Podział fal elektromagnetycznych oraz ich zastosowanie
Czy możesz sobie wyobrazić codzienne życie bez radia, telewizji lub Internetu bezprzewodowego? Czy telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa i aparat rentgenowski mają ze sobą coś wspólnego? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.
R1XrQxBhi96Bs
Zdjęcie przedstawia panoramiczny krajobraz wiejski z górami i budynkiem elektrowni w odległym tle. Na pierwszym planie nieużytki, po lewej stronie mała stacja transformatorowa na słupie energetycznym i odchodzące od niej przewody przecinające kadr w poprzek. Na tle pochmurnego nieba efektowny podwójny łuk tęczy rozciągający się w postaci półkola przez całą fotografię.
Choć trudno w to uwierzyć, fale radiowe, mikrofale i promienie rentgenowskie a nawet światło widzialne stanowią jeden rodzaj fal. Wszystkie one stanowią rodzaj rozchodzących się w przestrzeni zaburzeń pola elektromagnetycznego.
Źródło: Georgie Sharp, dostępny w internecie: flickr.com, licencja: CC BY-NC 2.0.
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
w jaki sposób opisać pole magnetyczne;
jakie są źródła pola magnetycznego;
z czego jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa elektromagnes;
dlaczego zmienne pole magnetyczne powoduje przepływ prądu elektrycznego w przewodniku.
Nauczysz się
klasyfikować fale elektromagnetyczne;
opisywać zastosowanie fal radiowych, mikrofal oraz promieniowania podczerwonego, nadfioletowego i rentgenowskiego.
Fale elektromagnetyczne
Rtn1retu5KX80
Schemat fali elektromagnetycznej. Są to dwie sinusoidy narysowane wzdłuż jednej linii, prostopadle względem siebie i w tej samej fazie. Pionowa sinusoida odpowiada polu magnetycznemu, pozioma polu elektrycznemu. Ruch fali odbywa się wzdłuż prostej. Zaznaczono na obrazku długość fali, a więc odległość między najbliższymi punktami na jednej z sinusoid, znajdującymi się w tej samej fazie. Naniesione zostały również strzałki poprowadzone od linii przecięcia, wzdłuż której porusza się fala elektromagnetyczna, do linii sinusoid. Strzałki składowej elektrycznej są równoległe do siebie. Strzałki składowej magnetycznej są równoległe do siebie. Każdej strzałce składowej elektrycznej odpowiada prostopadła do niej strzałka składowej magnetycznej.
Schemat fali elektromagnetycznej.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Kiedy umieścimy w jakimś miejscu w przestrzeni ładunek elektryczny dodatni lub ujemny, to wokół niego pojawią się siły działające na inne ładunki; wystąpi na przykład zjawisko polaryzacji (rozsunięcia ładunków elektrycznych w przewodniku). Mówimy, że ładunek elektryczny wytwarza wokół siebie pole elektryczne i pole to oddziałuje na inne ładunki. To pole elektryczne jest odpowiedzialne za przepływ prądu elektrycznego.
Jeżeli ładunek wytwarzający pole będzie się poruszał, czyli zbliżał do jednych ładunków a oddalał od drugich, to działające siły będą się zmieniały. Wynika z tego, że pole będzie się zmieniało. Możemy zatem mieć do czynienia z polem stałym w czasie (statycznym) lub polem zmiennym w czasie. Jeżeli pole elektryczne w przewodniku będzie stałe, to natężenie prądu również. W sytuacji, gdy pole będzie ulegało zmianie, to i natężenie prądu elektrycznego będzie się zmieniało.
Podobnie jest z oddziaływaniem sił magnetycznych – występują w przestrzeni wokół magnesu, elektromagnesu lub przewodnika, w którym płynie prąd elektryczny. Oznacza to, że wymienione ciała są źródłami pola magnetycznego. Jeżeli źródła pola będą nieruchome i natężenie prądu w uzwojeniach elektromagnesu czy pojedynczym przewodniku będzie miało stałą wartość, to wytworzone pole magnetyczne będzie statyczne. Ruch źródeł i zmiany natężenia prądu wytworzą zmienne pole magnetyczne.
Wiesz już, że zmiana położenia magnesu względem przewodnika może powodować w nim przepływ prądu elektrycznego. Ponieważ przepływ ten wymaga pola elektrycznego, wynika z tego, że zmienne pole magnetyczne powoduje powstanie pola elektrycznego. Wiesz także, że przepływ prądu w przewodniku spowoduje powstanie pola magnetycznego wokół przewodnika, a jeżeli prąd będzie płynął raz w jedną, a raz w drugą stronę lub jego natężenie będzie wzrastać lub maleć, to pole magnetyczne, jakie ten prąd wytworzy, będzie zmienne.
Co się stanie, gdy w jakimś miejscu pojawi się zmienne pole magnetyczne? Natychmiast pojawi się się zmienne pole elektryczne. Nie musi się tam znajdować przewodnik. A gdy w jakimś miejscu pojawi się zmienne oddziaływanie elektryczne (np. poruszający się przewodnik z prądem)? Tak, masz rację – pojawi się w tym miejscu zmienne pole magnetyczne. W ten sposób przenoszą się te pola w przestrzeni.
Zanim przejdziemy dalej, przypomnijmy sobie kilka informacji o falach mechanicznych. Odkształcenie powierzchni wody rozchodzi się, tworząc falę, a zgęszczenie powietrza wywołane ruchem struny przenosi się w powietrzu, tworząc falę dźwiękową. Fale te posiadają swoją długość, prędkość, okres i częstotliwość.
Zmienne pola elektryczne i magnetyczne również tworzą fale, które nazywamy falami elektromagnetycznymi (EM). W połowie wieku teorię rozchodzenia się fal elektromagnetycznych opracował James Clerk MaxwellJames Clerk MaxwellJames Clerk Maxwell. Podobno miał on powiedzieć, że jest to niezwykle piękna teoria, która się nigdy do niczego nie przyda.
Fale elektromagnetyczne odkrył Heinrich HertzHeinrich Rudolf HertzHeinrich Hertz w roku. Teoria Maxwella została potwierdzona, ale Hertz nie dożył już lat, w których powstało radio.
