Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Podstawy redagowania tekstu

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wyjaśnić pojęcie czcionki,

  • opisać podstawowe atrybuty czcionki;

  • scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego;

  • wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

  • wymienić rodzaje wcięć;

  • opisać narzędzia służące do formatowania akapitu.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • rozróżnić rodzaje wyrównywania tekstu;

  • zmieniać rodzaj czcionki i jej atrybuty;

  • wyrównywać tekst w akapicie;

  • ustalić wcięcia w akapicie;

  • ustalić wielkość odstępu pomiędzy wierszami w akapicie.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • pliki dołączone do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie pojęcia edytora tekstu

  • przypomnienie budowy strony

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– formatowanie czcionek (20 min)

  • otworzenie nowego dokumentu w edytorze Word

  • wyjaśnienie pojęcia czcionki

  • omówienie atrybutów czcionki (rodzaj, rozmiar, styl)

  • wyszczególnienie stylów czcionki (normalny, pogrubiony, podkreślony, pochylony)

  • zapoznanie się uczniów z jednostką miary znaku – punktem

  • prezentacja czcionek zawierających litery specyficzne dla języka polskiego

  • wprowadzenie prostego tekstu do dokumentu

  • zaznaczenie tekstu i modyfikacja atrybutów czcionki zaznaczonego tekstu

  • zapoznanie uczniów z czcionką obrazkową Wingdings – zamiana wprowadzonego tekstu na ten typ czcionki

  • otworzenie dokumentu z płyty CD‑ROM dołączonej do podręcznika

  • zaznaczenie całego tekstu

  • zmiana rodzaju czcionki na Times New Roman

  • zmiana rozmiaru czcionki na 12 punktów z wykorzystaniem z paska narzędzi

  • ustalenie atrybutów czcionki dla tytułu tekstu – rozmiar 16 i kolor czerwony

  • zapisanie dokumentu na dysku

– formatowanie czcionek – indeksy (15 min)

  • otworzenie nowego dokumentu

  • omówienie zastosowania indeksów

  • zapisanie planu lekcji na bieżący dzień z wykorzystaniem indeksów

– formatowanie akapitów – wyrównywanie 

(15 min)

  • omówienie czynności dotyczących formatowania akapitu (wyrównanie tekstu, ustalanie wcięć, ustalanie odstępów między wierszami, ustalanie odstępów między akapitami)

  • otworzenie dokumentu z płyty CD dołączonej do podręcznika

  • zapoznanie uczniów z rodzajami wyrównania tekstu w akapicie

  • modyfikacja sposobu wyrównania tekstu w każdym akapicie z wykorzystaniem przycisków umieszczonych na pasku narzędzi

  • przywrócenie przez uczniów ustawień początkowych

  • zaznaczenie trzech akapitów tekstu w dokumencie

  • modyfikacja wyrównywania za pomocą okna Akapit

  • zapisanie dokumentu na dysku

– formatowanie akapitów – wcięcia (10 min)

  • otworzenie pliku Wcięcia z płyty CD dołączonej do podręcznika

  • omówienie rodzajów wcięć

  • analiza położenia suwaków na linijce

  • modyfikacja wcięć za pomocą suwaków

  • modyfikacja wcięć za pomocą okna Akapit

  • zapisanie dokumentu na dysku

– formatowanie akapitów – odstępy między wierszami (10 min)

  • otworzenie pliku Odstępy z płyty CD‑ROM dołączonej do podręcznika

  • zaznaczenie całego tekstu

  • otworzenie okna Akapit

  • omówienie rodzajów odstępów między wierszami

  • ustalenie odstępów między wierszami akapitu oraz odstępów przed i po akapicie

  • zapisanie dokumentu na dysku

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(10 min)

  • przypomnienie pojęcia akapitu

  • przypomnienie poznanych parametrów czcionki i akapitu, jakie modyfikowali uczniowie

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R16g9hSDXPwb0

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 77.34 KB w języku polskim
R10IAVeMkVaR3

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 89.50 KB w języku polskim