Odbicie piłki sposobem górnym – piłka siatkowa
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie jak odbić piłkę sposobem górnym
wie jak ułożyć dłonie do odbicia sposobem górnym
wie jak wygląda postawa siatkarska niska i wysoka
zna przepisy gry w piłkę siatkową
wie na czym polega współpraca w zespole
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
Umiejętności Uczeń:
potrafi podać piłkę odbijając sposobem górnym
potrafi ułożyć ręce w „koszyczek”
potrafi przyjąć postawę siatkarska na sygnał
potrafi poruszać się po boisku
umie zadbać o własną higienę ciała i stroju
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno
umie wcielić się w rolę zawodnika, sędziego
podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
Metody pracy metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne piłki siatkowe, słupki do umocowania siatki, siatka do gry w piłkę siatkową
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe
zbiórka i powitanie
sprawdzenie gotowości do zajęć
podanie tematu
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
uczniowie ustawieni w szeregu z piłkami siatkowymi, przebiegając z jednego końca sali na drugi wykonują ćwiczenia podane przez nauczyciela:
trucht, piłka krąży dookoła bioder
trucht, piłkę toczymy raz lewą raz prawą ręką
trucht, wyrzut piłki w górę i staramy się złapać piłkę oburącz w jak najwyższym punkcie z odbicia jednonóż i obunóż
trucht, piłka trzymana oburącz po odbiciu o parkiet, chwytamy piłkę możliwie jak najwyżej wyskakując z odbicia jednonóż i obunóż
ćwiczący ustawieni w rozsypce po obu stronach siatki przerzucają piłkę do gry w siatkówkę w określony przez nauczyciela sposób:
piłka trzymana oburącz, wyrzut piłki zza głowy
piłka trzymana oburącz, wyrzut piłki zza głowy po odbiciu o parkiet
piłka trzymana oburącz, wyrzut piłki sprzed klatki piersiowej
piłka trzymana oburącz, wyrzut piłki sprzed klatki piersiowej tyłem do siatki
Faza realizacyjna
Ćwiczenia sprawności ukierunkowanej, uczniowie w rozsypce:
poruszanie się po boisku dowolnym krokiem, na sygnał przyjęcie pozycji wysokiej (wyjaśnienie przez nauczyciela na czym polega postawa wysoka – nogi mały wykrok, stopy ustawione równolegle, przeniesienie ciężaru ciała na śródstopie, nieznaczne ugięcie w stawach kolanowych, rozstawienie kolan i stóp na szerokość bioder, tułów pochylony w przód, ramiona przy tułowiu ugięte w stawach łokciowych, przedramiona przy piersiach)
poruszanie się krokiem dostawnym w przód i naśladowanie odbić piłki
poruszanie się dowolnym sposobem na pierwszy sygnał - zatrzymanie się i naśladowanie odbić piłki, na drugi sygnał – zmiana sposobu poruszania się
Ćwiczący ustawieni w szeregu przy ścianie sali gimnastycznej, piłka siatkowa w dłoniach ułożonych w „koszyczek”, ramiona wyprostowane, piłka dotyka ściany. Wykonując ruchy nadgarstkami odbijamy piłkę o ścianę zwiększając odległość od ściany,
W postawie wysokiej podrzut piłki w górę i chwyt w „koszyczek” (prawidłowe ułożenie ramion i dłonie jak do odbicia)
Ustawienie w dwójkach naprzeciwko siebie, podanie do partnera piłki dłońmi ułożonymi w koszyk, partner również chwyta piłkę w koszyk
Ćwiczenie jak wyżej w ruchu krokiem dostawnym
W ustawieniu 1 na 1 przez siatkę odbijamy piłkę utrzymując ją jak najdłużej w locie.
Gra szkolna z akcentem na odbicie sposobem górnym, punkty zdobywamy tylko po takim odbiciu.
Faza podsumowująca
Zabawa orientacyjno porządkowa „Morze - brzeg”
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
Sportowe pożegnanie
Bibliografia [1] Buchholz M., Książek J., Piłka siatkowa, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1989.
[2] Denisiuk l., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
[3] Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.
[4] Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.Czas trwania lekcji 45 minut