Jak wynika z powyższego, aby wzbudzić falę elektromagnetyczną, trzeba w jakimś miejscu wywołać zmianę pola magnetycznego lub elektrycznego. A skąd wiadomo, że fala gdzieś dotarła? Jeżeli przy jednym brzegu jeziora wzbudzimy falę mechaniczną, to kiedy dotrze ona do łódki unoszącej się na wodzie przy drugim brzegu zauważymy, że zacznie się ona podnosić i opadać. Fala elektromagnetyczna, którą tworzą zmienne pola elektryczne i magnetyczne, spowoduje przepływ prądu w zamkniętym obwodzie odbiornika. Najważniejsza różnica między oboma rodzajami fal polega na tym, że fala mechaniczna wymaga materialnego ośrodka, w którym może się rozchodzić. Fala elektromagnetyczna może rozchodzić się w próżni.
To oczywiście podstawy. O tym, jak spowodować, aby fala niosła informacje np. o dźwięku, a potem jak te informacje przełożyć z powrotem na dźwięk, będziesz się uczyć w liceum (jeżeli wybierzesz poziom rozszerzony) i na studiach technicznych.
fala elektromagnetyczna
fala elektromagnetyczna
rozchodzenie się zmiennych pół elektrycznych i magnetycznych w przestrzeni. Do fal elektromagnetycznych zalicza się: fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma. Podane fale różnią się między sobą długością i częstotliwością. Długość fali i częstotliwość są do siebie odwrotnie proporcjonalne:
,
gdzie: – długość fali, – prędkość rozchodzenia się fali, – częstotliwość fali.
W próżni wszystkie rodzaje fal elektromagnetycznych rozchodzą się z jednakową prędkością , która wynosi . Długość fali będzie wtedy równa:
.
Zakresy długości fal elektromagnetycznych i ich zastosowanie
Rodzaj fali
Długość fali
fale radiowe
powyżej
mikrofale
od do
podczerwień
od do
światło widzialne
od do
ultrafiolet
od do
promieniowanie rentgenowskie
od do
Rf62HWui9bZhF
Na ilustracji oś z odłożonymi częstotliwościami w hercach i odpowiadającymi im długościami fali w metrach. Pod osią podpis, jakiemu rodzajowi fali odpowiadają te wielkości. Częstotliwości to kolejno trzy razy dziesięć do potęgi piątej, trzy razy dziesięć do potęgi ósmej, trzy razy dziesięć do potęgi jedenastej, trzy razy dziesięć do potęgi czternastej, trzy razy dziesięć do potęgi siedemnastej, trzy razy dziesięć do potęgi dwudziestej. Odpowiadające im długości fali to kolejno: dziesięć do potęgi trzeciej, jeden, dziesięć do potęgi minus trzeciej, dziesięć do potęgi minus szóstej, dziesięć do potęgi minus dziewiątej, dziesięć do potęgi minus dwunastej. Rodzaje fal im odpowiadające to fale radiowe długie o długości fali poniżej kilometra, fale radiowe średnie o długości fali około kilometra, fale radiowe krótkie do około dziesięciu metrów, dalej fale radiowe ultrakrótkie do około dziesięć do minus drugiej metra, mikrofale o długości fali do około dziesięć do minus czwartej metra, podczerwień o długości fali do około dziesięć do minus szóstej metra, krótki zakres promieniowania widzialnego o długości fali od siedmiuset nanometrów do trzystu osiemdziesięciu nanometrów, nadfiolet o długości fali do około dziesięć do minus ósmej, promieniowanie Rentgena o długości fali do prawie dziesięć do minus dwunastej, promienie gamma.
Fale zostały uszeregowane według rosnącej częstotliwości i malejącej długości, ponieważ im fala jest dłuższa, tym ma mniejszą częstotliwość. Fale o dużych częstotliwościach, tj. ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i gamma, niosą ze sobą dużą energię. Oddziaływanie tych fal z organizmami żywymi może zakończyć się uszkodzeniem komórek, a nawet śmiercią (jeśli dawka promieniowania jest duża).
Źródło: Krzysztof Jaworski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, licencja: CC BY 3.0.
Przykład 1
W kuchence mikrofalowej wykorzystuje się fale o częstotliwości . Jaką długość mają te fale? Prędkość rozchodzenia się mikrofal wynosi .
Dane:
Szukane:
Wzór:
Obliczenia:
Odpowiedź: Mikrofale wykorzystywane w kuchence mikrofalowej mają długość około .
R7uZ0RzwlA0RW1
Ćwiczenie 1
Uszereguj wymienione fale elektromagnetyczne według rosnącej częstotliwości. Elementy do uszeregowania: 1. promieniowanie podczerwone, 2. ultrafiolet, 3. mikrofale, 4. promieniowanie gamma, 5. światło widzialne, 6. promieniowanie rentgenowskie, 7. fale radiowe
Uszereguj wymienione fale elektromagnetyczne według rosnącej częstotliwości. Elementy do uszeregowania: 1. promieniowanie podczerwone, 2. ultrafiolet, 3. mikrofale, 4. promieniowanie gamma, 5. światło widzialne, 6. promieniowanie rentgenowskie, 7. fale radiowe
Uszereguj wymienione fale elektromagnetyczne według rosnącej częstotliwości.
fale radiowe
mikrofale
światło widzialne
promieniowanie podczerwone
promieniowanie rentgenowskie
ultrafiolet
promieniowanie gamma
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Przyjrzyjmy się teraz po kolei rodzajom fal elektromagnetycznych.
Fale radiowe i telewizyjnefale radiowe i telewizyjneFale radiowe i telewizyjne mają najmniejsze częstotliwości. Są wykorzystywane przede wszystkim w komunikacji. Dzięki ich istnieniu możliwe jest przekazywanie obrazu i dźwięku, co jest podstawą działania stacji radiowych i telewizyjnych. Ze względu na długość fale radiowe dzieli się na długie i krótkie. Na tzw. falach krótkich nadają rozgłośnie radiowe, które wykorzystują różne częstotliwości nadawania dla różnych miejsc w kraju. Są też stacje, które na obszarze całej Polski nadają na jednej częstotliwości – wtedy wykorzystywane są tzw. fale długie. Dzięki nim można odbierać programy stacji radiowych z innych krajów europejskich.
