E-materiały do kształcenia zawodowego

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych w procesach obróbki blachy i profili kształtowych

MEC.01. Wykonywanie i naprawa wyrobów z blachy i profili kształtowych - Blacharz 721301

bg‑turquoise

Ocena stanu technicznego maszyn i urządzeń stosowanych w procesach obróbki blach i profili kształtowych

GRAFIKA INTERAKTYWNA

7

Spis treści

1

Rowkarko‑żłobiarka z napędem elektrycznym

1
R6PBHwLOzXOt41
Grafika interaktywna. Uszkodzenia instalacji elektrycznej Na zdjęciu jest widoczna rowkarko-żłobiarka z napędem elektrycznym wraz ze wskazaniem elementu narażonego na uszkodzenia mechaniczne. 3. Opis: Uszkodzenia mechanizmu obejmują uszkodzenia wałków (wygięcie) – ocena wzrokowa; uszkodzenia mechaniczne przekładni (wykruszenia, wyszczerbienia, ubytki w powierzchniach pracujących kół zębatych) – ocena wzrokowa oraz ocena słuchowa; uszkodzenia przekładni wynikające z niewłaściwej konserwacji (rdza, zatarcia, gromadzenie się kurzu na mechanizmach) – ocena wzrokowa oraz ocena słuchowa. Grafika: Urządzenie składa się z pionowego statywu na szerokiej stopie. Po jednej jego stronie zamontowana jest skrzynka z podłączonym kablem zasilania i zielonym włącznikiem. Po drugiej stronie przymocowane są zestawy rolek na wałkach. W górnej części statywu wmontowany jest poziomo silnik urządzenia. Widoczne są także pokrętła do regulacji nacisku. Po jego prawej stronie przy szarym sześcianie pionowo opada szary, o walcowatym kształcie element. Obok statywu stoją dwa pedały nożne przymocowane do długiego statywu, na końcu którego widoczny jest przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką.
Rowkarko‑żłobiarka z napędem elektrycznym
Źródło: Englishquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Opis alternatywny dotyczy grafiki interaktywnej, na której została przedstawiona rowkarko‑żłobiarka z napędem elektrycznym. Są na niej zaznaczone trzy elementy, po których kliknięciu pojawia się ich opis oraz tożsame z nim nagranie dźwiękowe.

numer jeden. Uszkodzenia instalacji elektrycznej. dzielą się na uszkodzenia izolacji przewodów, uszkodzenia połączeń z wyłącznikami, falownikiem, wyłącznikiem awaryjnym - ocena wzrokowa oraz uszkodzenia silnika (niewłaściwa praca, wibracje, niewłaściwe odgłosy pracy) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa.

numer dwa. Uszkodzenia konstrukcji i osłon. dzielą się na uszkodzenia powierzchniowe (odpryski, obicia farby, rysy itp.), rdza - ocena wzrokowa oraz  brak osłon, lub ich niewłaściwe zamontowanie - ocena wzrokowa, ocena dotykowa.

Numer trzy. Uszkodzenia mechanizmu, dzielą się na uszkodzenia wałków (wygięcie) – ocena wzrokowa, następnie uszkodzenia mechaniczne przekładni (wykruszenia, wyszczerbienia, ubytki w powierzchniach pracujących kół zębatych) – ocena wzrokowa oraz ocena słuchowa. Kolejne to uszkodzenia przekładni wynikające z niewłaściwej konserwacji (rdza, zatarcia, gromadzenie się kurzu na mechanizmach) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Gilotyna (nożyce gilotynowe) mechaniczne z napędem elektrycznym do cięcia blach

