Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

  • wymienić działania, które mogą spowodować zainfekowanie komputera wirusem;

  • wymienić działania zapobiegające infekcji wirusem komputerowym.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • zainstalować na dysku program antywirusowy;

  • rozpoznać zachowania komputera wynikające z zainfekowania komputera wirusem;

  • posługiwać się programem antywirusowym;

  • wykrywać i usuwać wirusy.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik;

  • wersja instalacyjna programu mks_vir umieszczona na płycie dołączonej do podręcznika.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– przypomnienie wiadomości i ustalenie tematu lekcji (5 min)

  • pogadanka na temat wirusów komputerowych – co uczniowie wiedzą o wirusach

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– omówienie zagrożeń wynikających z zainfekowania dysku (10 min)

  • podanie definicji wirusa komputerowego

  • pogadanka: „Jakie mogą być objawy działania wirusów?”

  • usystematyzowanie wiadomości na temat objawów wirusów komputerowych w komputerze

  • pogadanka na temat: „Jakie mogą być konsekwencje działania wirusa komputerowego?”

  • usystematyzowanie i uzupełnienie wiadomości na temat następstw działania wirusów komputerowych

– omówienie sposobów przeciwdziałania wirusom komputerowym 

(10 min)

  • przedstawienie działań, które niosą w sobie ryzyko infekcji wirusem komputerowym

  • omówienie przez uczniów niebezpieczeństw wynikających z instalowania programów pochodzących z nieznanego i niesprawdzonego źródła

  • dostrzeżenie konieczności sprawdzania nośników danych za pomocą programów antywirusowych

  • uzasadnienie przez uczniów konieczności sprawdzania danych pochodzących z sieci komputerowych

  • dostrzeżenie zalet tworzenia kopii zapasowych tworzonych dokumentów

  • zwrócenie uwagi na potrzebę aktualizacji programów antywirusowych

  • podanie przez nauczyciela przykładów programów antywirusowych oraz sposobów ich pozyskiwania (uczniowie odwiedzają strony tych programów, by się z nimi zapoznać)

– instalowanie programu antywirusowego 

(5 min)

  • zainstalowanie programu antywirusowego znajdującego się na płycie dołączonej do podręcznika

– wykrywanie wirusów komputerowych 

(5 min)

  • uruchomienie programu mks_vir za pomocą skrótu

  • sprawdzenie za pomocą programu antywirusowego dysku C lub dysku sieciowego według wskazówek nauczyciela

  • usunięcie przez uczniów wykrytych wirusów pod kontrolą nauczyciela

  • zakończenie pracy z programem

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(5 min)

  • przypomnienie pojęcie wirusa komputerowego i zagrożeń wynikających z zainfekowania dysku

  • wyszczególnienie głównych zasad ochrony przed wirusami komputerowymi

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej (kl. IV–VI), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV–VI), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

RmK5KMPyAkSkI

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 75.15 KB w języku polskim
R1IR1VoGpTcxa

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 71.50 KB w języku polskim