Fale radiowe znalazły też zastosowanie w obserwacjach astronomicznych. W kosmosie występują ciała niebieskie będące naturalnymi źródłami fal radiowych. W obserwatoriach wykorzystuje się radioteleskopy, które umożliwiają prowadzenie tzw. nasłuchu, czyli badań odległych zakątków kosmosu.
Rxa9zDht5wpmd
Zdjęcie przedstawia Radioteleskop APEX. Jest to mała, biała budowla stojąca na pustyni. Talerz anteny skierowany jest pionowo w niebo. W tle widoczne góry.
Radioteleskop APEX znajduje się w północnej części Chile na pustyni Atakama. Jego średnica wynosi 12 m, a masa 125 ton. Zbudowano go w 2005 roku w ramach współpracy Radioastronomicznego Instytutu Maxa Plancka, Obserwatorium Onsala (OSO) i Południowego Obserwatorium Europejskiego (ESO).
Źródło: Lars Lindberg Christensen, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 4.0.
MikrofalemikrofaleMikrofale najczęściej kojarzone są z kuchenką mikrofalową, a jest to tylko jedno z wielu możliwych ich zastosowań. Są wytwarzane przez specjalne lampy elektronowe. Mikrofale rozchodzą się bez problemów w powietrzu, nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (mgła, opady). Dzięki temu znalazły zastosowanie w radarach – urządzeniach służących do określania położenia. Radary stosuje się w meteorologii, np. do śledzenia chmur deszczowych. Mikrofale znalazły zastosowanie także w łączności radioliniowej i satelitarnej, tzn. między satelitą a Ziemię (telefony, faksy, transmisja danych) oraz między satelitami. Częstotliwość odpowiadająca mikrofalom wykorzystywana jest również w: telefonii komórkowej, nawigacji GPS, łączności bluetooth i bezprzewodowych sieciach komputerowych WLAN.
Zapamiętaj!
Mikrofale to fale elektromagnetyczne stosowane w radarach, łączności satelitarnej i nawigacji GPS.
RgZXxXndBoLA71
Ćwiczenie 2
Oceń, czy poniższe stwierdzenia dotyczące fal radiowych i mikrofal są prawdziwe, czy fałszywe. Zaznacz wszystkie zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Fale radiowe mają mniejszą częstotliwość niż mikrofale, 2. Fale radiowe i mikrofale rozchodzą się w próżni z prędkością , 3. Fale radiowe mają długość od do , 4. Mikrofale są emitowane przez ciała ciepłe i gorące
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia dotyczące fal radiowych i mikrofal.
Fale radiowe mają mniejszą częstotliwość niż mikrofale.
Fale radiowe i mikrofale rozchodzą się w próżni z prędkością 300000 km/s.
Fale radiowe mają długość od 10 cm do 10 km.
Mikrofale są emitowane przez ciała ciepłe i gorące.
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
R1ZT08WurOZTk2
Ćwiczenie 3
Mikrofale mają znalazły zastosowanie w radarach. Radar wysyła mikrofalę o częstotliwości . Ile jest równa długość tej fali? Zaznacz poprawne odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. , 8. , 9. , 10.
Mikrofale mają znalazły zastosowanie w radarach. Radar wysyła mikrofalę o częstotliwości 5 GHz. Długość tej fali jest równa około
6 cm.
0,06 m.
0,06 cm.
0,6 cm.
60 cm.
600 cm.
0,006 m.
0,6 m.
6 m.
60 m.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Promieniowanie podczerwonepodczerwieńPromieniowanie podczerwone jest wysyłane przez wszystkie ciała o temperaturze wyższej niż zero absolutne. Źródłem podczerwieni jest rozgrzane żelazko, żarówka, ciało człowieka, Słońce itp. Niektóre termometry działają na zasadzie pomiaru częstotliwości wysyłanego przez skórę promieniowania. Dzięki temu, że ciało człowieka jest źródłem podczerwieni, w nocy można prowadzić obserwacje za pomocą noktowizorów i kamer termowizyjnych. W ten sam sposób otoczenie obserwują żmije, gdyż mają one receptory działające podobnie do noktowizora.
Powierzchnie ciał stałych i cieczy nagrzewają się dzięki podczerwieni, ponieważ częstotliwość fali i częstotliwość drgań cząsteczek ciał stałych i cieczy są zbliżone. Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa gazów, więc astronomowie wykorzystują tę właściwość do obserwacji rodzących się gwiazd w mgławicach. Podczerwień znalazła zastosowanie również w przesyłaniu danych – w aparatach komórkowych IRDA oraz w światłowodach. Płyty CD odczytywane są przez lasery wytwarzajace światło o długościach –.
RjFlB2yEUDWzi
Zdjęcie przedstawia rodzące się gwiazdy w mgławicy. Mgławice mają pastelowe kolory.
Rodzące się gwiazdy w mgławicy. Zdjęcie wykonane w podczerwieni.
Źródło: NASAblueshift, dostępny w internecie: flickr.com, licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
Podczerwień wysyłają różne ciała, np. żarówki, Słońce, ciało człowieka. Ogrzewa ciała stałe i ciecze, na które pada. Wykorzystuje się ją m.in. w noktowizorach i kamerach termowizyjnych.
RC8nhrBnFCcHq
Zdjęcie z kamery termowizyjnej. Na zdjęciu widoczna sarna w kolorze żółtym oraz zielone tło.
Obraz z kamery termowizyjnej
Źródło: Ian Burt, dostępny w internecie: flickr.com, licencja: CC BY 2.0.
Światło widzialne, czyli rejestrowane przez ludzki wzrok, mieści się w zakresie od do . Oko odbiera fale o różnych częstotliwościach i ich złożenia, mózg interpretuje je zaś jako kolory.
R1EGb5ND8pM9e
Ilustracja przedstawia spektrum światła widzialnego Narysowany został prostokątny, długi pasek, a pod nim oś z odłożonymi długościami fali w nanometrach. Pasek ma tęczowe kolory, od fioletu przez granat, zieleń, żółć, po czerwień. Przed fioletem jest ultrafiolet UV, za czerwienią jest podczerwień IR. Od strony UV są wyższe częstotliwości, od strony IR niższe częstotliwości. Długości fali to powyżej czterystu dla UV, do powyżej siedmiuset dla IR.
