Reklamy środków higieny jamy ustnej informują, że aby przywrócić prawidłowy odczyn (lub pH) śliny, należy myć zęby lub żuć gumę po każdym posiłku. Z innych reklam dowiadujemy się, że idealne do delikatnej skóry jest mydło o pH równym . Co to jest pH i o czym informuje? Jaki jest zakres skali pH? Czy pH to mało, czy dużo? Jak można je zmierzyć?
RuXymfUoNclaC
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
definicje: kwasu, wodorotlenku, zasady;
przykłady wskaźników kwasowo‑zasadowych oraz ich zabarwienie w zależności od odczynu środowiska;
teorię dysocjacji elektrolitycznej.
Nauczysz się
definiować pojęcia odczyn roztworu oraz skala pH;
wyznaczać wartości pH wodnych roztworów badanych próbek z wykorzystaniem wskaźników kwasowo‑zasadowych;
określać odczyn roztworu wodnego w oparciu o znajomość wartości jego pH;
projektować i przeprowadzać doświadczenia, które pozwolą na zbadanie odczynu wodnych roztworów różnych substancji.
i78Rbn2woh_d5e210
1. Odczyn roztworu – skala pH
Odczyn roztworuodczyn roztworuOdczyn roztworu jest cechą charakteryzującą roztwory wodne. Roztwór może mieć odczyn kwasowy, obojętny lub zasadowy. Jak myślisz, czy mówiąc „odczyn kwasowy” mamy na myśli zawsze to samo? Czy sok z cytryny jest tak samo „kwasowy” jak np. ocet?
Do badania odczynu roztworu wykorzystujemy tak zwane wskaźniki kwasowo‑zasadowe (indykatory), czyli substancje, które zmieniają swoją barwę w zależności od odczynu środowiska. Rolę takiego wskaźnika może spełniać wywar z czerwonej kapusty, który w roztworze o odczynie kwasowym zabarwia się na czerwono, w roztworze o odczynie obojętnym na fioletowo, a w roztworze o odczynie zasadowym na zielono (jak na poniższym zdjęciu).
RpvYVKVKR7w3r
Dla zainteresowanych
Przygotowanie wywaru z czerwonej kapusty – instrukcja
Kilka liści czerwonej kapusty drobno posiekaj (lub porwij na małe kawałki) i zalej szklanką wody.
Wodę z posiekanymi liśćmi czerwonej kapusty zagotuj i zostaw do wystygnięcia.
Po wystudzeniu odsącz liście z uzyskanego wywaru.
Badanie odczynu wybranych produktów1
Doświadczenie 1
Wykorzystując wywar z czerwonej kapusty, sprawdź, jaki odczyn mają roztwory wybranych produktów z naszego otoczenia. Sformułuj problem badawczy, zaproponuj hipotezę i zweryfikuj ją w oparciu o wyniki wykonanego doświadczenia. Postępuj zgodnie z instrukcją. Obserwacje odnotuj, uzupełniając poniższe ćwiczenie (możesz też pobrać kartę pracy z załącznika). Jeśli nie masz możliwości samodzielnego przeprowadzenia doświadczenia obejrzyj załączone zdjęcia z jego wykonania. We wnioskach pogrupuj badane produkty ze względu na odczyn ich wodnych roztworów. Uwaga: Doświadczenie wykonaj w obecności osoby dorosłej. Pamiętaj o fartuchu, rękawiczkach i okularach ochronnych.
Rcidz5PHpVwuM
RnQBi9e8uOLBT
Karta pracy:
RN8BTTT09tJnf
Wykonano doświadczenie, w którym wykorzystano wywar z czerwonej kapusty jako wskaźnik pH. W ten sposób określono odczyny roztworów wybranych produktów z naszego otoczenia.
Problem badawczy:
Jaki odczyn mają roztwory wodne wybranych produktów z najbliższego otoczenia?
Hipoteza:
Roztwory wodne wybranych produktów z najbliższego otoczenia mają różny odczyn.
