Perspektywy zatrudnienia
Aktualne zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych można sprawdzić w przygotowywanej corocznie prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych może podejmować pracę w różnorodnych miejscach, takich jak:
przedsiębiorstwa budujące drogi,
przedsiębiorstwa budujące obiekty inżynierskie,
przedsiębiorstwa ogólnobudowlane lub przemysłowe itp.,
przedsiębiorstwa eksploatacji dróg,
firmy transportowe,
firmy posiadające specjalistyczny sprzęt budowlany,
firmy zajmujące się odśnieżaniem dróg.
Ponadto może:
Awansować
np. na stanowisko brygadzisty nadzorującego pracę małego zespołu pracowników, po uzyskaniu doświadczenia zawodowego, kompetencji organizacyjnych oraz w zakresie zarządzania małymi zespołami pracowników.
Poszerzać kompetencje zawodowe
np. poprzez kształcenie/szkolenie w zawodach pokrewnych takich jak technik budowy dróg, operator sprzętu ciężkiego.
Doskonalić umiejętności
uczestnicząc w branżowych szkoleniach, konferencjach, jak również warsztatach tematycznych dotyczących obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w robotach ziemnych i drogowych; wykonywania czynności związanych z konserwacją maszyn i urządzeń drogowych, wykonywania robót związanych z budową dróg i drogowych obiektów inżynierskich lub z wykonywaniem robót związanych z utrzymaniem nawierzchni dróg i drogowych obiektów inżynierskich, a także w zakresie nowych technologii stosowanych w drogownictwie.
Zdobywać nowe uprawnienia
np. uprawnienia operatorskie klas 1‑3 dla poszczególnych rodzajów maszyn budowlanych, w zależności od potrzeb.
Otworzyć własną firmę
możliwość prowadzenia własnej działalności związanej z usługami transportowymi lub wykonywaniem specjalistycznych robót budowlanych.
Dalej kształcić się
istnieje możliwość kontynuowania nauki w branżowej szkole drugiego stopnia lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w kwalifikacji be u de kropka jeden pięć kropka. Organizacja robót związanych z budową i utrzymaniem dróg i obiektów inżynierskich oraz sporządzanie kosztorysów lub w liceum dla dorosłych, a po zdaniu egzaminu maturalnego możliwość kontynuowania nauki na studiach.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN.
Informacje o corocznej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodzie operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych na krajowym i wojewódzkim rynku pracy można znaleźć na stronie internetowej MEN. Link do strony.