Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Pojęcie przewodników oraz izolatorów ciepła.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 2.8: [Uczeń] wyjaśnia przepływ ciepła w zjawisku przewodnictwa cieplnego oraz rolę izolacji cieplnej;

  • Fizyka, 2.7: [Uczeń] wyjaśnia związek między energią kinetyczną cząsteczek i temperaturą;

  • Fizyka, 2.6: [Uczeń] analizuje jakościowo zmiany energii wewnętrznej spowodowane wykonaniem pracy i przepływem ciepła;

  • Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Ogólne poznanie mechanizmu przewodnictwa cieplnego.

Uczeń:

  • wie na czym polega zjawisko przewodnictwa cieplnego ciał stałych cieczy i gazów,

  • wie na czym polega przewodnictwo cieplne ciał stałych.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • potrafi zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko przewodnictwa cieplnego ciał stałych,

  • potrafi dostrzec związek pomiędzy przewodnictwem cieplnym a rodzajem substancji,

  • potrafi podać przykłady przewodnictwa cieplnego oraz podać rodzaje oraz przykłady praktycznego stosowania przewodników i izolatorów,

  • potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Gdzie spotkaliście się z przepływem ciepła?

- Czy ciepło może przepływać między różnymi ciałami?

- Czy wiecie, jak rozwiązać problem bezpiecznego dotykania gorących przedmiotów?

- Gdzie spotykamy się z potrzebą użycia materiałów, które izolują nas od zimna lub ciepła?

Dyskusja

Problemowa: aktywizująca

Zbiorowa, jednolita

Etap realizacji

Fizyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości

Jaki rodzaj energii nazywamy energią wewnętrzną?

Jak można zmienić energię wewnętrzną ciała?

Czym objawia się wzrost energii wewnętrznej ciała?

Notatki z poprzednich zajęć

Podająca: wykład informacyjny

Zbiorowa, jednolita

Fizyka

Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer, rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera zdjęcia cyfrowe z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, które są następnie wyświetlane przez rzutnik na ekran. Zdjęcia przedstawiają przewodniki oraz izolatory ciepła, w tym także w sytuacjach ich naturalnego zastosowania.

Nauczyciel prosi uczniów o dyskusję na temat kolejno oglądanych przedmiotów:

-z jakiego materiału są wykonane,

- czy przewodzą czy izolują ciepło,

- czy są zatem przewodnikami czy izolatorami ciepła?

Nauczyciel podczas prezentacji zdjęć zadaje dodatkowe pytania:

- gdzie i w jakim celu stosujemy poznane przewodniki oraz izolatory ciepła w codziennym życiu? Odpowiedzi podane są wyżej.

Uczniowie po zakończonym pokazie:

- zapisują w zeszytach poznane nazwy izolatorów oraz nazwy przewodników ciepła.

UWAGA - nauczyciel może poprosić aktywnych, zdolnych uczniów o wykonanie niektórych potrzebnych zdjęć cyfrowych na warunkach określonych osobno.

Galeria zdjęć „Poznajemy przewodniki oraz izolatory ciepła” (zasób nr QWE01802),

Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem

Zbiorowa, jednolita

Fizyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna

Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji

Ćwiczenie praktyczne „Przewodzenie ciepła” (zasób nr QWE01803),

Karta Pracy (Załącznik nr 3)

Praktyczna: ćwiczenia

Grupowa, zróżnicowana

Etap końcowy

Fizyka

Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o przewodnikach oraz izolatorach.

Podająca: pogadanka

Zbiorowa, jednolita

ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA

ZAŁĄCZNIK NR 3 – KARTA PRACY

Grupa Nr:

Rodzaj ogrzewanego materiału

(wpisz nazwę materiału, z którego wykonany jest pręt: mosiądz, aluminium, szkło, drewno)

Czas ogrzewania

(wpisz liczbę minut)

Ilość pinezek, jaka odpadła w czasie ogrzewania pręta

(wpisz liczbę)

Szacunkowa prędkość przekazywania energii cieplnej przez pręt.

(niezaobserwowana, powolna, średnia, szybka)

Badany pręt jest:

- Przewodnikiem ciepła*

- Izolatorem ciepła*

(* wpisz właściwe)

RyachUGSWpEK3

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 121.00 KB w języku polskim
RhOt0VQZVFq4D

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 88.97 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3