Co było potrzebne:
wywar z czerwonej kapusty;
ocet;
sok z cytryny;
pasta do zębów;
mydło;
płyn do odrdzewiania;
płyn do prania;
roztwór wodny preparatu do udrażniania rur;
sól kuchenna;
cukier;
kredki, pisaki lub farby;
woda destylowana;
szalek Petriego.
Przebieg doświadczenia:
Na trzech kolejnych szalkach Petriego umieszczono wodę destylowaną, ocet i sok z cytryny. Następnie przygotowano zawiesinę pasty do zębów w wodzie oraz wodne roztwory z mydła, soli kuchennej, cukru, płynu do odrdzewiania, płynu do prania i płynu do udrażniania rur. Sporządzone preparaty umieszczono na siedmiu szalkach Petriego. Do każdej próbki dodano kilka kropli wywaru z czerwonej kapusty.
Obserwacje:
Po dodaniu wywaru z czerwonej kapusty, wszystkie próbki zmieniły kolor. Szalki zawierające ocet, sok z cytryny i roztwór płynu do odrdzewiania zabarwiły się na czerwono. Szalki zawierające wodę destylowaną, roztwór soli kuchennej i roztwór cukru przyjęły fioletową barwę. Z kolei szalka z roztworem mydła zabarwiła się na niebiesko, a szalki z roztworami pasty do zębów, płynu do prania i płynu do udrażniania rur przyjęły barwę zieloną.
Wnioski:
Roztwory produktów wykorzystywanych przez nas na co dzień mogą mieć zarówno odczyn kwasowy, obojętny, jak i zasadowy.
Podsumowanie:
Wywar z czerwonej kapusty może służyć jako wskaźnik do określania odczynu roztworów. Ocet, sok z cytryny i roztwór płynu do odrdzewiania mają odczyn kwasowy. Woda destylowana, roztwór soli kuchennej i roztwór cukru wykazują odczyn obojętny, natomiast mydło, zawiesina pasty do zębów, roztwór płynu do prania, roztwór płynu do udrażniania rur – odczyn zasadowy.
1
Polecenie 1
Napisz obserwacje oraz wniosek do przeprowadzonego doświadczenia.
R4n096CIEYJfE
Obserwacje: Czy coś uległo zmianie w czasie doświadczenia, np. zmiana barwy roztworu?
Wniosek: We wniosku odnieś się do postawionej przez Ciebie hipotezy – określ, czy jest ona prawidłowa, czy błędna.
Sprawdź, czy w Twoich wnioskach znajdują się poniższe informacje. Zwróć uwagę na odpowiednią weryfikację postawionej hipotezy.
Obserwacje: Zdjęcia z przebiegu doświadczenia przed dodaniem soku z czerwonej kapusty.
RmxLms6LlYbkX
Zdjęcia po dodaniu soku z czerwonej kapusty.
RyQBGWkjdbuj0
RZGwqGzHtUDAH
RWcSBVcyr7UaA
Wniosek: Postawiona hipoteza jest prawdziwa. Roztwory produktów wykorzystywanych przez nas na co dzień mogą mieć zarówno odczyn kwasowy, obojętny, jak i zasadowy. Ocet, sok z cytryny i roztwór płynu do odrdzewiania mają odczyn kwasowy. Woda destylowana, roztwór soli kuchennej i roztwór cukru wykazują odczyn obojętny, natomiast tradycyjne mydło, zawiesina pasty do zębów, roztwór płynu do prania, roztwór płynu do udrażniania rur – odczyn zasadowy.
Polecenie 1
R1B14qhxgCmqc
Zauważ, że wywar z czerwonej kapusty, w roztworach analizowanych produktów o odczynie zasadowym, przyjmuje różne zabarwienia – od niebieskiego po żółte. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku roztworów produktów o odczynie kwasowym. Możemy zatem wnioskować, że pomimo takiego samego odczynu, roztwory badanych produktów, np. te o odczynie zasadowym, muszą się czymś jednak różnić. Różnica ta to wartości pH tych roztworów. pH jest liczbową miarą odczynu roztworu (jego kwasowości i zasadowości) i w roztworach może przyjmować wartości od do , w zależności od stężeń kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych w nich zawartych.
