPaint. Rozwinięte menu Ołówek pozwala edytować Tryb, Krycie, Rozmiar, Proporcje, Kąt, Odstępy, Twardość, Siłę, Dynamikę, Drganie, Płynne rysowanie, Zablokowanie pędzla do widoku, Przyrostowe. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie warzyw: czosnku, brokułu, pomidora, ogórka, cebuli i papryki leżących na stole. W tle widać rozmazany trawnik. Do fotografii zostały dodane tekstowe nazwy warzyw oraz linie. Napis czosnek znajduje się nad brokułem, napis brokuł po prawej stronie od brokułu, napis pomidor pod pomidorem, napis ogórek pod ogórkiem, napis cebula znajduje się nad cebulą, a napis papryka po prawej stronie nad papryką. Wszystkie podpisy warzyw zostały połączone jednokolorową prostą linią z odpowiadającymi im warzywami. Po prawej stronie okna w sekcji Warstw, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolną warstwę pojawia się menu z opcjami: Modyfikuj atrybuty warstw, Przestrzeń gradientu, Przestrzeń złożenia, Tryb złożenia, Etykieta koloru, Nowa warstwa, Nowa z widoku, Nowa grupa warstw, Powiel warstwę, Połącz w dół, Usuń warstwę, Wymiary granicy warstwy, Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, Skaluj warstwę, Dodaj maskę warstwy, Zastosuj maskę warstwy, Usuń maskę warstwy, Wyświetl maski warstwy, Modyfikowanie maski warstwy, Wyłączanie maski warstwy, Maska na zaznaczenie, Dodaj kanał alfa, Usuń kanał alfa, Kanał alfa na zaznaczenie, Połącz widoczne warstwy, Spłaszcz obraz. Wybrana została opcja Połącz widoczne warstwy - łączy wszystkie widoczne warstwy w jedną.Zrzut okna programu GIMP z włączonym menu kontekstowym i wybraną opcją - połącz widoczne warstwy.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Po wybraniu opcji
Połącz widoczne warstwy
wyskoczy okienko. Po kliknięciuPołącz
wszystkie utworzone warstwy zostaną zredukowane do jednej zawierającej każdy widoczny wcześniej na obrazku element. Nie ma już możliwości pojedynczego przesuwania napisów i linii.RzTYkUp5qtY8O Zrzut części okna programu GIMP. Okienko Połącznie warstw po lewej stronie zrzutu ekranu posiada opcje łączenia kanałów. Wynikowa połączona warstwa powinna być rozszerzona w razie potrzeby. Inne opcje to przycięta do obrazu lub przycięta do najniższej warstwy. Łączenie tylko w obrębie aktywnej grupy jest zaznaczone. Pomijanie niewidocznych warstw jest odznaczone. W sekcji Warstw widoczna jest już tylko jedna warstwa zawierająca scalone wszystkie utworzone wcześniej warstwy.Zrzut okna programu GIMP z otworzonym oknem łączenia warstw.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Nie zapomnij zapisać pliku. Jeśli chcesz otrzymać plik w formacie .png lub .jpg, z menu
Plik
wybierzWyeksportuj jako
i wyeksportuj go pod wybraną nazwą. Wybierając opcjęZapisz
lubZapisz jako
, plik zostanie zapisany w domyślnym formacie programu GIMP .xcf.R1Vh2Xv7RSt8j Zrzut części okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. Rozwinięte menu zakładki Plik daje dostęp do opcji: Nowy, Utwórz, Otwórz, Otwórz jako warstwy, Otwórz położenie, Ostatnio otwierane, Zapisz, Zapisz jako, Zapisz kopię, Przywróć, Zastąp, Wyeksportuj jako, Utwórz szablon, Ustawienia strony, Wydrukuj, Skopiuj położenie obrazu, Wyświetl w menadżerze plików, Zamknij widok, Zamknij wszystkie, Zakończ. Po wybraniu opcji Wyeksportuj jako - eksportuje obraz do różnych formatów plików takich jak PNG, JPEG, pojawi się okienko Eksport obrazu, widoczne po lewej stronie zrzutu ekranu. Plik o nazwie opisane‑warzywa.png zapisany zostanie w katalogu Zrzutu ekranu w folderze Obrazy na dysku OneDrive po kliknięciu przycisku Wyeksportuj w prawym dolnym rogu okna. W sekcji Warstw widoczna jest tylko jedna warstwa zawierająca scalone wszystkie utworzone wcześniej warstwy z napisami i liniami.Zrzut okna programu GIMP z pokazanym oknem eksportowania pliku.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Podobne ćwiczenie możesz wykonać dopisując imiona koleżanek i kolegów na zdjęciu klasowym lub imiona i pokrewieństwo poszczególnych osób na zdjęciu rodzinnym.
