Planowanie przewozów
INTERAKTYWNE NARZĘDZIA TYPU SCENARIO‑BASED LEARNING
By przejść do zadań w grze pod tytułem „Planowanie przewozów”, musisz w pierwszej kolejności skierować kursor na czarny przycisk z napisem „START” i kliknąć w niego lewym przyciskiem myszy.
Po uruchomieniu programu zostaniesz zapoznany z celem gry, którym jest zgłębienie wiedzy na temat zadań wykonywanych przez specjalistę ds. importu i eksportu, dyspozytora i kierowcę‑dostawcę.
Kolejnym krokiem, który musisz wykonać, jest zapoznanie się z zasadami gry „Planowanie przewozów”. Kluczowe dla Ciebie powinno być zapoznanie się z treścią zadań i udzielenie właściwych odpowiedzi.
Zanim przejdziesz do rozwiązywania zadań, co jest najważniejsze podczas kształcenia, możesz stworzyć postać, w którą wcielisz się w grze.
Jak już wykreujesz bohatera (może to być specjalista ds. importu i eksportu, dyspozytor lub kierowca‑dostawca), poznasz jego zadania i czynności zawodowe. To zwiększy wiedzę, która przyda Ci się podczas procesu uczenia. Wszystko to będzie przedstawione w formie opisu tekstowego oraz zgodnej z nim ścieżki dźwiękowej.
Kolejne slajdy przybliżają następujące po sobie zadania dla poszczególnych typów pracowników. Do Ciebie należy podjęcie odpowiedniej decyzji w odniesieniu do danej, hipotetycznej sytuacji, która może nastąpić w miejscu pracy.
Wtedy, gdy zdecydujesz się na jedną z dwóch odpowiedzi, lektor zapyta, czy ta proponowana przez Ciebie na pewno jest właściwa. W tym samym czasie zobaczysz też treść, która zasugeruje Ci, byś zastanowił się nad zaznaczeniem odpowiedniej, według Ciebie, opcji. Musisz wtedy wybrać jeden z dwóch przycisków – „TAK” lub „NIE”. Dopiero wytypowanie właściwego rozwiązania pozwala przejść do kolejnego zadania. Podobne kroki będziesz podejmować w kolejnych tego typu ćwiczeniach.
Kiedy wybierzesz niepoprawną odpowiedź, otrzymasz komunikat zwrotny (w postaci tekstu i ścieżki audio), dzięki któremu dowiesz się, dlaczego Twój wybór nie jest właściwy i na co powinieneś zwrócić uwagę, by skierować myślenie na właściwe tory. Tego rodzaju informacja pozwoli Ci utrwalić wiedzę.
Pamiętaj, że tylko podanie poprawnego rozwiązania pozwala przejść do dalszych zadań.
W chwili, w której uporasz się ze wszystkimi elementami quizu sprawdzającego w zakresie jednego zawodu, będziesz mógł przejść do kolejnego. Wystarczy, że klikniesz w widoczny na powyższej ilustracji czarny przycisk z żółtą strzałką skierowaną w prawo.
Po wykonaniu wszystkich kroków dla danego bohatera (przedstawiciela danego zawodu), zakończenie tego etapu nauki będzie oznaczone tak, jak możesz zaobserwować na obrazku umieszczonym powyżej. Teraz masz szansę stworzyć kolejną postać i zrealizować przypisane do niej polecenia.
Dokonując właściwego wyboru przy rozwiązywaniu zadania, otrzymasz, jak wcześniej, podsumowanie, w którym zawarty będzie krótki komentarz. Pamiętaj równocześnie, że tylko udzielając właściwych odpowiedzi, możesz kontynuować rozgrywkę. Zrobisz to, klikając w czarny, prostokątny przycisk z żółtą strzałką skierowaną w prawo.
Podczas nauki będziesz wykonywał także inne zadania. Takie, które – jak w tym przypadku – są symulatorem rozmowy pomiędzy dyspozytorem i kierowcą. Klikając w zieloną słuchawkę, zobaczysz dialog pomiędzy tymi osobami. Kolejne kwestie wypowiadane przez rozmówców przybliżają ważne informacje, na które powinieneś zwrócić uwagę, żeby przejść przez kolejne zadanie. Właśnie dlatego tak istotne jest dokładne zapoznawanie się z poszczególnymi planszami. Dzięki temu możesz ukończyć polecenie i przejść do kolejnego.
Kiedy wykonasz wszystkie niezbędne działania, zobaczysz komunikat (taki jak powyższy). Klikając w czarny, prostokątny przycisk z żółtą strzałką skierowaną w prawo, zakończysz grę.
Po udzieleniu odpowiedzi lub rozwiązaniu zadania, należy wybrać znajdujący się pod nim przycisk Sprawdź. Następnie pojawia się informacja zwrotna. Dowiesz się, czy Twoja odpowiedź jest poprawna. Zadania sprawdzające składają się z dwóch typów pytań. Ich krótki opis znajduje się poniżej.
Grupowanie elementów. W ćwiczeniu podano nazwy grup. Pod każdą nazwą znajduje się pole, które możesz edytować za pomocą przycisku Tab. Następnie wybierz wszystkie elementy z listy rozwijalnej pasujące do danej grupy. Każdy element wybierz osobno.
Uporządkowywanie elementów. W ćwiczeniu zajduje się kilka elementów które należy ustawić w odpowiedniej kolejności.
Powiązane ćwiczenia
- Ćwiczenie 1. - Planowanie przewozówTestĆwiczenie 1. - Planowanie przewozów
Planowanie przewozów6970Brawo! Wiesz już całkiem dużo o planowaniu przewozów.Niestety, ale musisz jeszcze raz zapoznać się z materiałami multimedialnymi w tym zasobie. TestPlanowanie przewozów
Liczba pytań:6Limit czasu:9 minPozostało prób:1/1Twój ostatni wynik:-Planowanie przewozów
Pytanie 1/6Pozostało czasu 0:00Twój ostatni wynik -