Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie rolnik można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Rolnik może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
indywidualne gospodarstwo rolne,
przedsiębiorstwa i gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą i roślinną,
firmy świadczące usługi sprzętem rolniczym.
Ponadto może:
pracować fizycznie:
realizując zadania związane z uprawą roślin i codzienną obsługą zwierząt oraz pracą w gospodarstwie
założyć własną działalność:
możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży rolniczej
dalej kształcić się:
np. na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, w branżowej szkole II stopnia, w liceum dla dorosłych, a po zdaniu egzaminu maturalnego może też kontynuować naukę na studiach wyższych
rozszerzać kompetencje zawodowe:
na przykład poprzez kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych, mechanik‑operator pojazdów i maszyn rolniczych, technik rolnik, technik agrobiznesu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
doskonalić umiejętności:
np. uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach i warsztatach tematycznych dotyczących ochrony roślin i nawożenia.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie rolnik na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie rolnik na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.