Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Operator maszyn w przemyśle włókienniczym może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
zakłady przemysłu włókienniczego produkujące np.: przędzę, tkaniny, nici, dzianiny, włókniny,
zakłady przemysłu włókienniczego produkujące wyroby pasmanteryjne, np. taśmy, sznurki, etykiety żakardowe,
zakłady przemysłu włókienniczego świadczące usługi wykończenia (np. barwienia, apretowania, drukowania) wyrobów włókienniczych (dzianin, tkanin, gotowych wyrobów),
zakłady rzemieślnicze produkujące wyroby włókiennicze,
zakłady rzemieślnicze świadczące usługi dla zakładów przemysłowych.
Ponadto może:
Pracować fizycznie – realizując zadania związane z przygotowywaniem surowca lub półfabrykatów do zasilania maszyn, odbieraniem wyprodukowanych wyrobów włókienniczych z maszyn, a następnie, wraz z nabyciem doświadczenia zawodowego, awansować na samodzielne stanowisko operatora maszyn włókienniczych.
Awansować – na stanowisko mistrza oddziału po nabyciu doświadczenia zawodowego, posiadając zdolności i umiejętności organizacyjne.
Założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą – w zakresie wytwarzania lub wykończania wyrobów włókienniczych.
Dalej się kształcić – w branżowej szkole II stopnia lub technikum, a po zdaniu matury kontynuować naukę w szkole wyższej.
Rozszerzać kompetencje zawodowe – poprzez kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych.
Doskonalić umiejętności – uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach, jak również warsztatach tematycznych dotyczących surowców włókienniczych oraz produkcji wyrobów włókienniczych.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.