Spektrum światła widzialnego.
Źródło: Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
Zakresy długości fal odpowiadających poszczególnym kolorom
Kolor
Długość fali
fioletowy
–
niebieski
–
zielony
–
żółty
–
pomarańczowy
–
czerwony
–
R1QqNBNcf3AFI
Ilustracja przedstawia wykres czułości oka ludzkiego na poszczególne kolory. Na osi poziomej odłożona długość fali w nanometrach, od około czterystu do około siedmiuset pięćdziesięciu. Na osi pionowej odłożona czułość widmowa względna od zera do jedynki. Wykres ma postać krzywej dzwonowej, z maksimum czułości równym jeden przy długości fali około pięciuset siedemdziesięciu nanometrów, co odpowiada kolorowi żółto‑zielonemu. Pole pod krzywą jest zamalowane według kolorów odpowiadających długościom fali.
Narząd wzroku jest najbardziej wrażliwy na kolor zielony i jego odcienie. Dlatego też w sygnalizatorach świetlnych stosuje się kolor zielony jako sygnał do ruszenia. Warto też wykorzystywać ten kolor, gdy notujemy ważne informacje. Wśród wielu linijek jednobarwnego (czarnego czy niebieskiego) tekstu oko skupi się na fragmencie wyróżnionym na zielono.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ultrafiolet (UV)ultrafiolet (UV, nadfiolet)Ultrafiolet (UV) to promieniowanie, które dociera do nas razem z promieniami słonecznymi. Jest ono niezbędne do wytwarzania witaminy D w organizmie człowieka, ale nadmiar tego promieniowania może grozić poważnymi konsekwencjami. Gdy się opalasz, to właśnie promieniowanie UV wywołuje opaleniznę, ale czasem poparzenie skóry. Długotrwałe opalanie się powoduje uszkodzenia włókien kolagenowych skóry oraz szybsze jej starzenie się (powstawanie zmarszczek). Zbyt duże dawki promieniowania UV mogą prowadzić do trwałych zmian skórnych, nawet nowotworowych. Dlatego ważna jest ochrona przed tym promieniowaniem. Warto stosować kremy z filtrem UV (im wyższy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, tym lepiej), które rzeczywiście chronią skórę. Pamiętajcie też, że w świetle łuku elektrycznego, powstającego podczas spawania elektrycznego, również zawarte jest promieniowanie UV (oglądamy takie światło np. podczas spawania szyn tramwajowych). Kilkunastosekundowe patrzenie na taki łuk wywołuje uszkodzenie wzroku.
RejsmmTav77YD
Na zdjęciu przedstawiony został banknot sto meksykańskich pesos oświetlony lampą kwarcową. Wyraźnie widoczne są cztery prostokąty narysowane w linii w poprzek banknotu, oraz chaotycznie zaznaczone krótkie kreski, podczas gdy reszta banknotu jest zacieniona, tak jak i jego otoczenie.
Promienowanie UV może służyć do odczytywania znaków wodnych na banknotach. Jego źródłem są lampy kwarcowe. Ultrafiolet wpływa niekorzystnie na organizmy żywe, co wykorzystuje się w szpitalach np. do wyjałowienia pomieszczeń lub sterylizacji sprzętu medycznego. Promieniowanie UV stosuje się także w kryminalistyce do obserwacji śladów biologicznych, np. krwi.
Źródło: luisjromero, dostępny w internecie: flickr.com, licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
Ultrafiolet to fala elektromagnetyczna o częstotliwości większej od światła widzialnego. Żródłami ultrafioletu są Słońce i lampy kwarcowe. Elektryczne źródła nadfioletu służą do dezynfekcji (medycyna, przemysł farmaceutyczny, spożywczy, oczyszczalnie ścieków i wody, salony kosmetyczne itd.), suszenia (lakiernie i farbiarnie m.in. w przemyśle chemicznym, poligraficznym i meblarskim), fototerapii (medycyna), fotopolimeryzacji i powielania (poligrafia, przemysł chemiczny), opalania (solaria).
R1bkPwmu565gu2
Ćwiczenie 4
Uzupełnij luki w zdaniach podanymi wyrazami. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę i wybierz poprawną odpowiedź w każdym przypadku. Promieniowanie podczerwone 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się wysyłane przez wszystkie ciała. Podczerwień 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się do fal elektromagnetycznych. Jej częstotliwość jest 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się częstotliwości światła widzialnego. Najmniejsza długość fali światła widzialnego odpowiada kolorowi 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się, a największa długość fali kolorowi 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się. Ludzkie oko jest najbardziej czułe na kolor 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się . Ultrafiolet należy do fal elektromagnetycznych o długości 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się długości fal światła widzialnego, więc jest 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się dla ludzkiego oka.
Uzupełnij luki w zdaniach podanymi wyrazami. Kliknij w lukę, aby rozwinąć listę i wybierz poprawną odpowiedź w każdym przypadku. Promieniowanie podczerwone 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się wysyłane przez wszystkie ciała. Podczerwień 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się do fal elektromagnetycznych. Jej częstotliwość jest 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się częstotliwości światła widzialnego. Najmniejsza długość fali światła widzialnego odpowiada kolorowi 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się, a największa długość fali kolorowi 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się. Ludzkie oko jest najbardziej czułe na kolor 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się . Ultrafiolet należy do fal elektromagnetycznych o długości 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się długości fal światła widzialnego, więc jest 1. żółtemu, 2. zielony, 3. mniejsza od, 4. czerwonemu, 5. jest, 6. niewidzialny, 7. żółty, 8. czerwony, 9. większa od, 10. równej, 11. mniejszej od, 12. pomarańczowy, 13. większej od, 14. równa, 15. niebieskiemu, 16. nie jest, 17. widzialny, 18. fioletowemu, 19. fioletowy, 20. żółtemu, 21. zalicza się, 22. niebieskiemu, 23. pomarańczowemu, 24. pomarańczowemu, 25. czerwonemu, 26. niebieski, 27. zielonemu, 28. zielonemu, 29. fioletowemu, 30. nie zalicza się dla ludzkiego oka.