1
R1JsU4AKjChpV1
Grafika interaktywna. Uszkodzenia instalacji elektrycznej. Na zdjęciu widoczna jest gilotyna do cięcia blach razem z kablem zasilania. 1. Opis: Uszkodzenia instalacji elektrycznej obejmują uszkodzenia izolacji przewodów, uszkodzenia połączeń z wyłącznikami, falownikiem, wyłącznikiem awaryjnym – ocena wzrokowa; uszkodzenia silnika (niewłaściwa praca, wibracje, niewłaściwe odgłosy pracy) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa. Grafika: Urządzenie do cięcia blachy. Składa się z dwóch belek: górnej i dolnej. Pomiędzy nimi znajduje się stół roboczy zabezpieczony poziomymi wspornikami. Urządzenie stoi na dwóch nogach. Do jednej z nóg przymocowany jest układ napędowy. Widoczny jest kabel zasilania połączony ze stojącym obok pedałem nożnym. Pedał jest wyposażony w przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką. Grafika interaktywna. Urządzenia konstrukcji i osłon. Na zdjęciu widoczna jest gilotyna do cięcia blach wraz z elementem konstrukcji narażonym na uszkodzenia. 2. Opis: Uszkodzenia konstrukcji i osłon obejmują uszkodzenia powierzchniowe (odpryski, obicia farby, rysy itp.), rdza – ocena wzrokowa; brak osłon, lub ich niewłaściwe zamontowanie – ocena wzrokowa, ocena dotykowa. Grafika: Urządzenie do cięcia blachy. Składa się z dwóch belek: górnej i dolnej. Pomiędzy nimi znajduje się stół roboczy zabezpieczony poziomymi wspornikami. Urządzenie stoi na dwóch nogach. Do jednej z nóg przymocowany jest układ napędowy. Widoczny jest kabel zasilania połączony ze stojącym obok pedałem nożnym. Pedał jest wyposażony w przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką. Grafika interaktywna. Uszkodzenia mechanizmu. Na zdjęciu widoczna jest gilotyna do cięcia blach wraz z elementem narażonym na uszkodzenia mechaniczne. 3. Opis: Uszkodzenia elementów mechanizmu napędowego składającego się z dźwigni, wałów, mimośrodu i prowadnic – ocena wzrokowa; wykruszenia, wyszczerbienia, ubytki w powierzchniach pracujących kół zębatych – ocena wzrokowa oraz ocena słuchowa; uszkodzenia prowadnic wynikające z niewłaściwej konserwacji (rdza, zatarcia, gromadzenie się kurzu na mechanizmach) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa; uszkodzenia noży tnących – wyszczerbienia, rysy, odkształcenia, nadmierne zużycie – ocena wzrokowa, ocena słuchowa; uszkodzenia zderzaka – wykrzywienie, uszkodzenia gwintów śrub – ocena wzrokowa lub ocena dotykowa. Grafika: Urządzenie do cięcia blachy. Składa się z dwóch belek: górnej i dolnej. Pomiędzy nimi znajduje się stół roboczy zabezpieczony poziomymi wspornikami. Urządzenie stoi na dwóch nogach. Do jednej z nóg przymocowany jest układ napędowy. Widoczny jest kabel zasilania połączony ze stojącym obok pedałem nożnym. Pedał jest wyposażony w przycisk bezpieczeństwa z czerwoną końcówką.
Gilotyna (nożyce gilotynowe) mechaniczne z napędem elektrycznym do cięcia blach
Źródło: Englishquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-ND 3.0.

Opis alternatywny dotyczy grafiki interaktywnej, na której została przedstawiona gilotyna lub inaczej nożyce gilotynowe mechaniczne z napędem elektrycznym do cięcia blach. Są na niej zaznaczone trzy elementy, po których kliknięciu pojawia się ich opis oraz tożsame z nim nagranie dźwiękowe.

numer jeden. Uszkodzenia instalacji elektrycznej. Dzielą się one na uszkodzenia izolacji przewodów, uszkodzenia połączeń z wyłącznikami, z wyłącznikiem awaryjnym, uszkodzenia przewodów w okolicy silnika - ocena wzrokowa oraz uszkodzenia silnika (niewłaściwa praca, wibracje, niewłaściwe odgłosy pracy) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa

numer dwa. Uszkodzenia konstrukcji i osłon. dzielą się na uszkodzenia powierzchniowe (obicia farby, rysy itp.), rdza - ocena wzrokowa oraz brak osłon, lub ich niewłaściwe zamontowanie - ocena wzrokowa, ocena dotykowa

numer trzy. Uszkodzenia mechanizmu. dzielą się na uszkodzenia elementów mechanizmu napędowego składającego się z dźwigni, wałów, mimośrodu i prowadnic – ocena wzrokowa. kolejny podział to wykruszenia, wyszczerbienia, ubytki w powierzchniach pracujących kół zębatych – ocena wzrokowa oraz ocena słuchowa. dalej uszkodzenia prowadnic wynikające z niewłaściwej konserwacji (rdza, zatarcia, gromadzenie się kurzu na mechanizmach) – ocena wzrokowa, ocena słuchowa. następnie uszkodzenia noży tnących – wyszczerbienia, rysy, odkształcenia, nadmierne zużycie – ocena wzrokowa, ocena słuchowa. i na koniec uszkodzenia zderzaka – wykrzywienie, uszkodzenia gwintów śrub – ocena wzrokowa lub ocena dotykowa.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3

