Podzielność liczb naturalnych. Cechy podzielności przez 3 i 9
Podzielność liczb. Cechy podzielności przez 3 i 9.
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
-zna cechy podzielności liczb przez 3 i 9,
-rozumie pojęcie podzielności liczb naturalnych.
b) Umiejętności
Uczeń:
-podaje przykłady liczb podzielnych przez 3 i 9,
-wybiera z danego zbioru liczby podzielne przez 3 i 9,
-uzupełnia liczby o brakujące cyfry tak, aby powstały liczby podzielne przez 3 lub 9.
2. Metoda i forma pracy
Wykład, pogadanka, praca z całą klasą, praca samodzielna z kartą pracy ( załącznik 1)
3. Środki dydaktyczne
Karta pracy wykreślanka z hasłem.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Omówienie pracy domowej, wstęp do podzielności liczb.
b) Faza realizacyjna
1. Wyjaśnienie cech podzielności przez 3 i 9.
2. Rozwiązywanie zadań z podręcznika na tablicy i w zeszytach.
3. Samodzielna praca ucznia z kartą pracy.
c) Faza podsumowująca
Zadanie pracy domowej, sprawdzenie poprawności rozwiązań pracy samodzielnej.
5. Załączniki
a)Karta pracy ucznia ( załącznik 1 )
Wykreśl poniżej litery odpowiadające liczbom niepodzielnym ani przez 3, ani przez 9. Pozostałe litery dadzą rozwiązanie wykreślanki:
980 | 111 | 563 | 54 | 222 | 1234 | 76 | 432 | 9081 | 103 | 919 | 444 | 554 |
A | D | E | O | B | M | U | R | Z | J | P | E | G |
561 | 78 | 134 | 4311 | 825 | 98 | 7061 | |
L | I | W | C | Z | L | I | Ę |
b) Zadanie domowe
Zeszyt ćwiczeń – cechy podzielności przez 3 i 9.
6. Czas trwania lekcji
45 minut
7. Uwagi do scenariusza
brak