Modyfikacja fotografii z wykorzystaniem warstw
Modyfikowanie fotografii wykorzystując tylko jedną warstwę wymaga umiejętności wyodrębniania wybranego obszaru oraz późniejszej zmiany jego koloru. Teraz proponujemy ci wykonanie ćwiczenia o podobnym efekcie, ale inną metodą. Wykonasz je z wykorzystaniem dwóch warstw.
Wynik przykładowego działania przedstawia poniższe zdjęcie.

Na fotografii dostępnej do pobrania poniżej dodaj duplikat istniejącej już pierwszej warstwy. Następnie zmień kolorystykę nowo utworzonej warstwy i wymaż z niej kaczuszkę. Uzyskany efekt powinien być zbliżony do fotografii przedstawionej nad ćwiczeniem.
Jeżeli będziesz mieć problem z wykonaniem zadania, skorzystaj z podpowiedzi lub odpowiedzi.
Aby wykonać zmianę kolorystyki zdjęcia z kaczuszką:
Otwórz pobrany plik w edytorze grafiki umożliwiającym pracę w warstwach.
Wykonaj duplikat pierwszej warstwy zdjęcia; w ten sposób twoje zdjęcie będzie widoczne na dwóch warstwach.
Na drugiej warstwie zmień kolorystykę zdjęcia na odcienie szarości.
Użyj gumki i z górnej warstwy usuń sylwetkę kaczuszki; zobaczysz wówczas, to co kryje pierwsza warstwa, a więc kolorową kaczuszkę.
Scal wszystkie warstwy.
Zapisz plik pod nazwą kolorowa kaczuszka
W powyższym zadaniu, zamiast gumki, możesz również zaznaczyć kaczuszkę narzędziem ścieżki do wyodrębniania wybranego obszaru, a następnie usunąć ją z drugiej warstwy za pomocą klawisza Delete
.
Poniżej znajdziesz instrukcje wraz z rzutami ekranu krok po kroku wyjaśniającymi w jaki sposób wykonać powyższe ćwiczenie w programie GIMP (wersja GIMP 2.10.28).
Uruchom program GIMP i otwórz w nim pobraną fotografię.
