Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Mechanik pojazdów samochodowych może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
autoryzowane i niezależne serwisy samochodowe,
specjalistyczne warsztaty mechaniki pojazdowej prowadzące naprawy oraz regenerację zespołów pojazdów samochodowych,
przedsiębiorstwa prowadzące recykling pojazdów samochodowych,
firmy zajmujące się sprzedażą części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów samochodowych,
przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne,
fabryki produkujące pojazdy i części do nich.
Ponadto może:
Awansować na samodzielne stanowisko mechanika samochodów osobowych: rozpoczynając pracę od stanowiska pomocnika, a następnie nabywając doświadczenie zawodowe.
Awansować na stanowisko nadzorującego pracę małego zespołu pracowników: po nabyciu dalszego doświadczenia zawodowego, posiadając zdolności i umiejętności organizacyjne oraz umiejętność pracy z ludźmi.
Uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje: MG.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych oraz MG.43 Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych wyodrębnione w zawodzie pokrewnym technik pojazdów samochodowych – po spełnieniu wymogów formalnych.
Uzyskać tytuł czeladnika, a następnie mistrza: w zawodzie rzemieślniczym pokrewnym do zawodu mechanik pojazdów samochodowych.
Awansować na stanowisko kierownicze: po zdaniu matury i ukończeniu uczelni wyższej na kierunku mechanicznym lub związanym z diagnostyką i eksploatacją pojazdów samochodowych.
Doskonalić swoje kompetencje: uczestnicząc w szkoleniach branżowych oraz podejmując kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych.
Założyć i prowadzić działalność gospodarczą: w zakresie naprawy samochodów osobowych.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik informatyk na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik informatyk na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN - link do strony.