Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Podsumowanie

Niniejsza lekcja pokazała Ci, co się dzieje ze światłem białym po przejściu przez pryzmat oraz jaki obraz powstanie w wyniku nałożenia na siebie poszczególnych barw. Zapamiętaj:

  1. Światło widzialne dla ludzkiego oka stanowi wąski wycinek widma fal elektromagnetycznych.

  2. Światło białe składa się z wielu barw, odpowiadających różnym długościom fal elektromagnetycznych. Barwa fioletowa odpowiada fali o długości około 400 nanometrów a barwa czerwona odpowiada fali o długości około 800 nanometrów.

  3. Światło białe po przejściu przez pryzmat ulega rozszczepieniu na poszczególne barwy. Jest to efekt załamania światła na granicy dwóch ośrodków: szkła i powietrza.

  4. Łącząc ze sobą barwy występujące w widmie światła otrzymamy z powrotem światło białe.

  5. Model barw RGB wykorzystuje trzy barwy podstawowe: czerwoną (R), zieloną (G) i niebieską (B). Złożenie tych barw daje dla ludzkiego oka wrażenie światła białego.

classicmobile
Ćwiczenie 1
R1etjDHbFIqzP1
Ćwiczenie podsumowujące
Źródło: LEARNETIC SA, licencja: CC BY 4.0.
static