Ocena stanu żywotności wybranych gatunków drzew i krzewów nasadzonych w ogrodzie dendrologicznym
Metadane scenariusza
Ocena stanu żywotności wybranych gatunków drzew i krzewów nasadzonych w ogrodzie dendrologicznym
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
wie, jakie zmiany w wyglądzie roślin świadczą o ich obniżonej żywotności,
zna gatunki roślin rosnące w ogrodzie przyszkolnym,
wie, jakie czynniki mogą wpływać na obniżenie żywotności drzew i krzewów.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
dokonać analizy morfologicznych cech wybranych gatunków,
porównać książkowe opisy okazów z okazami rosnącymi w ogrodzie,
sporządzić „ karty zdrowia” wybranych gatunków drzew i krzewów,
wskazać, jakie działania należy podejmować, by drzewa i krzewy mogły się prawidłowo rozwijać.
c) Postawy
Uczeń:
dostrzega znaczenie własnych działań, które mogą wpływać na stan środowiska,
aktywnie pracuje na lekcji.
2. Metoda i forma pracy
pogadanka, ćwiczenia, praca z tekstem, praca w grupach
3. Środki dydaktyczne
karty pracy, kredki, ołówki, taśma miernicza, lupy
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel krótko przedstawia, jakie są cele zajęć i czym uczniowie będą się na nich zajmowali. Dzieli klasę na 3‑osobowe grupy i pokazuje stanowiska drzew i krzewów, które będą przedmiotem analizy. Rozdaje i omawia karty pracy (załącznik).
b) Faza realizacyjna
Grupy uczniów otrzymują listę 10 wybranych gatunków drzew i krzewów wraz z ich krótkim opisem. Stanowiska tych roślin oznaczono (podano ich nazwy) w ogrodzie. Uczniowie dokonują analizy, informacje zapisują na swoich kartach pracy.
c) Faza podsumowująca
Uczniowie oceniają, jaki jest stan drzew i krzewów rosnących w ogrodzie przyszkolnym. Formułują spostrzeżenia na temat: co może wpływać na żywotność roślin. Proponują działania, jakie należy podejmować, by drzewa i krzewy mogły prawidłowo się rozwijać.
Swoje spostrzeżenia i uwagi zapisują na arkuszu papieru, który zostanie umieszczony w pracowni biologicznej.
Dane zebrane przez uczniów, na temat stanu zdrowotnego drzew i krzewów, zostaną zweryfikowane w odstępie roku, co pozwoli na ich bieżące monitorowanie.
5. Bibliografia
W. Seneta, Dendrologia, PWN, Warszawa 1987.
6. Załączniki
Karta pracy ucznia
Załącznik
Data prowadzonych obserwacji……………………….
Lp. | Gatunek | Wysokość (w cm) | Pokrój korony (rysunek ołówkiem) | Barwa liścia |
1. | ||||
2. | ||||
3. | ||||
4. | ||||
5. | ||||
6. | ||||
7. | ||||
8. | ||||
9. | ||||
10. |
Ocena żywotności drzew i krzewów na podstawie wyglądu liści:
Skala: od 1 do 3 punktów
18 - 16 punktów - stan bardzo dobry,
15 - 13 punktów - stan dobry,
12 - 10 punktów - stan wymagający okresowego monitorowania,
poniżej 10 punktów - stałe monitorowanie, podjęcie działań zmierzających do ratowania danego okazu.
Cechy | 3 pkt. | 2 pkt. | 1 pkt | 0 pkt. |
przebarwienia na liściach | brak przebarwień | nieliczne przebarwienia | ¾ liści o zmienionej barwie | liść całkowicie przebarwiony |
pomarszczenie liści | liście niepomarszczone | niewielkie pomarszczenia blaszki liściowej | większość liści pomarszczonych | wszystkie liście pomarszczone |
końce liści żółte | liście bez żółtych końców | pojedyncze końcówki liści zażółcone | większość liści o żółtych końcówkach | wszystkie liście o żółtych końcach |
zasuszone liście na gałęziach | wszystkie liście intensywnie zielone | pojedyncze liście na gałęziach zasuszone | ¾ liści na gałęziach zasuszonych | prawie wszystkie liście zasuszone |
obecność owadów szkodników | na okazie nie stwierdzono owadów szkodników | - | pojedyncze okazy | liczne okazy owadów w różnej postaci |
lepkie liście | liście nie są lepkie | - | pojedyncze liście lepkie | większość iści lepka |
Lp. | Gatunek | Ocena żywotności na podstawie wyglądu liści | Uwagi |
7. Czas trwania lekcji
45 minut lub 2x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zajęcia mogą być prowadzone w ogrodzie przyszkolnym, parku oraz w lesie. Można zastosować formę warsztatową. Czas trwania zajęć należy dostosować do możliwości uczniów.