Poniżej zostały przedstawione przykładowe plusy i minusy zawodu technik przemysłu metalurgicznego. Zapoznaj się z nimi, a następnie przejdź do gry.

Plusy

  • stałe zapotrzebowanie na rynku pracy,

  • możliwość podjęcia pracy w kraju oraz za granicą,

  • możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego,

  • wszechstronność zawodu dająca możliwość wykonywania różnych prac w branży metalurgicznej i odlewniczej.

Minusy

  • praca wymagająca wysiłku fizycznego,

  • praca w trudnym środowisku (oddziaływanie różnych substancji chemicznych, zanieczyszczenie pyłem, hałasem, wibracje),

  • trudności w pracy może mieć kandydat słabszych zdolnościach technicznych, słabych umiejętnościach matematycznych, słabej kondycji fizycznej, z zaburzeniami układu nerwowego, niepotrafiący współpracować w zespole.

Gra edukacyjna

W grze znajdują się stwierdzenia dotyczące pracy w zawodzie technik przemysłu metalurgicznego. Do wyboru są dwie odpowiedzi: prawda lub fałsz. Zaznacz właściwą odpowiedź.

RvlM4U0t1G6Mn1
Ćwiczenie 1
a zdjęciu widać mężczyznę w warsztacie, w którym jest dużo, różnych materiałów i urządzeń. Mężczyzna ubrany jest w ciemną koszulkę z krótkim rękawem. Uderza dużym młot w metalowy pręt i zmienia jego formę.
Źródło: Malcolm Lightbody, Obróbka rozgrzanego metalu, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1YnCw1D7qLzj1
Ćwiczenie 2
Na zdjęciu widać stary budynek, wokół którego są rusztowania budowlane.
Źródło: HS Spender, Remont budynku, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RRRHLHMaUwbZ71
Ćwiczenie 3
Na zdjęciu widać trzy pary wiszących kolorowych ochraniaczy na uszy.
Źródło: Mimzy, Słuchawki ochronne, dostępny w internecie: www.pixabay.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1Q9USCFsI9JK2
Ćwiczenie 4
Na zdjęciu widać rozgrzany, roztopiony materiał odlewniczy, który znajduje się w dużym zbiorniku. Mężczyzna ubrany w strój roboczy, z maską ochronną na twarzy, przelewa materiał do formy. W rękach trzyma metalowy przyrząd, za pomocą którego pomaga w przelaniu materiału.
Źródło: Francisco Fernandes, Przelewanie roztopionego materiału metalurgicznego, dostępny w internecie: www.unsplash.com.
ROOdeZCd9o8fP2
Ćwiczenie 5
Na zdjęciu widać salę konferencyjną, w której, przy dużym stole, siedzą ludzie. Na biurkach stoją laptopy. W tle widzimy mężczyznę, który stoi przy dużym monitorze.
Źródło: Campaign Creators, Konferencja, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
R1X38DkVhU8Yk3
Ćwiczenie 6
Na zdjęciu widać mężczyznę, który trzyma w szczypcach materiał, który wkłada do pieca. Materiał jest rozgrzany i pali się. Widać wydostające się z pieca płomienie oraz dym.
Źródło: C D-X, Wypalanie materiału, dostępny w internecie: www.unsplash.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
RCIc2Ivn6UhMR3
Ćwiczenie 7
Na zdjęciu widać mężczyznę ubranego ciemną koszulkę z krótkim rękawem. Mężczyzna ma rękawiczce ochronne. W ręku trzyma metalowy element.
Źródło: Andrea Piacquadio, Operator maszyn i urządzeń przemysłu metalurgicznego, dostępny w internecie: www.pexels.com, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.