Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Piękny świat

1. Cele lekcji

Cel ogólny: Rozwijanie wyobraźni.

a) Wiadomości

  • Uczeń wie, co to jest państwo.

  • Uczeń wie, co to jest rząd.

  • Uczeń zna główne religie świata.

b) Umiejętności

  • Uczeń potrafi odszukać na globusie Polskę.

  • Uczeń potrafi wskazać największe i najmniejsze państwo świata.

c) Postawy

  • Uczeń uważnie słucha.

2. Metoda i forma pracy

Metoda pracy:

  • Zadania niedokończone

  • Wykład

  • Praktycznego działania

Forma pracy:

  • Indywidualna

  • Grupowa

  • Zbiorowa

3. Środki dydaktyczne

Globus

Materiały plastyczne (arkusz szarego papieru, kredki świecowe)

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Zdania niedokończone.

Uczniowie siadają w kręgu, a nauczyciel pokazuje uczniom globus. Następnie przekazuje globus uczniowi po swojej prawej stronie. Uczeń, który otrzymał globus, kończy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela Świat jest… Następnie uczeń podaje globus koledze po swojej prawej stronie, który kończy takie samo zdanie jak poprzednik. Rundka kończy się, gdy wszyscy uczniowie dokończą zdania, a globus powróci do nauczyciela.

b) Faza realizacyjna

Wykład – O świecie słów kilka.

Na świecie żyje wiele miliardów ludzi. Mieszkańców określonych miejsc czy obszarów nazywamy populacją. Człowiek pojawił się na Ziemi stosunkowo niedawno w porównaniu do wieku naszej planety. Świat jest podzielony na państwa. (Chętny uczeń odszukuje na globusie Polskę). Państwo to obszar niezależny, na którym ludzie tam mieszkający, ustanowili własne prawo. Państwo posiada wytyczone granice, uznane przez inne kraje. Państwo ma własny hymn narodowy i flagę. (Nauczyciel zadaje uczniom pytanie o hymn i flagę Polski). Największym państwem na świecie jest Rosja. Państwo to rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji aż po Ocean Spokojny. Najmniejszym państwem świata jest Watykan, państwo leżące w stolicy Włoch – Rzymie. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, gdzie rezyduje papież.

Każde państwo ma swój rząd, czyli grupę ludzi kierujących państwem. Ludzie zajmujący się kierowaniem państwa to politycy, a praca, którą wykonują, to polityka. (Chętny uczeń odpowiada na pytanie, kto jest prezydentem, a kto premierem Polski).

Obecnie na świecie używa się około sześciu tysięcy języków, ale wieloma z nich posługują się tylko nieliczne grupy. Najbardziej popularnymi językami świata, którymi posługują się ludzie jako językami ojczystymi, są: język chiński, angielski i hiszpański.

Na świecie są trzy główne religie: chrześcijaństwo, islam i hinduizm. Ponadto istnieje kilkanaście religii o mniejszym zasięgu i tysiące – wyznawane przez niewielkie grupy ludzi. Każda z religii różni się zasadami wiary i obrządkiem. Niektórzy ludzie wierzą w jednego Boga, inni w wielu. Większość ceremonii odbywa się w specjalnych budynkach, zwanych świątyniami lub kościołami.

c) Faza podsumowująca

Praktyczne działanie: praca plastyczna – Piękni ludzie – piękny świat.

Uczniowie przy pomocy nauczyciela na arkuszu szarego papieru przedstawiają ludzi świata. Ważne jest uwzględnienie charakterystycznych strojów różnych narodów, np. Japonii. Uczniowie pracę wykonują przy użyciu kredek świecowych.

5. Bibliografia

  1. Gaff J., Świat bez tajemnic. Człowiek i otoczenie, Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, Warszawa 1991.

  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_%C5%9Bwiata

  3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Watykan

  4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosja

  5. http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat

  6. http://pl.wikipedia.org/wiki/Najcz%C4%99%C5%9Bciej_u%C5%BCywane_j%C4%99zyki_%C5%9Bwiata

6. Załączniki

brak

7. Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Scenariusz lekcji nauczania zintegrowanego jest przeznaczony dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.

RwpLKOSeQajrq

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 100.73 KB w języku polskim
R1N7F4QfzFQkM

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 19.50 KB w języku polskim