Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie technik ochrony środowiska można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ochrony środowiska może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
zakłady produkcyjne,
oczyszczalnie ścieków,
stacje uzdatniania wody,
laboratoria monitorujące poziom zanieczyszczenia,
instytucje naukowo‑badawcze,
składowiska i sortownie odpadów,
prywatne zakłady specjalistyczne,
jednostki administracji rządowej i samorządowej szczebla podstawowego,
jednostki zajmujące się doradztwem i usługami środowiskowymi,
przedsiębiorstwa usługowe.
Ponadto może:
Awansować np. na stanowisko nadzorującego pracę małego zespołu pracowników, po uzyskaniu doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych oraz w zakresie zarządzania małymi zespołami pracowników.
Doskonalić umiejętności uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach, jak również warsztatach tematycznych dotyczących ochrony środowiska oraz działań z tym związanych.
Zdobywać nowe uprawnienia dotyczące specyfiki danej instytucji, w której specjalista w zawodzie ma zostać zatrudniony.
Otworzyć własną firmę możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży związanej z ochrona środowiska.
Dalej kształcić się np. na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, a po zdaniu egzaminu maturalnego może też kontynuować naukę na studiach.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik ochrony środowiska na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik ochrony środowiska na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.