Zaginarka do blach

1
RIpHV68kCJuRs1
Grafika interaktywna. Uszkodzenia siłowników gazowych. Na zdjęciu widoczna jest zaginarka do blach wraz z siłownikiem. 1. Opis: Uszkodzenia siłowników gazowych obejmują wykrzywienie, uszkodzenia mechaniczne – ocena wzrokowa; niewłaściwa praca, wycieki – ocena dotykowa, ocena wzrokowa. Grafika: Urządzenie służące do zaginania blach. Składa się z belki górnej oraz dolnej, która jest przyspawana do nóżek. Z belki dolnej wysunięte są prowadnice służące do podtrzymywania arkuszy blachy. Po bokach widoczne są dźwignie dociskowe. Grafika interaktywna. Uszkodzenia konstrukcji. Na zdjęciu widoczna jest zaginarka do blach wraz z elementem konstrukcji narażonym na uszkodzenia. 2. Opis: Uszkodzenia konstrukcji obejmują uszkodzenia powierzchniowe (obicia farby, rysy itp.), rdza – ocena wzrokowa, ocena dotykowa; uszkodzenia dźwigni – skrzywienie, ułamanie – ocena dotykowa, ocena wzrokowa; uszkodzenia przymiaru i kątomierza (skrzywienie, złamanie, obicie) – ocena wzrokowa, ocena dotykowa. Grafika: Urządzenie służące do zaginania blach. Składa się z belki górnej oraz dolnej, która jest przyspawana do nóżek. Z belki dolnej wysunięte są prowadnice służące do podtrzymywania arkuszy blachy. Po bokach widoczne są dźwignie dociskowe. Grafika interaktywna. Uszkodzenia mechanizmu. Na zdjęciu widoczna jest zaginarka do blach wraz z elementem narażonym na uszkodzenia mechaniczne. 3. Opis: Uszkodzenia mechaniczne obejmują uszkodzenia łożysk – ocena dotykowa (niewłaściwa praca – brak płynności) lub słuchowa (niewłaściwe odgłosy pracy – piski itp.); uszkodzenie belki dociskającej – ocena wzrokowa, ocena dotykowa. Grafika: Urządzenie służące do zaginania blach. Składa się z belki górnej oraz dolnej, która jest przyspawana do nóżek. Z belki dolnej wysunięte są prowadnice służące do podtrzymywania arkuszy blachy. Po bokach widoczne są dźwignie dociskowe.
Zaginarka do blach
Źródło: Englishquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Opis alternatywny dotyczy grafiki interaktywnej, na której została przedstawiona zaginarka do blach. Są na niej zaznaczone trzy elementy, po których kliknięciu pojawia się ich opis oraz tożsame z nim nagranie dźwiękowe.

numer jeden. Uszkodzenia siłowników pneumatycznych - wykrzywienie, uszkodzenia mechaniczne – ocena wzrokowa  - niewłaściwa praca, wycieki – ocena dotykowa, ocena wzrokowa

numer dwa. Uszkodzenia konstrukcji. dzielą się na uszkodzenia powierzchniowe (obicia farby, rysy itp.), rdza - ocena wzrokowa, ocena dotykowa oraz uszkodzenia dźwigni skrzywienie, ułamanie - ocena dotykowa, ocena wzrokowa   - uszkodzenia przymiaru i kątomierza (skrzywienie, złamanie, obicie) - ocena wzrokowa, ocena dotykowa

numer trzy. Uszkodzenia mechanizmu - uszkodzenia łożysk – ocena dotykowa (niewłaściwa praca – brak płynności) lub słuchowa (niewłaściwe odgłosy pracy – piski itp.) - uszkodzenie belki dociskającej - ocena wzrokowa, ocena dotykowa

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia