Opisywanie części całości
Opisywanie części całości
Cele lekcji
Cele ogólne
II. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
2. Interpretowanie i tworzenie tekstów o charakterze matematycznym oraz graficzne przedstawianie danych.
III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji.
1. Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.
2. Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
Cele szczegółowe
IV. Ułamki zwykłe i dziesiętne.
1. Uczeń opisuje część danej całości za pomocą ułamka.
8. Uczeń zapisuje ułamki dziesiętne skończone w postaci ułamków zwykłych.
9. Uczeń zamienia ułamki zwykłe o mianownikach będących dzielnikami liczb 10, 100, 1 000 itd. na ułamki dziesiętne skończone dowolną metodą […].
XII. Obliczenia praktyczne.
1. Uczeń interpretuje 100% danej wielkości jako całość, 50% – jako połowę, 25% – jako jedną czwartą, 10% – jako jedną dziesiątą, 1% – jako jedną setną część danej wielkości liczbowej.
Kompetencje kluczowe
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
III. Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
IV. Kompetencje cyfrowe.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Na tych zajęciach uczniowie będą ćwiczyli opisywanie części całości na trzy sposoby – za pomocą ułamka zwykłego i ułamka dziesiętnego oraz za pomocą procentu. W zaproponowanych zadaniach uczniowie będą zarówno uzupełniali opis części całości (bryły, flagi, prostokątnej grządki) na te trzy sposoby, jak i budowali – wskazywali część całości zgodnie z opisem.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Wprowadzenie do tematu. | Narysuj na tablicy koło podzielone na cztery równe części i zamaluj jedną z nich. Zapytaj uczniów, w jaki sposób można opisać, jaka część koła została zamalowana. | 5 min | dyskusja |
2. Opis przebiegu lekcji. | Zaproś klasę do krainy „Opisywanie części całości”. Zapowiedz, że na graczy czeka tam wiele różnych zadań. Ustal zasady pracy. Poleć, by uczniowie uważnie czytali polecenia zapisane na tabliczkach lub podawane przez napotkane postacie i realizowali każde zadanie w grze. Uczniowie powinni zalogować się do gry i wybrać właściwą lekcję. | pogadanka | ||
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów w krainie „Opisywanie części całości”. | Poleć uczniom porozmawianie z Profesorkiem i wykonanie kolejnych zadań. Przypomnij o zabraniu książki i aparatu. Uczniowie powinni kolejno: – porozmawiać z Profesorkiem, – odszukać tablicę z zadaniem, – odszukać zadania z flagami, w których poprawne odpowiedzi otworzą kolejne drzwi. | 10 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Sprawdź, czy każdy uczeń zrozumiał i wykonał zadania. W razie potrzeby uczniowie kontynuują rozwiązywanie zadań. Pozostałych uczniów zaproś do rozwiązywania zadań w ogrodzie. Możesz podpowiedzieć, że prowadzi do niego niebieska ścieżka. | 5 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów w krainie „Opisywanie części całości”. | Uczniowie mają tu: – posadzić rośliny zgodnie z podanym opisem lub uzupełnić opis na podstawie tego, co posadzono już na grządce, – zaprojektować rzeźbę zgodnie z opisem. | 15 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Podsumowanie zajęć. | Warto poprosić uczniów o wyeksportowanie książki i zapisanie jej jako plik PDF – ułatwi to analizę rozwiązań. Omów z uczniami zadania i sprawdź poprawność rozwiązań. | 5 min | pogadanka / dyskusja |
2. Ewaluacja. | Zapytaj uczniów, które zadanie sprawiło im największe trudności, które wydawało im się najłatwiejsze, a które najciekawsze. Dodatkowo możesz zadać uczniom uzupełnienie karty pracy przygotowanej do tej krainy. | 5 min | pogadanka |