Personality adjectives
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
zna przymiotniki opisujące charakter/osobowość i ich przeciwieństwa;
zna zasady tworzenia przeciwieństw – antonimów.
Umiejętności Uczeń:
potrafi pogrupować przymiotniki na pozytywne i negatywne;
potrafi utworzyć przeciwieństwa przymiotników za pomocą przedrostków un-, in-, il-, ir-, dis-;
potrafi opisać charakter osoby.
Metoda pracy Rozmowa dydaktyczna, prezentacja, rozwiązywanie ćwiczeń, wypowiedź ustna i pisemna, dyskusja.
Forma pracy Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.
Środki dydaktyczne Karta pracy ucznia z ćwiczeniami nr 1, 2 i 3.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności.
Rozgrzewka:
Nauczyciel prosi uczniów o opisanie wyglądu innej osoby z klasy.
Cel: przypomnienie przymiotników związanych z wyglądem.
Podanie i zapisanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
Burza mózgów – uczniowie wymieniają znane im czasowniki określające charakter. Nauczyciel przedstawia i wyjaśnia nowe przymiotniki.
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 1 – grupują przymiotniki na pozytywne i negatywne.
Klucz:
mature (P), careless (N), easy‑going (P), conceited (N), selfish (N), sociable(P), serious (D), lazy (N), talkative (D), bad‑tempered (N), shy (D), bossy (N), creative (P), generous (P), narrow‑minded (N), arrogant (N), stubborn (N), self‑confident (D), self‑conscious (N), modest (P), polite (P), resourceful (P), boring (N), jealous (N), honest (P), silly (N), rude (N), outgoing (P), calm (P), quiet (D), mean (N), sensible (P), sensitive (P), reliable (P), responsible (P), curious (D)Uczniowie na tej samej karcie rozwiązują ćwiczenie 2 – znajdują wśród podanych przymiotników przeciwieństwa. (Uczniowie mogą odpowiedzieć w różny sposób – powinni uzasadnić swoją decyzję.)
Klucz (możliwe odpowiedzi):
mature, sensible – silly
shy – sociable, outgoing, self‑confident
careless – serious, responsible
talkative – quiet, calm
generous – mean
narrow‑minded – creative, resourceful
polite – arrogant, rude
self‑confident – self‑conscious, shy
conceited – modest
bad‑tempered – calmUczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 2.
Klucz:conceited
self‑conscious
bossy
honest
narrow‑minded
sociable, outgoing
selfish, mean
resourceful
bad‑tempered
sensible
Prezentacja przedrostków un-, in-, im-, ir-, il-, dis- za pomocą przeciwieństw zapisanych na tablicy:
kind – unkind responsible – irresponsible
reliable – unreliable sensitive – insensitive
polite – impolite logical – illogical
mature – immature honest – dishonest
Nauczyciel podaje zasady, jednocześnie wyjaśniając uczniom, że jest wiele wyjątków.
-im – przed m, p, b
-ir – przed r
-il – przed lUczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 3.
Klucz:
impatient irrational
unfriendly disorganized
impractical untidy
intolerant unhelpful
unsociable inexperiencedUczniowie tworzą opis pisemny wybranej osoby – np. kolegi/koleżanki z ławki, używając jak największej liczby przymiotników.
Faza podsumowująca
Uczniowie odczytują swoje opisy.
Krótka dyskusja – „What qualities are the most important in a friend? What qualities can’t a person have to be your friend?”
Omówienie zadania domowego.
Bibliografia
Longman Dictionary of Contemporary English, Pearson Education Ltd., 2003
Załączniki
Karta pracy ucznia
Decide whether these adjectives are positive (P) or negative (N). If you think they can be both, write (D) = it depends.
Find opposites among these adjectives.
mature, careless, easy‑going, conceited, selfish, introvert, sociable, serious, lazy, talkative, bad‑tempered, shy, bossy, creative, generous, narrow‑minded, arrogant, stubborn, self‑confident, self‑conscious, modest, polite, resourceful, boring, jealous, honest, silly, rude, outgoing, calm, quiet, mean, sensible, sensitive, reliable, responsible, curious
Read the definitions and guess which personality adjective it describes:
1) a person who thinks they are best in everything _________________
2) a person who is always worried about what other people think of them _________________
3) a person who likes giving orders to other people _________________
4) a person who always tells the truth ______________________
5) a person who doesn’t want to accept new ideas and different opinions __________________
6) a person who likes meeting people and makes friends easily _____________________
7) a person who doesn’t like sharing things with others __________________________
8) a person who easily finds ways of dealing with practical problems _________________
9) a person who becomes easily annoyed _____________________
10) a person who is reasonable, practical and shows good judgment __________________Write the correct prefixes to make opposites.
____ patient ____ rational
____ friendly ____ organized
____ practical ____ tidy
____ tolerant ____ helpful
____ sociable ____ experienced
Zadanie domowe Write a short description of people born under your sign of zodiac. Do you match this description?
Find your sign from another zodiac – e.g. Chinese? Compare the descriptions – are they different?
Czas trwania lekcji 45 minut