Uzupełnij puste miejsca wybierając brakujące elementy z listy.
równa, fioletowemu, żółtemu, zalicza się, większej od, zielonemu, zielony, pomarańczowy, pomarańczowemu, jest, niebieski, żółty, czerwonemu, niebieskiemu, fioletowemu, nie zalicza się, nie jest, fioletowy, niewidzialny, równej, większa od, czerwony, mniejszej od, mniejsza od, żółtemu, niebieskiemu, czerwonemu, zielonemu, widzialny, pomarańczowemu
Promieniowanie podczerwone ................................ wysyłane przez wszystkie ciała. Podczerwień ................................ do fal elektromagnetycznych. Jej częstotliwość jest ................................ częstotliwości światła widzialnego. Najmniejsza długość fali światła widzialnego odpowiada kolorowi ................................ , a największa długość fali kolorowi ................................ . Ludzkie oko jest najbardziej czułe na kolor ................................ . Ultrafiolet należy do fal elektromagnetycznych o długości ................................ długości fal światła widzialnego, więc jest ................................ dla ludzkiego oka.
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
R1MTyUWYUratk2
Ćwiczenie 5
Łączenie par. Przeczytaj uważnie zdania. Oceń, czy są prawdziwe czy fałszywe.. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w kamerach termowizyjnych.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Promieniowani ultrafioletowe sprzyja wytwarzaniu witaminy D w organizmie człowieka.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ultrafiolet może niszczyć organizmy żywe, więc stosuje się go do sterylizacji.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Źródłem promieniowania podczerwonego są lampy kwarcowe.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Przeczytaj uważnie zdania. Oceń, czy są prawdziwe czy fałszywe.. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w kamerach termowizyjnych.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Promieniowani ultrafioletowe sprzyja wytwarzaniu witaminy D w organizmie człowieka.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ultrafiolet może niszczyć organizmy żywe, więc stosuje się go do sterylizacji.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Źródłem promieniowania podczerwonego są lampy kwarcowe.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Przeczytaj uważnie zdania. Oceń, czy są prawdziwe czy fałszywe.
Prawda
Fałsz
Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w kamerach termowizyjnych.
□
□
Promieniowani ultrafioletowe sprzyja wytwarzaniu witaminy D w organizmie człowieka.
□
□
Ultrafiolet może niszczyć organizmy żywe, więc stosuje się go do sterylizacji.
□
□
Źródłem promieniowania podczerwonego są lampy kwarcowe.
□
□
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
W roku Wilhelm RöntgenWilhelm Konrad RöntgenWilhelm Röntgen odkrył promieniowanie rentgenowskiepromieniowanie rentgenowskie (X)promieniowanie rentgenowskie (X). Jego źródłem są specjalne lampy. Emitują one promieniowanie w wyniku hamowania rozpędzonych elektronów na metalowej elektrodzie. Promieniowanie rentgenowskie, ze względu na dużą przenikliwość, ma szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Metody radiologiczne znajdują szczególne zastosowanie w rozpoznaniu: następstw urazów (np. złamań kości), choroby nowotworowej, chorób układu trawiennego, oddechowego i krążenia oraz zmian przeciążeniowych w układzie kostno‑stawowym. Zbyt duża dawka tego promieniowania może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych i zmian chorobowych, dlatego podczas badań stosuje się osłony – fartuchy wykonane gumy z zawartością tlenków ołowiu. Promieniowanie takie może uszkodzić materiał genetyczny komórek i doprowadzić do zmian genetycznych potomstwa.
RqSPPgarTI9sK
Ilustracje przedstawiają zastosowanie promieniowania rentgenowskiego. Od lewej strony krystalografia rentgenowska, mammografia, rentgenowska tomografia komputerowa, skanowanie bagażu na lotnisku za pomocą promieni X. Na zdjęciu z krystalografii rentgenowskiej widać na białym tle okręgi o różnej grubości i gęstości punktów, z których powstały. Na zdjęciu mammograficznym widoczne jest wnętrze piersi, w postaci licznych włókien, jasno świecących na ciemnym tle. Na zdjęciu z rentgenowskiej tomografii komputerowej widoczne są szare i białe plamy na czarnym tle. Na skanie bagażu za pomocą promieni X widać niebieski obraz torby podróżnej i jej wnętrzności na czarnym tle.
Promieniowanie X jest wykorzystywane w mammografii i tomografii komputerowej oraz do prześwietlania zawartości bagażu
Źródło: Krzysztof Jaworski, Leanne, Aaavendano, Linforest, Stephen Curry, dostępny w internecie: flickr.com, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 3.0.
Zapamiętaj!
Promieniowanie rentgenowskie to fala elektromagnetyczna o dużej częstotliwości. Jest przenikliwa, dzięki czmu można prześwietlać bagaże na lotniskach i przeprowadzać badania diagnostyczne.
Promieniowanie gamma jest falą elektromagnetyczną o największej częstotliwości i najmniejszej długości fali. Jest dużo bardziej przenikliwe niż promieniowanie X, może swobodnie przenikać przez papier, tekturę, aluminium. Pochłaniane jest przez warstwę ołowiu. Źródłem tego promieniowania są różne pierwiastki promieniotwórcze. Niektóre z nich stosowane są w medycynie i radioterapii. Więcej na temat promieniowania gamma dowiecie się z rozdziałów poświęconych fizyce jądrowej i atomowej.
RxcJIzgMFOZpO2
Ćwiczenie 6
Oceń, czy poniższe stwierdzenia są prawdziwe czy fałszywe. Zaznacz zdanie prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Promieniowanie gamma i promieniowanie rentgenowskie ma zastosowanie w medycynie., 2. Promieniowanie rentgenowskie jest bardziej przenikliwe niż promieniowanie gamma., 3. Promieniowanie rentgenowskie przenika przez warstwę ołowiu.
Wybierz zdanie prawdziwe.
Promieniowanie gamma i promieniowanie rentgenowskie ma zastosowanie w medycynie.
Promieniowanie rentgenowskie jest bardziej przenikliwe niż promieniowanie gamma.
Promieniowanie rentgenowskie przenika przez warstwę ołowiu.