1
Polecenie 2
Przeanalizuj informacje zawarte w poniższej tabeli. Swoimi słowami opisz zależność odczynu roztworu od wartości jego pH oraz stężenia zawartych w nim kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych.
Odczyn roztworu
kwasowy
obojętny
zasadowy
pH roztworu
mniejsze od
równe
większe od
Zależność pomiędzy stężeniem kationów wodorua stężeniem anionów wodorotlenkowychw roztworze
RmHCgkpq1r4ts
W przypadku roztworów o odczynie zasadowym stężenie anionów wodorotlenkowych jest większe od stężenia kationów wodoru, a w przypadku roztworów o odczynie kwasowym jest ono mniejsze niż stężenie kationów wodoru.
Sprawdź, czy w Twojej odpowiedzi zawarte są poniższe informacje.
Odpowiedź: W roztworach o odczynie obojętnym, stężenia kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych są takie same, a pH tych roztworów wynosi . Roztwory o odczynie kwasowym charakteryzują się wartościami pH mniejszymi od , a stężenie zawartych w nich kationów wodoru jest większe od stężenia anionów wodorotlenkowych. Z kolei roztwory o odczynie zasadowym mają pH większe od , a stężenie zawartych w nich anionów wodorotlenkowych jest większe od stężenia kationów wodoru.
Analizowane roztwory produktów możemy zatem uporządkować wg barw, zgodnie ze wzrastającą wartością ich pH. Im mniejsza jest wartość pH roztworu, tym bardziej kwasowy odczyn. Z kolei im większa jest wartość pH roztworu, tym bardziej zasadowy odczyn.
R136ifNvU2MHu
W laboratorium chemicznym, do określania pH roztworu i jego odczynu, bardzo często posługujemy się innym wskaźnikiem kwasowo‑zasadowym – uniwersalnym papierkiem wskaźnikowym. W środowisku kwasowym barwi się on na czerwono, a w zasadowym na zielono lub niebiesko.
RUnDUdApqXfFO
1
Polecenie 3
Przygotowano trzy wodne roztwory różnych substancji chemicznych. Następnie do wszystkich roztworów wprowadzono uniwersalny papierek wskaźnikowy. Zabarwienie każdego, po kontakcie z analizowanymi roztworami, ukazują poniższe zdjęcia.
R2iRsYHmGH6MA
Określ odczyn każdego z analizowanych roztworów.
RtaZLUU9X6ibi
Uniwersalny papierek wskaźnikowy barwi się na niebiesko w roztworach o odczynie zasadowym. W roztworach o odczynie kwasowym przyjmuje czerwony kolor, natomiast dla roztworów o odczynie obojętnym barwa papierka nie zmienia się – pozostaje żółty.
Sprawdź, czy Twoja odpowiedź jest taka jak poniżej.
Odpowiedź: Roztwór miał odczyn obojętny, roztwór zasadowy, a roztwór kwasowy.
Polecenie 3
Uniwersalny papierek wskaźnikowy wykorzystano do określenia odczynu roztworu X. Po zanurzeniu papierka w probówce z badaną substancją, zabarwił się na niebiesko.
R4fShPzvwnyVM
Ciekawostka
Skala pHskala pHSkala pH została wprowadzona na początku przez Sørena Sørensena (czyt. sorena sorensena). Zmiana pH roztworu o jedną jednostkę powoduje -krotną zmianę jego kwasowości/zasadowości, a zmiana o dwie jednostki – -krotną zmianę kwasowości/zasadowości rozpatrywanego roztworu.
*Symbol p jednostki pH pochodzi od łacińskiego potentio „potęga”, zaś H jest symbolem chemicznym wodoru, dlatego jest pisany dużą literą.
Wzrokowe porównanie barwy wskaźników ze wzorcem, np. barwną skalą pH na opakowaniu, pozwala jedynie na przybliżone określenie odczynu roztworu. Do dokładnego wyznaczenia wartości pH roztworu służy między innymi przyrząd zwany pehametrem. Jest on stosowany w laboratoriach chemicznych, medycznych, rolnictwie czy kosmetologii.
