Organizacja crossu w terenie. Planowanie i pokonywanie trasy crossu
Organizacja crossu w terenie. Planowanie i pokonywanie trasy crossu
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.8 wybiera i pokonuje trasę crossu
Adresat: Uczniowie klasy III (z możliwością realizacji w klasach I – II)
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna technikę biegów wytrzymałościowych
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
planuje i pokonuje trasę crossu
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość możliwości wykorzystania ćwiczeń biegowych podczas aktywnego wypoczynku.
Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: frontalna, indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: teren, sala gimnastyczna, korytarz
Przybory i przyrządy: Stoper, rzutnik, komputer.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Cross”.
galeria zdjęć: „Przykłady przeszkód dla crossu”.
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 10 minut |
Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów
Zabawa ożywiająca – „Kangurowy berek” Berek wybrany przez nauczyciela goni pozostałe osoby. Wszystkie osoby biorące udział w zabawie, są zobowiązane do poruszania się w identyczny sposób, sekwencją skoków, na którą się składa: 10 skoków obunóż, 5 skoków na lewej nodze, 5 skoków na prawej nodze i od początku. Gdy ktoś zostanie zaklepany, następuje zmiana berków. Ćwiczenia indywidualne (do przeprowadzania na dystansie 600 – 800 m):
| Ustawienie w szeregu Uczniowie w dowolnym siadzie w rozsypce. Zastosowanie zasobów multimedialnych: Prezentacja multimedialna, zestaw ilustracji. Wyjście ze szkoły w teren. |
Część główna 25 – 30 minut | Ćwiczenia przygotowawcze do wysiłku o charakterze wytrzymałościowym
Planowanie trasy crossu przez uczniów Nauczyciel po wstępnym zapoznaniu się z okolicą podczas wcześniejszej rozgrzewki i ćwiczeń przygotowawczych, zleca swoim uczniom wspólne zaplanowanie trasy crossu o łącznym dystansie 1000 Pokonywanie trasy crossu Uczniowie pokonują zaplanowaną trasę crossu. Ćwiczenia oddechowe z elementami strechingu Obowiązuje głęboki wdech nosem i spokojny, równomierny wydech ustami:
| Nauczyciel wcześniej przygotował miejsca Nauczyciel wybiera trasę biegową o różnym kącie nachylenia terenu. Nauczyciel obserwuje postępy w wytyczaniu kolejnych odcinków trasy crossu, a także wyborze przeszkód terenowych. Na bieżąco podpowiada lub koryguje pomysły, mając na uwadze bezpieczeństwo grupy ćwiczących oraz pozostałą ilość czasu. Ćwiczenia w trakcie powrotu do szkoły. Nauczyciel kontroluje tempo biegu |
Część końcowa 5 – 10 minut |
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pochwały dla całej grupy ćwiczebnej za okazaną waleczność | Po przybyciu do szkoły, na sali gimnastycznej, lub korytarzu. W podsumowaniu wyróżnienie najlepszych uczniów |