Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie pszczelarz można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Pszczelarz może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
firmy specjalizujące się w produkcji i przetwarzaniu miodu oraz innych produktów pszczelich (wosk, propolis, mleczko pszczele),
sklepy lub hurtownie pszczelarskie jako sprzedawca,
gospodarstwa pszczelarskie w kraju lub zagranicą,
prowadzona własna pasieka lub indywidualne gospodarstwo rolne.
Ponadto może:
Otworzyć własną firmę:
możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży pszczelarskiej.
Doskonalić umiejętności:
uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach, webinarach, warsztatach w zakresie: rodzaju prowadzonej pasieki, metod przeglądu rodzin, hodowli pszczół, stosowanych preparatów i wykonywanych zabiegów leczniczych, doborem pokarmu i sposobem poddawania rodzinom pszczelim.
Dalej kształcić się:
kontynuować naukę Ponadto istnieje możliwość kontynuowania nauki w branżowej szkole II stopnia lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w kwalifikacji ROL.09. Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej, celem uzyskania dyplomu w zawodzie technik pszczelarz.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie pszczelarz na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie pszczelarz na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.