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Podsumowanie
Fale elektromagnetyczne są falami poprzecznymi, które rozchodzą się z prędkością .
Długość fali oblicza się ze wzoru: gdzie: – prędkość rozchodzenia się fali – częstotliwość.
Im większa jest długość fali, tym mniejsza jest jej częstotliwość. Mówimy, że długość i częstotliwość fali są do siebie odwrotnie proporcjonalne.
Do fal elektromagnetycznych zaliczamy fale radiowe i telewizyjne, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.
Fale radiowe mają największą długość fali i najmniejszą częstotliwość. Znalazły zastosowanie w radiofonii i telewizji.
Mikrofale mają mniejszą długość niż fale radiowe. Stosowane są m.in. w radarach, łączności satelitarnej, kuchenkach mikrofalowych.
Podczerwień jest emitowana przez ciała ciepłe i gorące, także przez ciało człowieka.
Ultrafiolet ma większą częstotliwość niż światło widzialne. Źródłem ultrafioletu są lampy kwarcowe i Słońce.
Promieniowanie rentgenowskie jest przenikliwe, zatrzymuje je warstwa ołowiu.
Promieniowanie gamma ma największą częstotliwość i jest najbardziej przenikliwe.
Promieniowanie podczerwone w domu
Obserwacja 1
Obserwacja promieniowania podczerwonego.
Co będzie potrzebne
telefon komórkowy wyposażony w kamerę lub aparat fotograficzny z możliwością nagrywania plików audiowizualnych;
piloty do różnych urządzeń, np. telewizora, wieży Hi‑Fi, bramy itp.
Instrukcja
Włącz kamerę w telefonie lub aparacie.
Skieruj kamerę na diodę pilota.
Przytrzymuj dowolny przycisk na pilocie i rozpocznij nagrywanie. Przerwij je po kilku sekundach.
Naciśnij inny przycisk na pilocie i powtórz czynność i .
Zmień pilota, powtórz czynności od do .
Podsumowanie
R196D6LXTp8gl
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Przykładowe podsumowanieazurewhite
Po odtworzeniu filmów okazało się, że kamera zarejestrowała świecenie diod w pilotach podczas wciskania przycisków. Wniosek: Piloty wysyłają promieniowanie podczerwone niewidocznie dla ludzkiego oka, którego używają do komunikacji z urządzeniami do których są przypisane.
Dokonano następującej obserwacji.
Promieniowanie podczerwone w domu
Obserwacja 1
Obserwacja promieniowania podczerwonego.
Co będzie potrzebne
telefon komórkowy wyposażony w kamerę lub aparat fotograficzny z możliwością nagrywania plików audiowizualnych;
piloty do różnych urządzeń, np. telewizora, wieży Hi‑Fi, bramy itp.
Instrukcja
Włączono kamerę w telefonie lub aparacie.
Skierowano kamerę na diodę pilota.
Przytrzymując dowolny przycisk na pilocie, rozpoczęto nagrywanie. Przerwano je po kilku sekundach.
Naciśnięto inny przycisk na pilocie i powtórzono czynność i .
Zmieniono pilot, powtórzono czynności od do .
Podsumowanie
Po odtworzeniu filmów okazało się, że kamera zarejestrowała świecenie diod w pilotach podczas wciskania przycisków. Wniosek: Piloty wysyłają promieniowanie podczerwone niewidocznie dla ludzkiego oka, którego używają do komunikacji z urządzeniami do których są przypisane.
Zadania podsumowujące lekcję
R5ngjXsyTpsMF2
Ćwiczenie 7
Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Fale elektromagnetyczne o największych długościach to fale..., 2. Kolor, któremu odpowiadają fale o najmniejszej długości z zakresu światła widzialnego., 3. Np. podczerwone, X, 4. Fale elektromagnetyczne o częstotliwości większej niż światło widzialne., 5. Fale elektromagnetyczne o największej częstotliwości., 6. Jej źródłem jest m.in. ciało człowieka., 7. Urządzenie wykorzystujące w swym działaniu mikrofale - ...mikrofalowa
Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Fale elektromagnetyczne o największych długościach to fale..., 2. Kolor, któremu odpowiadają fale o najmniejszej długości z zakresu światła widzialnego., 3. Np. podczerwone, X, 4. Fale elektromagnetyczne o częstotliwości większej niż światło widzialne., 5. Fale elektromagnetyczne o największej częstotliwości., 6. Jej źródłem jest m.in. ciało człowieka., 7. Urządzenie wykorzystujące w swym działaniu mikrofale - ...mikrofalowa
Rozwiąż krzyżówkę.
Fale elektromagnetyczne o największych długościach to fale...
Kolor, któremu odpowiadają fale o najmniejszej długości z zakresu światła widzialnego.
Np. podczerwone, X
Fale elektromagnetyczne o częstotliwości większej niż światło widzialne.
Fale elektromagnetyczne o największej częstotliwości.
Jej źródłem jest m.in. ciało człowieka.
Urządzenie wykorzystujące w swym działaniu mikrofale - ...mikrofalowa
1
2
3
4
5
6
7
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
RiG9otZHAWpdA3
Ćwiczenie 8
Polskie Radio Program Pierwszy nadaje w pewnym regionie na częstotliwości . Jaką długość ma ta fala? Zaznacz poprawne odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. , 2. , 3. , 4. , 5. , 6. , 7. , 8. , 9. , 10.
Polskie Radio Program Pierwszy nadaje w pewnym regionie na częstotliwości 100MHz. Długość tej fali jest równa około
300 cm.
3 m.
0,3 cm.
3 cm.
30 cm.
3000 cm.
0,3 m.
30 m.
300 m.
3000 m.
