Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie technika geologa można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik geolog może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
przedsiębiorstwa wykonujące badania: hydrogeologiczne, geologiczno‑inżynierskie czy geotechniczne,
przedsiębiorstwa zajmujące się: poszukiwaniem, dokumentowaniem i eksploatacją złóż,
przedsiębiorstwa zajmujące się ochroną środowiska,
firmy zajmujące się opracowywaniem map geologicznych czy geośrodowiskowych,
urzędy, organy administracji geologicznej,
firmy organizujące ruch geoturystyczny,
parki narodowe i krajobrazowe,
muzea minerałów i skamieniałości.
Ponadto może:
Awansować, np. na stanowisko nadzorującego pracę małego zespołu pracowników po uzyskaniu doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych oraz w zakresie zarządzania małymi zespołami pracowników.
Doskonalić umiejętności poprzez udział w kursach i szkoleniach specjalistycznych pozwala technikowi geologii na zdobycie nowych umiejętności.
Zdobywać nowe uprawnienia, np. a) świadectwa kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się pracami kartograficzno‑geologicznymi i geotechnicznymi, b) specjalistyczne uprawnienia do obsługi maszyn i urządzeń geologicznych, c) prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Dalej kształcić się - absolwenci technikum, którzy otrzymali pozytywny wynik z egzaminu maturalnego, mogą kontynuować edukację na studiach wyższych.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik geolog na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie technik geolog na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.