Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł

wypełnia autor; do 256 znaków

Otrzymywanie tlenu i badanie jego właściwości

Przedmiot nauczania

wypełnia autor

Chemia

Autor (imię i nazwisko)

wypełnia autor, jeśli autorów jest wielu, oddzielamy ich przecinkami

Elżbieta Kurek

Adres (ulica, nr domu)

dane pierwszego autora, wypełnia autor

Kod pocztowy, miejscowość

wypełnia autor

Login autora w Scholaris

wypełnia autor

elaku2

Abstrakt

krótkie streszczenie; wypełnia autor

Scenariusz lekcji zakłada wprowadzenie uczniów w tematykę badania właściwości tlenu i sposobów jego otrzymywania. Wprowadzanie wiadomości jest poparte doświadczeniami.

Wydawca

OSI CompuTrain

Źródło

dane materiału źródłowego (lub kilku materiałów); wypełnia autor

Odnośniki

dokumenty powiązane z danym materiałem (karta pracy, ilustracja, prezentacja); wypełnia autor

Etap edukacyjny

wypełnia autor, do wyboru:

przedszkole, klasy I‑III (nauczanie zintegrowane), klasy IV‑VI, gimnazjum, liceum, liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa

gimnazjum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe

wypełnia autor, około 10 terminów

Reakcja spalania, tlenek rtęci, analiza, reakcja chemiczna, gaz, tlenek magnezu

UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji) wypełnia autor

45 minut

Uwagi

wypełnia autor

Temat: Otrzymywanie tlenu i badanie jego właściwości

Założenia metodyczne:

1. Cele operacyjne:

W zakresie wiadomości uczeń:

- opisuje, jak otrzymać tlen,

- wyjaśnia pojęcie reakcji analizy,

- wyjaśnia, co to jest reakcja spalania,

- określa właściwości tlenu,

- podaje zastosowanie OIndeks dolny 2.

W zakresie umiejętności uczeń:

- bada właściwości fizyczne i chemiczne tlenu,

- wykrywa tlen za pomocą reakcji charakterystycznej.

W zakresie postaw uczeń:

- wykazuje postawę zdyscyplinowania i zaangażowania w procesie ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

2. Metody nauczania: problemowa, oglądowa (pokaz), praktyczna (doświadczenia

uczniowskie), słowna.

3. Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

4. Środki dydaktyczne:

odczynniki: tlenek rtęci (II),

sprzęt laboratoryjny: probówki, zlewka, rurki gumowe, palnik, łuczywko.

5. Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

Indeks dolny - przypomnienie wiadomości dotyczących występowania tlenu w przyrodzie – dyskusja, - przypomnienie wiadomości dotyczących przemiany chemicznej i reakcji syntezy,

- sprawdzenie pracy domowej,

- sformułowanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom jej celu.

Faza realizacyjna:

- Doświadczenie 1. Otrzymywanie tlenu (pokaz).

tlenek rtęci [ II ]

(czerwony proszek) tlen

rtęć

/obserwacje uczniowie zapisują samodzielnie/

Obserwacje: Reakcja przebiega z wydzieleniem się bezbarwnego gazu, słabo rozpuszczalnego w wodzie. Na ściankach probówki powstaje metaliczny nalot.

Uczniowie formułują wnioski:

1. W wyniku ogrzewania tlenku rtęci otrzymujemy rtęć i tlen.

2. Zachodzi przemiana według następującego zapisu słownego:

tlenek rtęci rtęć + tlen

3. Jest to reakcja rozkładu, czyli analizy.

4. Analiza to reakcja chemiczna, w której z jednego substratu otrzymujemy co najmniej dwa produkty.

5. Właściwości fizyczne tlenu: bezbarwny gaz, bez smaku i bez zapachu, słabo rozpuszczalny w wodzie.

Indeks dolny - Doświadczenie 2. Identyfikacja tlenu za pomocą tlącego się łuczywka.

Łuczywko

/obserwacje i wniosek uczniowie formułują samodzielnie/

Obserwacje: Łuczywko rozpala się jasnym płomieniem.

Wniosek:

Rozpalanie tlącego się łuczywka jest reakcją charakterystyczną dla tlenu. Dzięki niej możemy rozpoznać tlen między innymi, bezbarwnymi i bezwonnymi gazami.

- Doświadczenie 3. Spalanie magnezu w tlenie.

rozżarzone wiórki magnezu

tlenek magnezu

tlen

Obserwacje: Magnez spala się w tlenie jasnym płomieniem.

Na łyżce do spalań powstaje biały proszek.

Wnioski: 1.W wyniku spalania magnezu w tlenie otrzymujemy tlenek magnezu.

Zapis słowny reakcji:

magnez + tlen tlenek magnezu

2. Właściwości chemiczne tlenu: tlen jest pierwiastkiem bardzo aktywnym

chemicznie, łączy się z wieloma pierwiastkami.

3. Spalanie to przemiana chemiczna, która zachodzi gwałtownie z

wydzielaniem światła i ciepła.

Faza podsumowująca:

Indeks dolny - zebranie przez uczniów właściwości fizycznych i chemicznych tlenu i ich omówienie.

- wypełnienie przez uczniów karty pracy. Po zakończeniu pracy uczniowie

wymieniają się kartami i sprawdzają zadania kolegów, a następnie przekazują

swoje spostrzeżenia całej klasie.

- ocena pracy uczniów.

- uwagi uczniów o przebiegu lekcji i jej ocena metodą ‘kosz i walizeczka’.

Uczniowie otrzymują kartki samoprzylepne w kolorze zielonym i czerwonym.

Oceniają lekcję, biorąc pod uwagę jej zrozumiałość i atmosferę podczas zajęć. Zapisują cechy pozytywne na zielonych kartkach, a negatywne na czerwonych.

Następnie przyklejają swoje pozytywne opinie na plakacie z walizeczką, a

negatywne na plakacie z koszem.

Jeden uczeń odczytuje oceny z walizeczki, a drugi oceny z kosza.

6. Załączniki:

Zadanie domowe:

Opisz znaczenie tlenu w życiu i gospodarce człowieka.

opracowała: Elżbieta Kurek

R1Ucd7dq43qVk

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 84.50 KB w języku polskim