R1JN1nlx6xxgW
Pehametr składa się z czujnika zwanego elektrodą, którą zanurza się w badanym roztworze i wyświetlacza, z którego odczytuje się wartość liczbową pH. Niektóre pehametry są wyposażone w termometry, ponieważ temperatura ma wpływ na pomiar.
Ciekawostka
Do badania pH gleby – w celu określenia jej przydatności i określenia sposobu jej nawożenia – możemy użyć kwasomierza glebowego. Jest to zestaw składający się z płynu Helliga (odpowiednio dobranej kompozycji wskaźników kwasowo‑zasadowych), ceramicznej płytki ze skalą oraz łyżeczki.
Pomiar polega na obserwacji i ocenie zmiany barwy płynu Helliga.
Za pomocą łyżeczki, włóż niewielką ilość gleby do wgłębienia w płytce kwasomierza. Dodawaj kroplami płyn Helliga, aż do całkowitego zwilżenia gleby i utworzenia nad nią cienkiej warstwy płynu. Po ok. 2–3 min. przechyl płytkę tak, aby płyn wskaźnikowy znalazł się w podłużnym kanaliku. Barwę płynu porównaj ze skalą i odczytaj pH gleby.
R1Wb05nCK5pwV
Polecenie 4
Wybierz przynajmniej produktów spożywczych i (lub) środków czystości ze swojego otoczenia i zbadaj pH ich wodnych roztworów za pomocą papierka uniwersalnego. Zapisz obserwacje i sformułuj odpowiednie wnioski.
RxVmRPxzvBKPy
R1UyuztNX7T3Z
Wyniki przeprowadzonego doświadczenia możesz przedstawić w formie graficznej, tak jak poniżej.
RyH4sGd5Aama5
Polecenie 4
RQCY6s6Ju2fB1
i78Rbn2woh_d5
2. Odczyn roztworu w życiu codziennym
Znajomość wartości pH ma duże znaczenie praktyczne, między innymi przy produkcji lekarstw (poza substancją czynną, leki zawierają warstwę osłonową, która chroni np. przełyk przed niekorzystnym pH) czy kosmetyków (np. obecnie oferuje się mydła w płynie o odczynie zbliżonym do naturalnego odczynu skóry człowieka – odczyn lekko kwasowy, który ma działanie bakteriobójcze).
Wartość pH gleby decyduje o jej przydatności do uprawy określonych typów roślin. Od odczynu gleby zależą jakość i wysokość plonów. Dla większości roślin pH jest optymalne w zakresie , jednak w przypadku każdego gatunku jest to wartość indywidualna.
1
Polecenie 5
W poniższej tabeli znajdują się informacje o optymalnych wartościach pH gleby dla roślin uprawnych. Zapoznaj się z nimi, a następnie odpowiedz na pytanie, jaki odczyn gleby preferują wymienione w tabeli rośliny – kwasowy czy zasadowy?
Optymalne wartości pH gleby dla roślin uprawnych
Roślina
Optymalne pH
ziemniaki
żyto, len
ogórek, marchew
pomidor, czosnek
pszenica, jęczmień, rzepak
burak cukrowy, groch, kukurydza
drzewa owocowe
RHVefbGcAf9Zv
W roztworach o odczynie obojętnym, stężenia kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych są takie same, a pH tych roztworów wynosi . Roztwory o odczynie kwasowym charakteryzują się wartościami pH mniejszymi od , a stężenie zawartych w nich kationów wodoru jest większe od stężenia anionów wodorotlenkowych. Z kolei roztwory o odczynie zasadowym mają pH większe od , a stężenie zawartych w nich anionów wodorotlenkowych jest większe od stężenia kationów wodoru.
Wymienione w tabeli rośliny preferują gleby o odczynie kwasowym.
