Poniżej zostały przedstawione przykładowe plusy i minusy zawodu monter sieci i instalacji sanitarnych.

Plusy

  • stałe zapotrzebowanie rynku pracy na monterów sieci i instalacji sanitarnych,

  • możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego poprzez poznawanie nowych technik instalacyjnych oraz sprzętu i narzędzi wspomagających pracę w zawodzie,

  • bezpośredni kontakt z nowymi technologiami wykonywania sieci i instalacji sanitarnych,

  • możliwość wykonywania pracy w zakresie wykorzystywania różnych materiałów instalacyjnych,

  • możliwość udziału w branżowych szkoleniach organizowanych m.in. przez producentów sprzętu, narzędzi i urządzeń stosowanych w technikach instalacyjnych,

  • możliwość podjęcia pracy poza granicami kraju, możliwość współpracy z różnymi firmami instalacyjnymi oraz producentami materiałów instalacyjnych,

  • możliwość założenia własnej działalności gospodarczej w branży instalacyjnej.

Minusy

  • wyczerpujący fizycznie charakter pracy,

  • praca w pozycji stojącej,

  • praca w zmiennych warunkach atmosferycznych,

  • praca zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na wolnym powietrzu,

  • praca wykonywana w obiektach budowlanych o różnym przeznaczeniu (biurach, piwnicach, pomieszczeniach technicznych, mieszkaniach prywatnych, nowych budynkach różnego przeznaczenia, w kanałach, tunelach),

  • zmienny czas pracy wynikający z awaryjności sieci i instalacji sanitarnych oraz konieczności zapewnienia ciągłości w zaopatrzeniu w wodę, ciepło, gaz, a także odpływu ścieków,

  • praca w środowisku narażonym na hałas, wibracje, zapylenie,

  • praca poza miejscem zamieszkania,

  • trudności w pracy może mieć kandydat ze słabszą wyobraźnią przestrzenną oraz nieposiadający wrażliwości estetycznej niezbędnej przy wykonywaniu instalacji w budynkach mieszkalnych, nadpobudliwy, szybko niecierpliwiący się, o słabszych zdolnościach technicznych czy manualnych, mający niższy poziom wiedzy technicznej i zdolności rozumienia dokumentacji technicznej, o obniżonej odporności psychicznej w kontaktach z trudnymi klientami lub współpracownikami, niezainteresowany pogłębianiem wiedzy technicznej i doskonaleniem umiejętności praktycznych.

Gra edukacyjna

W grze znajdują się stwierdzenia dotyczące pracy w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych. Do wyboru są dwie odpowiedzi: prawda lub fałsz. Zaznacz właściwą odpowiedź.

R1FyGGQbgWnKW1
Ćwiczenie 1
Na zdjęciu widać pracownika budowlanego w trakcie pracy, widzianego od tyłu. Osoba ta ma na sobie ciemne dżinsy i jasnobeżową kurtkę, a także skórzany pas narzędziowy, do którego przymocowany jest młotek z żółtym uchwytem.
Źródło: [zdjęcie] Life-Of-Pix Life-Of-Pix, Monter w trakcie pracy, dostępny w internecie: www.pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1Nz0YhA82JOY1
Ćwiczenie 2
Na zdjęciu widoczna jest część przemysłowej instalacji. Centralnym elementem są trzy duże koła zaworów umieszczone na rdzawych metalowych rurach. Na jednej z rur znajduje się również manometr.
Źródło: [zdjęcie] Tama66, Instalacja, dostępny w internecie: www.pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1MIZ6nGZuHtg2
Ćwiczenie 3
Na zdjęciu znajduje się młoda kobieta. Ubrana jest w jasnoniebieską koszulę. Przemawia do megafonu, który trzyma w prawej ręce blisko ust. Jej usta są szeroko otwarte.
Źródło: [zdjęcie] Pressmaster, Kobieta z megafonem, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RwpYXjEpEcqdE2
Ćwiczenie 4
Na zdjęciu widać zbliżenie na ręce osoby równającej świeżo wylaną betonową mieszankę za pomocą drewnianej deski, która służy do wyrównywania powierzchni.
Źródło: [zdjęcie] Los Muertos Crew, Monterzy przy pracy, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R2RJr5hIhrTcH1
Ćwiczenie 5
Na zdjęciu widać pracownika budowlanego trzymającego rurę, przez którą przepływa beton. Mężczyzna jest ubrany w roboczą odzież odblaskową z pomarańczowymi i szarymi elementami, a na głowie ma pomarańczowy kask.
Źródło: [zdjęcie] Yury Kim, Na budowie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RbN1EpUNaom2T1
Ćwiczenie 6
Na zdjęciu przedstawiono proces spawania. Spawacz, którego twarzy nie widać, jest wyposażony w odpowiednią ochronę, w tym czarną spawalniczą maskę oraz rękawice. Spawanie odbywa się w zaciemnionym środowisku, co sprawia, że jasne, białe światło łuku spawalniczego oraz rozpryski iskier są wyraźnie widoczne.
Źródło: [zdjęcie] Pixabay, Spawanie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RrbNr5WUAttiI2
Ćwiczenie 7
Grafika przedstawia czworo młodych ludzi w sali lekcyjnej. Wszystkie osoby siedzą w swoich ławkach, na których rozłożone są zeszyty. W tle widoczna jest tablica kredowa.
Źródło: [zdjęcie] Ivan Samkov, Uczniowie w klasie, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.