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
RPZdsL3xCcbTM3
Ćwiczenie 9
Do wymienionych rodzajów fal elektromagnetycznych dopasuj ich własności i zastosowanie. Przeciągnij własność lub zastosowanie do odpowiedniej grupy lub wejdź w pole i wybierz odpowiednie elementy grupy z listy rozwijalnej. Fale radiowe Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Mikrofale Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Podczerwień Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Promieniowanie rentgenowskie Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Elementy niepasujące do żadnej kategorii Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal
Do wymienionych rodzajów fal elektromagnetycznych dopasuj ich własności i zastosowanie. Przeciągnij własność lub zastosowanie do odpowiedniej grupy lub wejdź w pole i wybierz odpowiednie elementy grupy z listy rozwijalnej. Fale radiowe Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Mikrofale Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Podczerwień Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Promieniowanie rentgenowskie Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal Elementy niepasujące do żadnej kategorii Możliwe odpowiedzi: 1. największe długości fal, 2. krótka długość fali, 3. stacje radiowe, 4. obserwacje astronomiczne, 5. kuchenka mikrofalowa, 6. topografia, 7. łączność satelitarna, 8. prześwietlenia RTG, 9. badanie dna morskiego, 10. noktowizja, 11. przenikają przez ołów, 12. światłowody, 13. nawigacja GPS, 14. jest pochłaniane przez kości, 15. źródłem jest ciało człowieka, 16. największa częstotliwość, 17. mammografia, 18. radary, 19. stacje telewizyjne, 20. przesyłanie danych - IRDA, 21. najmniejsza częstotliwość, 22. najmniejsze długości fal
Do wymienionych rodzajów fal elektromagnetycznych dopasuj ich własności i zastosowanie.
łączność satelitarna, radary, krótka długość fali, jest pochłaniane przez kości, przenikają przez ołów, nawigacja GPS, prześwietlenia RTG, największe długości fal, kuchenka mikrofalowa, najmniejsza częstotliwość, topografia, badanie dna morskiego, stacje telewizyjne, noktowizja, największa częstotliwość, najmniejsze długości fal, źródłem jest ciało człowieka, przesyłanie danych - IRDA, obserwacje astronomiczne, światłowody, stacje radiowe, mammografia
Fale radiowe
Mikrofale
Podczerwień
Promieniowanie rentgenowskie
Elementy niepasujące do żadnej kategorii
Źródło: Magdalena Grygiel <Magdalena.Grygiel@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Słownik
fale radiowe i telewizyjne
fale radiowe i telewizyjne
fale elektromagnetyczne o najmniejszej częstotliwości. Są wykorzystywane w radiofonii i telewizji oraz do obserwacji astronomicznych. Długość fali: powyżej .
mikrofale
mikrofale
fale elektromagnetyczne stosowane w radarach, łączności satelitarnej, nawigacji GPS. Długość fali: od do .
podczerwień
podczerwień
wysyłana jest przez różne ciała, np. żarówki, Słońce, ciało człowieka. Ogrzewa ona ciała stałe i ciecze, które ją pochłaniają. Ma zastosowanie m.in. w noktowizorach, kamerach termowizyjnych. Długość fali: od do .
promieniowanie rentgenowskie (X)
promieniowanie rentgenowskie (X)
fala elektromagnetyczna o dużej częstotliwości. Jest przenikliwa, co pozwala na prześwietlanie bagaży na lotniskach i przeprowadzanie badań diagnostycznych. Długość fali: od do .
ultrafiolet (UV, nadfiolet)
ultrafiolet (UV, nadfiolet)
fala elektromagnetyczna o częstotliwości większej od częstotliwości światła widzialnego. Źródłem ultrafioletu są Słońce i lampy kwarcowe. Ultrafiolet znalazł zastosowanie m.in. w sterylizacji pomieszczeń i kryminalistyce. Długość fali: od do .
Biogramy
Wilhelm Konrad Röntgen10.02.1923Monachium27.03.1845Lennep
Rzb7DOXWspTXo
Zdjęcie portretowe Wilhelma Röntgena. Mężczyzna ma półdługie włosy zaczesane do tyłu i długą, zmierzwioną brodę. Pod kołnierzem jasnej koszuli ma zawiązaną muchę. Na koszulę ma założoną ciemną marynarkę.
W 1901 roku otrzymał pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki „za nadzwyczajne zasługi oddane poprzez odkrycie promieni noszących jego imię”.
Źródło: McZusatz, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
Wilhelm Konrad Röntgen
[wilhelm konrad rentgen] W roku Röntgen odkrył nowy typ promieniowania, który przenikał przez papier i tekturę. Ze względu na ograniczoną wiedzę nazwał je promieniowaniem X. Pierwszą osobą, na której przetestował swoje odkrycie, była jego żona Berta. Dzięki zrobionemu zdjęciu mogła zobaczyć fragment swojego szkieletu, a dokładnie dłoń. Röntgen opublikował wyniki swojej pracy, do której dołączył zdjęcie ręki żony, gdyż obawiał się, że ktoś może również dokonać takiego samego odkrycia. Bardzo szybko znaleziono praktyczne zastosowanie tego promieniowania – głównie do wykonywania prześwietleń. Trzy miesiące później przeprowadzono pierwszą operację z wykorzystaniem promieni X. Dawkę promieniowania jonizującego i pierwiastek o liczbie atomowej nazwano rentgenem.
Heinrich Rudolf Hertz01.01.1894Bonn22.02.1857Hamburg
RKphlYz5qfh1K
Rycina z wizerunkiem Heinricha Hertza. Mężczyzna ma włosy gładko zaczesane za prawe ucho. Ma krótką, zmierzwioną brodę. Spod ciemnej marynarki wystaje jasny kołnierz.
Heinrich Hertz - niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, odkrywca fal elektromagnetycznych. Laureat Medalu Rumforda, przyznanego w 1890 roku za prace dotyczące promieniowania elektromagnetycznego.
Źródło: Robert Krewaldt, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
Heinrich Rudolf Hertz
[hajnriś rudolf herc] Studiował fizykę na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Przez trzy lata po studiach był asystentem Helmhotza. W roku został wykładowcą fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii, a w latach – był profesorem fizyki w Wyższej Szkole Technicznej w Karlsruhe. Następnie objął posadę profesora fizyki na Uniwersytecie w Bonn. W 1886 Hertz po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne, posługując się skonstruowanym przez siebie oscylatorem elektrycznym (nazwanym oscylatorem Hertza). Stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych oraz ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Stworzył także podstawy rozwoju radiokomunikacji. Dla uczczenia tych osiągnięć jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem .
James Clerk Maxwell05.11.1879Cambridge13.06.1831Edynburg
R1TmEHTdT3sF4
Na rycinie wizerunek Jamesa Clerka Maxwella. Nad wysokim czołem półdługie, pofalowane włosy. Długa broda zmierzwiona, również lokowana. Ubrany w jasną koszulę a na niej marynarkę.
