Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie sprzedawca można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
punkty sprzedaży drobnodetalicznej,
punkty sprzedaży detalicznej,
supermarkety,
magazyny i hurtownie,
sklepy preselekcyjne, np. meblowych,
własna firma handlowa.
Ponadto może:
Awansować:
po uzyskaniu doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych oraz w zakresie zarządzania małymi zespołami pracowników – na stanowisko kierownika stoiska, działu lub sklepu.
Doskonalić umiejętności:
na kursach, szkoleniach i konferencjach branżowych z zakresu: technik sprzedaży, sposobu prowadzenia rozmowy sprzedażowej z klientem, zastosowania technologii informatycznych w sprzedaży, towaroznawstwa.
Uzupełniać kwalifikacje zawodowe:
poprzez kształcenie w zawodach pokrewnych, np. technik handlowiec lub/i technik księgarstwa.
Otworzyć własną firmę:
możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą hurtową i detaliczną.
Dalej kształcić się:
istnieje możliwość kontynuowania nauki w branżowej szkole II stopnia lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w kwalifikacji HAN.02. Prowadzenie działań handlowych, celem uzyskania dyplomu w zawodzie technik handlowiec lub HAN.03. Prowadzenie działalności informacyjno‑bibliograficznej celem uzyskania dyplomu w zawodzie technik księgarstwa.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie sprzedawca na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie sprzedawca na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.