Płyny ustrojowe w organizmie człowieka mają różne wartości pH, np. sok żołądkowy ma pH w przedziale , wydzielina trzustki , zaś pH krwi utrzymuje się w granicach . Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie pH krwi jest przyczyną wielu chorób. Spadek jego wartości poniżej wywołuje tak zwaną kwasicę, a z kolei wzrost powyżej zasadowicę. Problem ten może pojawić się podczas uszkodzenia któregoś z narządów odpowiedzialnego za wydalanie toksyn, np. nerek lub płuc, przez co zaczynają one gorzej funkcjonować.
Większość gatunków ryb żyje w wodzie o wartości pH z zakresu . Obniżenie pH wody do poziomu poniżej powoduje nienaturalne zachowanie ryb, które polega na wykonywaniu gwałtownych ruchów, oraz pojawia się na ich skórze niebieskie zabarwienie. Przy pH wyższym niż , skóra ryb pokrywa się śluzem, łuski mętnieją, a płetwy strzępią się i odpadają.
i78Rbn2woh_d5e468
3. Wskaźniki kwasowo‑zasadowe z życia codziennego
Wiesz już, że odczyn roztworów wodnych można zbadać za pomocą odpowiednich wskaźników kwasowo‑zasadowych. Rolę wspomnianych wskaźników niekoniecznie muszą spełniać związki chemiczne wykorzystywane w laboratoriach chemicznych. Niektóre indykatory, jak wspomniany wywar z czerwonej kapusty, można przygotować samodzielnie w domu.
Rolę wskaźnika może spełniać napar z herbaty. Czy wiesz, co się stanie, jeśli do herbaty dodamy kilka kropli soku z cytryny? W środowisku kwasowym (a więc również w obecności soku z cytryny) herbata przyjmuje słomkowożółte zabarwienie, w środowisku obojętnym jest jasnobrązowa, a w obecności zasad zmienia zabarwienie na ciemnobrunatne (bursztynowe).
Rolę wskaźnika kwasowo‑zasadowego może spełniać również czerwona pelargonia. Aby móc ją wykorzystać do zbadania odczynu, należy pokrojone płatki zalać gorącą wodą i poczekać ok. min. Potem wywar przesączyć przez filtr, np. do kawy, i zachować do badań.
RYhvYUzTJqcvs
Do zbadania odczynu roztworu można także wykorzystać czerwoną cebulę, która w środowisku kwasowym ma kolor bladoczerwony, zaś w zasadowym zielony.
Z kolei cebula i olejek waniliowy spełniają rolę wskaźników zapachowych, które w środowisku silnie zasadowym nie wydzielają żadnych charakterystycznych zapachów.
Ciekawostka
Hortensja ogrodowa na glebach bogatych w związki glinu zmienia ubarwienie kwiatów w zależności od kwasowości gleby i przybiera kolor:
intensywnie niebieski przy pH ;
niebieski przy pH ;
niebieskoróżowy przy pH ;
ciemnoróżowy przy pH ;
różowy przy pH ;
jasnoróżowy przy pH .
RgNDK3w5P9GnA
Podsumowanie
Miarą kwasowości i zasadowości roztworu jest piętnastostopniowa skala pH, opisywana przez liczby .
W oparciu o znajomość pH roztworu, możemy określić jego odczyn:
roztwór ma odczyn kwasowy, gdy pH ;
roztwór ma odczyn obojętny przy pH ;
roztwór ma odczyn zasadowy, gdy pH .
Wartość pH roztworu uzależniona jest od stężenia kationów wodoru i anionów wodorotlenkowych, zawartych w tym roztworze:
im wyższe stężenie jonów wodoru , tym roztwór przyjmuje niższe wartości pH;
im wyższe stężenie jonów wodorotlenkowych , tym roztwór przyjmuje wyższe wartości pH.
Do określania pH roztworu oraz jego odczynu wykorzystuje się wskaźniki kwasowo‑zasadowe lub specjalne urządzenia zwane pehametrami.
Praca domowa
1
Polecenie 6.1
Uzasadnij wybór uniwersalnego papierka wskaźnikowego jako wskaźnika kwasowo‑zasadowego do odróżnienia wody, zasady i kwasu.
RtP2xCOVniW3J
Czy w Twojej odpowiedzi znajdują się informacje o zabarwieniu papierka wskaźnikowego w zależności od odczynu środowiska?