RnkaXDwmmaVHW Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia wypełnia cały obszar edycji. W sekcji Warstw znajduje się tylko jedna widoczna warstwa.Zrzut okna programu GIMP z otworzonym pobranym zdjęciem.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Zduplikuj warstwę. W celu powielenia już posiadanej warstwy, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz opcję
Powiel warstwę
. Po kliknięciu, w widocznych warstwach w prawym dolnym rogu pojawią się dwie niezależne od siebie warstwy z identycznymi fotografiami kaczuszki.RAoeznue6cuDH Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia wypełnia cały obszar edycji. W sekcji Warstw znajduje się tylko jedna widoczna warstwa. Po prawej stronie okna w sekcji Warstw, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na jedyną dostępną warstwę pojawia się menu z opcjami: Modyfikuj atrybuty warstw, Przestrzeń gradientu, Przestrzeń złożenia, Tryb złożenia, Etykieta koloru, Nowa warstwa, Nowa z widoku, Nowa grupa warstw, Powiel warstwę, Połącz w dół, Usuń warstwę, Wymiary granicy warstwy, Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, Skaluj warstwę, Dodaj maskę warstwy, Zastosuj maskę warstwy, Usuń maskę warstwy, Wyświetl maski warstwy, Modyfikowanie maski warstwy, Wyłączanie maski warstwy, Maska na zaznaczenie, Dodaj kanał alfa, Usuń kanał alfa, Kanał alfa na zaznaczenie, Połącz widoczne warstwy, Spłaszcz obraz. Wybrana jest opcja Powiel warstwę - Tworzy kopię warstwy i dodaje ją do obrazu.Zrzut okna programu GIMP z włączonym menu kontekstowym i wybraną opcją - powiel warstwę.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Wybierz tą warstwę z kaczuszką, która jest pierwsza. Następnie w zakładce
Kolory
, zmień jej nasycenie wybierając opcjęBarwa i nasycenie
. W okienku, które się pojawi zredukuj pasekNasycenie
, tak aby fotografia pozostała w odcieniach szarości. Zakończ klikającOk
.ReJaSnyJ4Uqpu Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. Rozwinięta jest zakładka Kolory razem z opcjami: Balans kolorów, Temperatura kolorów, Barwa i nasycenie, Barwa i nasycenie, Nasycenie, Ekspozycja, Cień i podświetlenie, Jasność i kontrast, Poziomy, Krzywe, Odwróć, Odwróć liniowo, Odwróć wartości, Automatycznie, Składowe, Desaturacja, Odwzorowania, Odwzorowanie odcieni, Informacje, Progowanie, Barwienie, Redukcja kolorów, Kolor na alfę, Mieszaj kolory, Przycięcie RGB, Gorący punkty. Po wybraniu pierwszej opcji Barwa i nasycenie - dostosuj barwę, nasycenie i jasność LCH, pojawia się okno. W oknie Barwa i nasycenie znajduje się zakładka Ustawienia oraz trzy suwaki: Barwa, Nasycenie, Jasność. Barwa i Jasność ustawione są na 0, Nasycenie na -100. Okno rozszerzyć można o Opcje mieszania, można wyłączyć Podgląd i włączyć Podzielny widok. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia jest w odcieniach szarości, wypełnia cały obszar edycji. W sekcji Warstw znajdują się dwie warstwy - wybrana nowo utworzona powielona kopia i oryginalna warstwa z fotografią kaczki.Zrzut okna programu GIMP z otwartym oknem do zmiany barwy i nasycenia.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Klikając prawym przyciskiem myszy na warstwę z szarą kaczuszką, dodaj jej kanał alfa.