James Clerk Maxwell - szkocki fizyk i matematyk. Laureat Medalu Rumforda, przyznanego w 1860 roku za badania dotyczące składu barw (złożonych wrażeń barwnych) i inne prace nt. optyki.
Źródło: zdigitalizowane z ryciny autorstwa G. J. Stodart, na podstawie fotografii Fergusa z Greenock, "Życie Jamesa Clerka Maxwella", autorstwa Lewisa Campbella i Williama Garnetta, domena publiczna.
James Clerk Maxwell
[dżejms klerk maksłel] Zajmował się elektrodynamiką, optyką i teorią barw, mechaniką nieba oraz termodynamiką, zwłaszcza kinetyczną teorią gazów. Maxwell uchodzi za największego fizyka wieku i jednego z największych fizyków wszech czasów. Ukończył Edinburgh Academy, a następnie Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Jest znany przede wszystkim jako ojciec kompletnej i jednolitej elektrodynamiki klasycznej – rozszerzył pierwotne prawo Ampère’a i stworzył tak układ równań nazwany jego nazwiskiem. Dzięki swojej teorii przewidział istnienie fal elektromagnetycznych. Poprawnie przyjął, że światło jest jedną z nich, rozwijając falowy model światła uznawany w jego czasach. Przewidział też istnienie innych zakresów częstotliwości jak potwierdzone potem fale radiowe. Pionier fotografii barwnej oraz fizyki statystycznej, dzięki której udowodniono atomizm.
James Clerk Maxwell05.11.1879Cambridge13.06.1831Edynburg
R1TmEHTdT3sF4
Na rycinie wizerunek Jamesa Clerka Maxwella. Nad wysokim czołem półdługie, pofalowane włosy. Długa broda zmierzwiona, również lokowana. Ubrany w jasną koszulę a na niej marynarkę.
James Clerk Maxwell - szkocki fizyk i matematyk. Laureat Medalu Rumforda, przyznanego w 1860 roku za badania dotyczące składu barw (złożonych wrażeń barwnych) i inne prace nt. optyki.
Źródło: zdigitalizowane z ryciny autorstwa G. J. Stodart, na podstawie fotografii Fergusa z Greenock, "Życie Jamesa Clerka Maxwella", autorstwa Lewisa Campbella i Williama Garnetta, domena publiczna.
James Clerk Maxwell
[dżejms klerk maksłel] Zajmował się elektrodynamiką, optyką i teorią barw, mechaniką nieba oraz termodynamiką, zwłaszcza kinetyczną teorią gazów. Maxwell uchodzi za największego fizyka wieku i jednego z największych fizyków wszech czasów. Ukończył Edinburgh Academy, a następnie Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Jest znany przede wszystkim jako ojciec kompletnej i jednolitej elektrodynamiki klasycznej – rozszerzył pierwotne prawo Ampère’a i stworzył tak układ równań nazwany jego nazwiskiem. Dzięki swojej teorii przewidział istnienie fal elektromagnetycznych. Poprawnie przyjął, że światło jest jedną z nich, rozwijając falowy model światła uznawany w jego czasach. Przewidział też istnienie innych zakresów częstotliwości jak potwierdzone potem fale radiowe. Pionier fotografii barwnej oraz fizyki statystycznej, dzięki której udowodniono atomizm.
Heinrich Rudolf Hertz01.01.1894Bonn22.02.1857Hamburg
RKphlYz5qfh1K
Rycina z wizerunkiem Heinricha Hertza. Mężczyzna ma włosy gładko zaczesane za prawe ucho. Ma krótką, zmierzwioną brodę. Spod ciemnej marynarki wystaje jasny kołnierz.
Heinrich Hertz - niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, odkrywca fal elektromagnetycznych. Laureat Medalu Rumforda, przyznanego w 1890 roku za prace dotyczące promieniowania elektromagnetycznego.
Źródło: Robert Krewaldt, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
Heinrich Rudolf Hertz
[hajnriś rudolf herc] Studiował fizykę na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Przez trzy lata po studiach był asystentem Helmhotza. W roku został wykładowcą fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii, a w latach – był profesorem fizyki w Wyższej Szkole Technicznej w Karlsruhe. Następnie objął posadę profesora fizyki na Uniwersytecie w Bonn. W 1886 Hertz po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne, posługując się skonstruowanym przez siebie oscylatorem elektrycznym (nazwanym oscylatorem Hertza). Stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych oraz ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Stworzył także podstawy rozwoju radiokomunikacji. Dla uczczenia tych osiągnięć jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem .
Wilhelm Konrad Röntgen10.02.1923Monachium27.03.1845Lennep
Rzb7DOXWspTXo
Zdjęcie portretowe Wilhelma Röntgena. Mężczyzna ma półdługie włosy zaczesane do tyłu i długą, zmierzwioną brodę. Pod kołnierzem jasnej koszuli ma zawiązaną muchę. Na koszulę ma założoną ciemną marynarkę.
W 1901 roku otrzymał pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki „za nadzwyczajne zasługi oddane poprzez odkrycie promieni noszących jego imię”.
Źródło: McZusatz, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
Wilhelm Konrad Röntgen
[wilhelm konrad rentgen] W roku Röntgen odkrył nowy typ promieniowania, który przenikał przez papier i tekturę. Ze względu na ograniczoną wiedzę nazwał je promieniowaniem X. Pierwszą osobą, na której przetestował swoje odkrycie, była jego żona Berta. Dzięki zrobionemu zdjęciu mogła zobaczyć fragment swojego szkieletu, a dokładnie dłoń. Röntgen opublikował wyniki swojej pracy, do której dołączył zdjęcie ręki żony, gdyż obawiał się, że ktoś może również dokonać takiego samego odkrycia. Bardzo szybko znaleziono praktyczne zastosowanie tego promieniowania – głównie do wykonywania prześwietleń. Trzy miesiące później przeprowadzono pierwszą operację z wykorzystaniem promieni X. Dawkę promieniowania jonizującego i pierwiastek o liczbie atomowej nazwano rentgenem.