Odpowiedź: Uniwersalny papierek wskaźnikowy w wodzie (a więc w środowisku obojętnym) ma żółte zabarwienie. W obecności zasady barwi się na niebiesko (lub zielono), a w obecności kwasu na czerwono. Różnice w kolorze zależą od odczynu środowiska, a więc pozwalają na jednoznaczne odróżnienie wody, zasady i kwasu.
Polecenie 6.2
Zbadaj pH soku z cytryny i płynu do prania w temperaturze i . Porównaj otrzymane wartości.
RrWVtajO6wjkK
RKHTMsMwxDyXC
Polecenie 6.3
Zbadaj pH śliny przed posiłkiem, po posiłku oraz po umyciu zębów lub żuciu gumy bez cukru. Otrzymane dane przedstaw w postaci tabeli i wykresu.
R1TYxxqEzcVEA
R13r0pmYZIW2Q
i78Rbn2woh_d5e629
Słownik
odczyn roztworu
odczyn roztworu
właściwość roztworu wodnego wynikająca ze stężenia jonów wodoru i jonów wodorotlenkowych w analizowanym roztworze; roztwór wodny może mieć odczyn obojętny (kiedy stężenia obydwu wymienionych jonów są takie same), kwasowy (kiedy stężenie kationów wodoru jest większe od stężenia anionów wodorotlenkowych) lub zasadowe (kiedy stężenie anionów wodorotlenkowych jest większe od stężenia kationów wodoru)
skala pH
skala pH
ilościowa miara kwasowości i zasadowości roztworu; mieści się w przedziale ; im niższa wartość pH, tym bardziej kwasowy odczyn roztworu wodnego, a im wyższa wartość pH, tym bardziej zasadowy odczyn roztworu
Duński biochemik. W wprowadził wygodny sposób wyrażenia kwasowości i zasadowości – skalę pH. W latach był szefem laboratorium Carlsberg w Kopenhadze.
wskaźnik uniwersalny
wskaźnik uniwersalny
mieszanina kilku wskaźników kwasowo‑zasadowych, która zmienia barwę przy różnych wartościach pH; w roztworach wodnych o odczynie kwasowym przyjmuje barwę czerwoną, a w roztworach wodnych o odczynie zasadowym od zielonej do niebieskiej
wskaźniki kwasowo‑zasadowe (indykatory)
wskaźniki kwasowo‑zasadowe (indykatory)
substancje, które zmieniają barwę w roztworach o różnym odczynie
i78Rbn2woh_d5e805
Ćwiczenia
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
RpdHWsTvbKRWo1
1
Ćwiczenie 2
R1H8kyty6eXa61
Łączenie par. Ocen prawdziwość poniższych zdań. Zaznacz "Prawda", jeśli zdanie jest prawdziwe albo "Fałsz", jeśli jest fałszywe.. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn zasadowy.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn kwasowy.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn obojętny.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Ocen prawdziwość poniższych zdań. Zaznacz "Prawda", jeśli zdanie jest prawdziwe albo "Fałsz", jeśli jest fałszywe.. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn zasadowy.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn kwasowy.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że roztwór ma odczyn obojętny.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeżeli pH , to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Wskaż, które zdania są prawdziwe, a które – fałszywe.
Prawda
Fałsz
Jeżeli pH = 5, to znaczy, że roztwór ma odczyn zasadowy.
□
□
Jeżeli pH = 3, to znaczy, że roztwór ma odczyn kwasowy.
□
□
Jeżeli pH =7, to znaczy, że roztwór ma odczyn obojętny.
□
□
Jeżeli pH = 3, to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .
□
□
Jeżeli pH = 9, to znaczy, że w roztworze jest więcej jonów niż jonów .
□
□
Źródło: Gromar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 3
R1P6xn9agOdbv1
2
Ćwiczenie 4
R7jcLOng0hmxQ2
RtZxYGSwbsmsF
2
Ćwiczenie 5
R1Hmi34xHtCPq1
2
Ćwiczenie 6
RSAGhYgv0ctcl1
3
Ćwiczenie 7
Uczeń otrzymał do analizy pewną substancję chemiczną X. Po badaniu zapisał następujące wnioski:
Substancja X ma białą barwę i stały stan skupienia. Po rozpuszczeniu jej w wodzie otrzymałem klarowny bezbarwny roztwór, który barwi papierek uniwersalny na niebiesko.