RmC7NMjNwunrZ Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia jest w odcieniach szarości i wypełnia cały obszar edycji. W sekcji Warstw znajdują się dwie warstwy. Po prawej stronie okna w sekcji Warstw, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na warstwę zawierającą kaczkę w odcieniach szarości pojawia się menu z opcjami: Modyfikuj atrybuty warstw, Przestrzeń gradientu, Przestrzeń złożenia, Tryb złożenia, Etykieta koloru, Nowa warstwa, Nowa z widoku, Nowa grupa warstw, Powiel warstwę, Połącz w dół, Usuń warstwę, Wymiary granicy warstwy, Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, Skaluj warstwę, Dodaj maskę warstwy, Zastosuj maskę warstwy, Usuń maskę warstwy, Wyświetl maski warstwy, Modyfikowanie maski warstwy, Wyłączanie maski warstwy, Maska na zaznaczenie, Dodaj kanał alfa, Usuń kanał alfa, Kanał alfa na zaznaczenie, Połącz widoczne warstwy, Spłaszcz obraz. Wybrana jest opcja Dodaj kanał alfa - Dodaje informację o przeźroczystości do warstwy.Zrzut okna programu GIMP z otworzonym pobranym zdjęciem i wybraną opcją tworzenia kanału alfa.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Następnie ostrożnie użyj narzędzia
Gumka
na szarej warstwie. Jak zauważysz, pod spodem znajduje się nasza kolorowa kaczuszka. Możesz zmieniać rozmiar gumki w celu idealnego wymazania obrysu kaczuszki oraz cofać ostatnie zmiany klawiszamiCtrl + Z
. Sam zdecyduj, kiedy będziesz zadowolony z efektu.Rsa6iDJNbgI1I Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Zostało wybrane narzędzie Gumka. Rozwinięte menu Gumka pozwala zmienić Krycie, Pędzel, Rozmiar, Proporcje, Kąt, Odstępy, Twardość, Siłę, Dynamikę, Drganie, Płynne rysowanie, Zablokowanie pędzla do widoku, Przyrostowe, Twarda krawędź, Cofanie wycierania. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia jest w odcieniach szarości i wypełnia cały obszar edycji. Narzędzie Gumka widoczne jako okrąg rysowany przerywaną linią znajduje się na środku kaczki. Kaczuszka pod wpływem użycia Gumki robi się kolorowa, jej większa część jest już w kolorze. W sekcji Warstw znajdują się dwie warstwy - kaczuszka w odcieniach szarości i kolorowa kaczuszka. Wybrana jest kaczuszka w odcieniach szarości.Zrzut okna programu GIMP z wybranym narzędziem - gumka.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Na koniec, scal warstwy tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Aby to zrobić, najedź na dowolną warstwę w prawym dolnym rogu programu, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz
Połącz widoczne warstwy
. Pamiętaj, aby przypadkiem nie ukryć żadnej z nich. To czy warstwa jest ukryta czy nie, wskazuje ikonka oka przy każdej warstwie.R1XxUxsOm4alr Zrzut okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. W menu narzędzi po lewej stronie znajdują się ikonki opcji: Przesunięcie, Zaznaczenie prostokątne, Odręczne zaznaczanie obszarów, Różdżka, Kadrowanie, Obrót, Odkształcanie, Wypełnianie kubełkiem, Ołówek, Gumka, Klonowanie, Rozmywanie/wyostrzanie, Ścieżki, Tekst, Pobieranie koloru, Powiększenie. Żadne z narzędzi nie jest używane. Fotografia na środku ekranu to zdjęcie kaczki idącej po trawie. Fotografia wypełnia cały obszar edycji i jest w odcieniach szarości z wyłączeniem kaczuszki, która jest kolorowa. W sekcji Warstw znajdują się dwie warstwy. Po prawej stronie okna w sekcji Warstw, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolną warstwę pojawia się menu z opcjami: Modyfikuj atrybuty warstw, Przestrzeń gradientu, Przestrzeń złożenia, Tryb złożenia, Etykieta koloru, Nowa warstwa, Nowa z widoku, Nowa grupa warstw, Powiel warstwę, Połącz w dół, Usuń warstwę, Wymiary granicy warstwy, Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu, Skaluj warstwę, Dodaj maskę warstwy, Zastosuj maskę warstwy, Usuń maskę warstwy, Wyświetl maski warstwy, Modyfikowanie maski warstwy, Wyłączanie maski warstwy, Maska na zaznaczenie, Dodaj kanał alfa, Usuń kanał alfa, Kanał alfa na zaznaczenie, Połącz widoczne warstwy, Spłaszcz obraz. Wybrana jest opcja Połącz widoczne warstwy - łączy wszystkie widoczne warstwy w jedną.Zrzut okna programu GIMP z włączonym menu kontekstowym i wybraną opcją - połącz widoczne warstwy.