Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
firmy zajmujące się budową infrastruktury telekomunikacyjnej,
operatorzy telekomunikacyjni i operatorzy sieci kablowych oraz firmy, które z nimi współpracują,
firmy świadczące usługi transmisji danych,
działy łączności w dużych firmach, urzędach lub bankach,
firmy handlowo‑usługowe z branży telekomunikacyjnej.
Ponadto może:
Otworzyć własną firmę - możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży telekomunikacyjnej.
Dalej się kształcić - np. na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, w branżowej szkole II stopnia, w liceum dla dorosłych, a po zdaniu egzaminu maturalnego może też kontynuować naukę na studiach.
Poszerzać kompetencje zawodowe - poprzez kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych.
Doskonalić umiejętności - uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach, jak również warsztatach tematycznych dotyczących instalacji i montażu urządzeń telekomunikacyjnych.
Zdobywać dodatkowe uprawnienia - np. uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru i/lub eksploatacji (w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolno–pomiarowym), dotyczące urządzeń, instalacji i sieci elektromagnetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.