R8rhZPkHgsZMN
RcZW0he4rhbsI
Zastanów się, w jakich stanach skupienia występują wymienione związki. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z poniższej tabeli rozpuszczalności.
R1UqHynoc28P3
311
Ćwiczenie 8
Przeczytaj poniższy tekst i odpowiedz na pytanie, w jakim celu przeprowadza się wapnowanie gleby. Następnie wymień związki chemiczne zawierające wapń, które wykorzystuje się w tym procesie.
Liming garden soil reduces the acidity of the soil by increasing the pH level. Plants can’t get the nutrients they need from soil that is too acidic, and some materials such as aluminium can be at toxic levels in very acid soils. (...) If your soil pH test comes back at or higher, you have alkaline soil, and liming is not necessary. If the pH is above , or if you wish to grow acid–loving ericaceous plants, you may wish to reduce the pH by adding an acidifying material. (...) Lime raises pH and is usually added as ground limestone, commonly called ‘garden lime’. The active ingredient is calcium carbonate. Ground limestone is easy to spread, widely offered in garden centres, and is the recommended liming material for gardeners. Calcified seaweed and ground chalk are other forms of calcium carbonate offered to gardeners.
Ground magnesian limestone, often called ‘Dolomite lime’ is a ground limestone rich magnesium carbonate as well as calcium carbonate and is used to lime soils that lack magnesium. Hydrated lime (calcium hydroxide), sold for use by builders, can also be used. It is a fine powder, quick acting, but can irritate skin and eyes if not handled carefully.
Indeks górny Źródło: Lime and liming, RHS Inspiring everyone o grow: https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=144, dostęp . Indeks górny koniecŹródło: Lime and liming, RHS Inspiring everyone o grow: https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=144, dostęp .
R3JGnGKoyQ3AQ1
RFI0trki4HZ1O
Glossary
liming
liming
RBERTMCADfHWn
wapnowanie
limestone
limestone
RbED1xFsxkTYD
wapień
active ingredient
active ingredient
R1TSnvd68roLw
substancja czynna/aktywna
calcium carbonate
calcium carbonate
R11mr0qQXti4F
węglan wapnia
dolomite lime
dolomite lime
R1Qu8aYaOQ03x
wapno dolomitowe
magnesium carbonate
magnesium carbonate
R1NXDihwwAryD
węglan magnezu
hydrated lime
hydrated lime
RC95eTQZYB0Q7
wapno hydratyzowane
calcium hydroxide
calcium hydroxide
RmJOqVUB49a8K
wodorotlenek wapnia
Wapnowanie gleby polega na nawożeniu gleb zasadowymi związkami wapnia pozwalającymi podwyższyć pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin.
Czy w twojej odpowiedzi zawarte są poniższe informacje?
Odpowiedź: Wapnowanie gleby przeprowadza się w celu zwiększenia pH (zmniejszenia jej kwasowości). W niektórych przypadkach, zbyt niskie pH gleby uniemożliwia roślinom prawidłowy rozwój – utrudnia pozyskiwanie przez rośliny potrzebnych im składników mineralnych. Niskie pH zwiększa także toksyczne działanie na rośliny niektórych substancji zawartych w glebie.
Do wapnowania gleby wykorzystuje się najczęściej węglan wapnia i wodorotlenek wapnia.
Bibliografia
Encyklopedia PWN.
Krzeczkowska M., Loch J., Mizera A., Repetytorium chemia. Liceum – poziom podstawowy i rozszerzony, Warszawa – Bielsko‑Biała .
Litwin M., Styka‑Wlazło Sz., Szymońska J., To jest chemia 1. Chemia ogólna i nieorganiczna. Zakres rozszerzony, Warszawa .
Szczypiński R., Projektowanie doświadczeń chemicznych, Warszawa .