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.Nie zapomnij zapisać pliku. Jeśli chcesz otrzymać plik w formacie .png lub .jpg, z menu
Plik
wybierzWyeksportuj jako
i wyeksportuj go pod wybraną nazwą. Wybierając opcjęZapisz
lubZapisz jako
, plik zostanie zapisany w domyślnym formacie programu GIMP .xcf.R18GgP1TMNkV5 Zrzut części okna programu GIMP. W wąskim górnym pasku nawigacyjnym znajdują się opcje: Plik, Edycja, Zaznaczenie, Widok, Obraz, Warstwa, Kolory, Narzędzia, Filtry, Okna, Pomoc. Rozwinięte menu zakładki Plik daje dostęp do opcji: Nowy, Utwórz, Otwórz, Otwórz jako warstwy, Otwórz położenie, Ostatnio otwierane, Zapisz, Zapisz jako, Zapisz kopię, Przywróć, Zastąp, Wyeksportuj jako, Utwórz szablon, Ustawienia strony, Wydrukuj, Skopiuj położenie obrazu, Wyświetl w menadżerze plików, Zamknij widok, Zamknij wszystkie, Zakończ. Po wybraniu opcji Wyeksportuj jako - eksportuje obraz do różnych formatów plików takich jak PNG, JPEG, pojawi się okienko Eksport obrazu, widoczne po lewej stronie zrzutu ekranu. Plik o nazwie kolorowa‑kaczka.png zapisany zostanie w katalogu Zrzutu ekranu w folderze Obrazy na dysku OneDrive po kliknięciu przycisku Wyeksportuj w prawym dolnym rogu okna. W sekcji Warstw widoczna jest tylko jedna warstwa zawierająca fotografię kolorowej kaczuszki na szarym tle.Zrzut okna programu GIMP z pokazanym oknem eksportowania pliku.Źródło: GroMar, licencja: CC BY 3.0.
Zmień kolor kaczki na fotografii dostępnej do pobrania poniżej, wykorzystując możliwości modyfikowania zdjęcia w wielu warstwach.
Jeżeli będziesz mieć problem z wykonaniem zadania, skorzystaj z podpowiedzi lub odpowiedzi.
Aby wykonać zmianę kolorystyki zdjęcia z kaczuszką:
Otwórz pobrany plik w edytorze grafiki umożliwiającym pracę w warstwach.
Wykonaj duplikat pierwszej warstwy zdjęcia; w ten sposób Twoje zdjęcie będzie widoczne na dwóch warstwach.
Na drugiej warstwie zmień kolorystykę zdjęcia.
Użyj gumki i z górnej warstwy usuń wszystko poza sylwetką kaczuszki.
Scal wszystkie warstwy.
Zapisz plik pod nazwą inna kaczuszka.
W powyższym zadaniu, zamiast gumki, możesz również zaznaczyć kaczuszkę narzędziem ścieżki do wyodrębniania wybranego obszaru,odwrócić zaznaczenie, a następnie usunąć tło z drugiej warstwy za pomocą klawisza Delete.
Efekt twojej pracy powinien przypominać poniższą fotografię. Kaczuszka może być w innym kolorze niż szary. Zadanie wykonać można w sposób analogiczny do poprzedniego ćwiczenia.

Swoje umiejętności pracy z warstwami możesz wykorzystać do tworzenia fotomontaży. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz w materiale Zaawansowana obróbka grafiki cyfrowej z wykorzystaniem warstwP1Au0Ea8LZaawansowana obróbka grafiki cyfrowej z wykorzystaniem warstw.
Wykorzystaj poniższy dzienniczek do zapisania swoich notatek i przemyśleń.
Do wykonania kompozycji graficznej wykorzystaj możliwości wielowarstwowej grafiki rastrowej. Ta technika daje ci bardzo duże możliwości nakładania różnych grafik i zaawansowanego modyfikowania grafiki rastrowej. W przyszłości zapewne poznasz jeszcze bardziej zaawansowane możliwości pracy na warstwach.